Diskuze

Když i garda utíkala. Jak probíhala bitva u Waterloo

Císařství Napoleona Bonaparta zaniklo v belgickém blátě během zbytečných a krvavých ztečí jeho armády proti obrannému postavení Holanďanů a Britů. Přibližte si s námi události bitvy u Waterloo.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Dalo by se to shrnout i tak, že tam zbytečně zahynuly tisíce lidí pro nezkrotné ambice jednoho megalomana.

0 1
možnosti

to by ste to zhnuli dost zle...

0 0
možnosti

J90a57k98u23b 33S78a35m36e96k

23. 6. 2015 14:13

Dosti bídné, autore. Přes všudypřítomné slovo "zřejmě" jde o klasický příběh bitvy tak, jak jej postupně vytvořil na Svaté Heleně Napoleon, i tak s nepřesnostmi. Příběh, který má množství trhlin, příběh, který je v posledních letech vystavován kritice (zejména Coppens, ale v zásadních ohledech i Adkin a další). Váš předchozí článek o způsobu boje na počátku 19. století je mírně chaotický a zavádějící, ale téma je to složité; v tomto článku pak pokračujete. Kde jste, například, přišel na to, že byli ve francouzské armádě nějací huláni, a proč si myslíte, že mezi kopiníky vozila kopí jen třetina? (napovím vám, že francouzská kavalerie se formovala ve dvou řadech) Čemu říkáte "meče"? O veliteli 6. sboru Napoleon prohlásil (u Landshutu v roce 1809): "Mon Mouton est un lion." Mouton proto, že se tak jmenoval. Můj Beran je lev. Vy z toho uděláte přezdívku, roztomile ji zdrobníte, ze lva je tygr a ze zkušeného a rozhodného velitele pěchoty je ve vašem podání tápající ňouma... kdyby vás četl, asi by vám dal šavlí naplocho, až byste se z toho pos... Ve skutečnosti byly divize 6. sboru napadeny Prusy naprosto nečekaně, reagovaly ovšem velmi agresivně a Bülowův postup přes početní nevýhodu dočasně zastavily. Pobočník prince Jérôma Bourdon de Vatry mj. citoval Moutonovu nevrlou odpověď Napoleonovi, když ten mu vzkázal, že to nemohou být Prusové: "Chyťte zajatce a pošlete mu ho, snad ho to přesvědčí." Více zde: http://www.austerlitz.org/cz/bernard-coppens-waterloo-les-mensonges/

2 0
možnosti

Nejpřesnější analýzu provedl Josef Švejk: "Napoleon se u Waterloo vopozdil vo pět minut - a byl v hajzlu s celo svou slávou." :-)

0 0
možnosti

P14e53t69r 34M32i52k20e17š

22. 6. 2015 7:02

Pěknej článek ( i přes menší nepřesnosti ). Někdy bych ocenil kdyby se třeba napsalo i něco víc jen Welingtonovi páč mně přijde, že narozdíl od Napoleona se o něm mluví dost málo přitom to co předvedl v polostrovní válce a v Indii ho pasuje na taktéž vynikajícího generála, kterej nebyl o nic horší než právě Napoleon na jehož úkor bývá dle mého neprávem upozaďován. Ostatně je hodně zajímavé, že zrovna tihle dva bojovali v poslední bitvě proti sobě. Páč jejich způsoby vedení bitev byly naprosto rozdílné Welington, kterej byl zastánce hlavně defenzivní taktiky kdežto Napoleon zase vyznával hlavně ofenzivní styl boje.

0 0
možnosti

Pravdupovediac, Wellington bol dost priemerny general, ktory nedosahoval kvalit Napoleona ci Davouta. Bol velmi dobry v obrane, vedel sa "zahryznut" do terenu a drzat ho, no to bolo asi tak vsetko. Jeho uloha pri Waterloo bola dost nadhodnotena, za co moze aj fakt, ze par rokov po bitke Wellington, uz ako clen snemovne lordov upravoval zaznamy z bitky aby jeho uloha vyznela dolezitejsie.. napr v jeho sprave tvrdil ze Prusi dosli na bojisko az ked bola bitka v podstate rozhodnuta, (19.00) no v skutocnosti, Prusi dosli uz okolo obeda, a boje pri Placenoit postupne viazali vsetky Francuzske zalohy...  Klasicka ukazka toho ako vitaz pise dejiny...

