Diskuze

Bitva o Soumarský most. České bunkry pomohly Němcům proti Američanům

Právě zde mohla začít druhá světová válka. Útokem na nenápadný Soumarský most. Nakonec „podle německých plánů“ zaútočili Američané v roce 1945 a původně protiněmecké opevnění paradoxně posloužilo Němcům jako vynikající krytí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

No přiznám se , že mně z toho vyplývá pouze to co jsem si myslel vždy...A sice to že tolik opjevované pevnosti ve skutečnosti byli jen zoufalství a skutečnou hodnotu by při obraně neměli....Už ten fakt že je při své obraně nevyužili ani němci to podle mně dokazuje.

0 1
možnosti

Díky za článek.

0 0
možnosti

Už aby byl konec května a já jsem na "Soumaru" v kempu zakotvil se stanem a kajakem.

0 0
možnosti
Foto

Výborný a zajímavý článek, díky za něj. 

Jen mi není úplně jasný ten závěr - to ty bunkry obsazené Němci skutečně vyřídilo 20-30 amerických pěšáků?

0 0
možnosti

Řekl bych že zde je velice pravděpodobné že řopíky němci moc obsazené nebyly a spíše jim více posloužily jako kryt před minometnou palbou, jelikož většina střílen nebyla namířena na druhou stranu Vltavy kde byla většina amerických sil. Němci tehdy nepotřebovali čekat až se budou američani snažit překročit řeku a při tom je zastavit na což zde byly řopíky postaveny, ale zadržet je aby řeku vůbec nepřekročily. A pro přesilu američanů pak nebyl takový problém pobít němce zakopané povětšinou ve volném terénu.

1 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
27 1
možnosti

No, těžko to mohla dokázat bombardovaná a ponorkami obléhaná Británie nebo dokonce SSSR, který v největším chvatu musel svoje továrny odsunovat na Sibiř.

Nepochybná zásluha USA byla umožněna tím ,že se se jednalo o ekonomickou a vojenskou velmoc ležící daleko od míst bojů.

4 0
možnosti

Vaše reakce je typický případ jak zneužít statistiku. Údaje budou asi správné to je pravda, ale měla by se napsat úplná. To že si Sovětský svaz vymínil demarkační linie a nedal souhlas s postupem spojeneckých vojsk. Prahu a zbytek Čech by mohla daleko dříve osvobodit americká armáda. Krom toho jak už jsem několikrát psal, SSSR na tom rozhodně tratné nebylo, Podkarpatská rus nebo 41 let plenění ekonomiky a morálky lidí bolševismem.

27 1
možnosti

J74a56n 44S64o91u90k44u68p

28. 4. 2015 8:03

Demarkační linie si Sověti nevymínili, to chtěly obě strany, to je běžná věc. Západní spojenci jen dali přednost jistotám v Porúří (kde bylo přitom všechno v troskách) před silnějším tahem na východ. Ne, SSSR na tom tratné nebylo (když nepočítáme ty desítky milionů mrtvých a logistiku po přechodu front zpět ve středověku), majoritu evropského tažení odtáhli proti Němcům sami, i D-day byl proti Stalinovému požadavku odložen o rok.

6 6
možnosti

J35o65s15e90f 96V84a41l45a

28. 4. 2015 6:52

kdysi jsem cetl, ze v Soumarskem moste po valce zbyl provizorni dreveny most (mozna puvodni most byl poskozen pri odchodu ceskoslovenskych jednotek v r 1938 ?). Dreveny most chatral a nikdo ho neopravoval, az z nej diky poskozeni konstrukce spadlo do Vltavy osobni auto. Majitel auta chtel zalovat Spravu silnic nebo okres, ale prislo se na to, ze most neexistuje, protoze si jej postavil wehrmacht za valky a neexistuje zadne povoileni ani zadna dokumentace ohledne mostu, tedy nebylo pravnicky ani z ceho spadnout. Alespon takhle to podaval tehdejsi casopis Svet motoru......

3 0
možnosti

J58a95n 61S59o54u85k61u71p

28. 4. 2015 8:00

Podobně vtipné je, že se tu o mostě píše jak o důležitém logistickém uzlu, přitom Vltava v těch místech je hluboká ani ne půl metru a je snadno broditelná.

3 0
možnosti

Připojuji se k panu Procházkovi moc pěkný a zajímavý, článek. Děkuji.

3 0
možnosti
Foto

Děkuji za zajímavý článek o málo známých místech bojů a za pěkné fotografie.R^

10 0
možnosti