Diskuze

Japonci spouštějí jaderné elektrárny. Musí mít dost vody a elektřiny

V úterý se po několika letech poprvé rozběhla řetězová reakce v japonském jaderném reaktoru. Země se tak postupně začíná vracet k využívání jaderné energie i přes stále velmi houževnatý odpor některých aktivistů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Vážený pane Wagnere, ještě si neodpustím jednu poznámku ohledně psychologického efektu havárie ve Fukušimě.

Cunami zasáhlo obrovskou oblast a ztráty na infrastruktuře, majetku ap. byly značné. Přesto havárie ve Fukušimě , která zdaleka neměla takový rozsah, měla daleko větší psychologický účinek.

Vysvětlení se nabízí několik. Jako první bych uvedl to, že muselo být evakuováno asi 100 000 lidí a velká část z nich se musela přesídlit natrvalo. Jde hlavně o to, že zatímco v jiných oblastech se lidé mohli začít vracet relativně rychle, do zamořené oblasti byl vstup na dlouhé měsíce, až roky zákázán. Takové zážitky jsou velmi frustrující a jsou srovnatelné s tím, co zařívají běženci, kteří například teď prchají do Evropy.

Dalším aspektem je ztráta jistot a důvěry. Pokud vás média ujišťují, že je něco bezpečné a vy jste najednou konfrontován s realitou, která je právě opačná, vaše zloba se otočí proti tomu, kdo vám lhal. Většina z nás takový přístup vnímá jako zradu. Pokud by se něco vážného stalo v Temelíně, a musely by být evakuovány Budějice, nebo kdyby se něco z radioaktivnch odpadů dostalo do Vltavy a v Praze by čekali, co připlave po proudu, asi by se vztah jaderné energetice u většiny lidí úplně otočil.

Někdo má práh na vyhodnocení rizika nízko, někdo vysoko. Neziskové organizace se zaměřují na to, co lidstvo ohrožuje. Nemyslím, že kdyby nějaká environmentální organizace začala brojit proti čisté přírode, vodě, zemi,  vzduchu, že by jí naslouchalo příliš mnoho lidí. I když možné je úplně všechno, možná, že by se našla signifikantní skupina, kteří by novou modlu následovali, interpretace ("nutnosti") je vždycky důležitá.

0 2
možnosti

Pane Hajiči, jen pár poznámek:

1) Do řady oblastí, které byly "pouze" zničeny nebo evakuovány cunami a nebyly postiženy jadernou havárií se zatím obyvatelé nemohli vrátit a z některých, kde se nedá ochrana proti cunami radikálně zlepšit, se budou muset odstěhovat trvale.

2) Také o ochraně měst v Japonsku před cunami se tvrdilo, že je dostatečná a bezpečná.

3) Je dost paradoxní, že téměř 20 000 obětí a obrovské škody (zničený dům a mrtví při cunamai v rodině) nemají tak silné psychologické dopady, jako 0 obětí a velké škody z havárie (tedy žádné úmrtí v rodině, pouze škody na domu či farmě). A lze vidět, že tento pohled je do značné míry vytvářen i podoporován intenzivní kampaní zelených hnutí.

4) Podle mě by se měla enviromentální hnutí zaměřovat na kampaň za efektivní kroky k ochraně životního prostředí, které umožní reálně zajistit co nejčistší životní prostředí. Měly by sice podporovat srdcem lásku k přírodě a životnímu prostředí, ale měly by propagovat postupy založené na vědě a racionálních efektivních metodách. Dnes je to bohužel tak, že ve většině případů propagují postupy, které jsou iracionální a proti vědě staví ideologii. A důsledkem je, že jejich kampaně vedou často k horší situaci třeba v ochraně před emisemi. Viz třeba srovnání emisí z francouzské a německé elektroenergetiky. Zvlášť markantní je to na přístupu k jaderné energetice a genetice.

6 0
možnosti

Tu kritiku přívrženců zelených technologií si mohl pan Wagner odpustit. Je jaderným fyzikem. To je jeho největší přednost a současně i limit. Co je nad tento rámec, nemusí nutně být interpretováno jako nezaujatý a odborný pohled.