3 0
možnosti

Na porážce Napoleona u Waterloo (pro Francii to bylo vítězství) měla vliv spousta věcí. Nejdůležitější ale pravděpodobně byla smrt Louise Berthiera - byl Napoleonův náčelník štábu a jeho nápady přetvářel v reálnou a vítěznou taktiku. Neye už byl vyčerpaný dvojitou změnou stran (poprvé zradil Napoleona, podruhé krále), chyběl Antoine Lasalle atd. Napoleon ztratil armádu v Rusku, pak prohrál u Lipska, Waterloo byl poslední pokus.

0 0
možnosti

niektori historici uvadzaju ze Neya pravdepodobne zlomilo tazenie v Rusku, pravdepodobne trpel posttraumatickym syndromom.. pocas ustupu z Ruska Ney velil zadnemu voju(dost casto bojoval spolu s pechotou v prednej linii), bol permanentne v boji a zadrziaval Rusov kde to slo. Pravdepodobne to na nom zanechalo svoje stopy..

Strata Berthiera bola vyznamna, mala svoj dopad. Problem bol ze 1815, Napoleon potreboval zanechat v Parizi niekoho komu doveroval aby mu kryl chrbat. Volba padla na Davouta, ktory napr po Waterloo zorganizoval obranu, a zadrzal Prusky a Britsky postup na Pariz. Je dost mozne ze ak by bol Davout s Napoleonom pri Waterloo, bitka by dopadla inac, ci by uz Davout prebral rolu Neya alebo Grouchyho.

Pre zaujimavost, Davout patril k najnadanejsim generalom doby. Preslavil sa hlavne v 1806 ked pri Auerstadtte s 27000 zborom porazil 60000 hlavnu  Prussku armadu (zatial co Napoleon v ten isty cas bojoval proti druhej casti pri Jenne).  v podstate slo o jedineho Francuzskeho Marsala ktory nebol nikdy porazeny...

1 0
možnosti
Foto

"Na mapě je také vidět dodnes nevysvětlený manévr generála d’Etona, který se pohyboval zhola účinně mezi oběma bojišti."

Nemalo by to byt "zhola neúčinně"? Inak tá veta nedáva zmysel.

0 0
možnosti

On to hlavně byl generál d’Erlon ne Eton či Elton ;-D

0 0
možnosti

Při čtení článku mě napadlo - typičtí frantíci. Kdyby to nebyli líní lajdáci, mohlo to dopadnout jinak. Ale to je to kdyby...

0 4
možnosti

J43a90n 80U37l18r70y71c11h

22. 6. 2015 2:37

zjevně už vás nenapadlo, že to bylo na konci čtvrtstoleté periody, kdy ti neschopní (líní, zbabělí) směšní frantíci opakovaně znovu a znovu poráželi armády celé Evropy (což samozřejmě nebyla záležitost jediného velice nadaného vojevůdce, ono ostatně ty vojenské úspěchy začly už před Napoleonem (a že už před tím pár stovek let Francie patřila mezi velmoci prvního řádu, to asi taky nebylo náhodou (pravda, zvlášť s přibývající centralizací měla výhodu velké země, ale i tak...))

6 0
možnosti

Kdo četl Jonathana Strange & pana Norrella, tak ví, jak to bylo ;-)

0 0
možnosti

to byla nudná knížka, ani jsem to nedočetl..

0 0
možnosti

R36a29d15i71m 20K32u35n74z

21. 6. 2015 15:42

Stará garda selhala, protože byla tak elitní, že vlastně nikdy nebojovala, vždycky byla v záloze.

0 2
možnosti

nezmysel. Stara Garda neutekala. Utekala Stredna Garda. Stara Garda v tom case bojovala s Prusmi o Plancenoit. Za celu dobu Napoleonskych vojen, bola Stara Garda (Prvy Granatnicky a Prvy Mislivecky battalion) spolu s Gardovymi Jazdeckymi Granatnikmi jedine jednotky, ktore neboli nikdy porazene v bojovom strete. (aj ked sa da povedat, ze prvy Granatnicky vznikol z Konzularnej Gardy ktora bola prakticky znicena pri Marengu)

2 0
možnosti

Nějaké i/y mě nevadí, ale spíš ty kondenzační stopy na historické obloze:-)

0 1
možnosti

R27a46d29i22m 90K24u69n79z

21. 6. 2015 15:43

Mě spíš vadí, že ty takzvané rekonstrukce nejsou v plném počtu. ;-D

0 0
možnosti