Tedy, pokud se týče prognózy využití obnovitelných zdrojů v Japonsku, nevím proč by Japonsko melo mít v roce 2030 pouhých 30%, když už dnes v Německu mají něco přes 35% a to mají mnohem horší podmínky jak zhlediska slunečního svitu, tak i z hlediska dostupnosti vhodných lokalit pro příbřežní a vlnové elektrárny. Německo plánuje dosáhnout v létech 2030-2035 na 55-65% podílu OZE. Nevidím důvod, proč by vyspělé Jakonsko s podobnou industriální strukturou mělo zaostávat, ovšem pokud je u nich politická vůle k takové energetice. Přikládám zdroj: http://www.sou.gov.se/wp-content/uploads/2015/05/Graichen_Stockholm_Energy-Transition_03062015.pdf, jsou tam zajímavé grafy i prognózy. Zajímavé je i to, že cena elektřiny pro spotřebitele už v Německu začala stagnovat a v příštích letech se očekává postupný pokles.

Samotné otevření JE vítám, Japonsko potřebuje restartovat rozvoj a nevyužít již zmíněného potenciálu by bylo plýtváním. JE je potřeba zavírat postupně, nedá se otočit kormidlem úplně na druhou stranu najednou. :-)

0 11
možnosti

Vážený pane Hajiči, jsem především fyzik. Díky za odkazy, čísla jsou zajímavá. Ukazují, že právě kvůli tomu, že je Energiewende dominantně zaměřena na zrušení jádra v Německu, vedlo k tomu, že snižování podílu fosilních zdrojů na výrobě i přes obrovské úsilí v OZE a velké náklady v podstatě celou prozatimní dobu Energiewende stagnuje. Německo je tak po Polsku na druhém nejhorším místě v podílu fosilní produkce elektřiny v regionu. Uvidíme, jestli a kdy se na této situaci něco změní. Připomínám, Francie má už několik desetiletí elektroenergetiku téměř bez uhlí a nízkoemisní zdroje produkují přes 80 % elektřiny. Německo má i dnes po obrovské ideologické kampani a mase peněz utopených v Energiewende 54 % elektřiny z fosilních paliv (rok 2014) a hodně velký podíl těch uhelných.

Základní rozdíl mezi Japonském a Německem je jeho ostrovní poloha a nemožnost využít sousedy. Německo by nikdy nemohlo mít takový podíl OZE jako má, kdyby nevyužívalo a někdy dokonce "nezneužívalo" (nevyžádané transfery elektřiny) své sousedy. Bez francouzských a našich jaderek a severských i Rakouských či Švýcarských vodních elektráren by museli mít úplně jinou skladbu mixu. Dalším rozdílem jsou značně vysoké teploty v Japonsku a také dusno, které zhoršují efektivitu solárních článků. Pro umístění fotovoltaických elektráren je také daleko méně prostoru. A podmínky pro větrné elektrárny (prostorové i geografické) jsou také horší. Víte, pro současné japonské politiky by bylo nejjednodušší vyjít vstříc voličům a zrušit jádro a nasekat OZE. Lehce by si tím zajistili opětné zvolení. Problém je, že si uvědomují, jaké by to mělo dopady na ekonomiku a životní úroveň. V podstatě by to zákonitě vedlo v poměrně brzké době ke kolapsu Japonska.

17 0
možnosti

H20o48n76z88a 72T84a45r

12. 8. 2015 11:53

Minamata ( Daň za pokrok )

Japonsko Nejdůležitější je zisk. Zdraví Obyvatelstva je až na druhém místě .

http://home.tiscali.cz/e.muky/zaba/clanky/m_o/Minamata.html

Národ který s oblibou konzumuje plody moře  Má problém .

http://svobodnenoviny.eu/velrybi-a-delfini-maso-prodavane-v-japonsku-mnohonasobne-prekracuje-bezpecne-limity-rtuti/

0 2
možnosti

Děkuji za vynikající článek a taktéž rozšíření obzorů, vůbec jsem netušil, že tsunami se může psát i cunami a že je to z hlediska češtiny správnější výraz.

4 1
možnosti

D62a86v34i40d 48P42e20t68r

12. 8. 2015 7:12

Je to jen přepis japonské výslovnosti do češtiny, takže je možné obojí.

3 1
možnosti

H64o32n73z64a 96T74a52r

11. 8. 2015 23:37

Lidé velmi rychle zapominaji.  Nikdo nezemřel ?X Japonci odmítali kupovat domácí potraviny .!!  Nehoda představovala obrovskou finanční ztrátu . !!

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hav%C3%A1rie_elektr%C3%A1rny_Fuku%C5%A1ima_I

  X https://www.youtube.com/watch?v=TqqLb9YgW7cX

1 7
možnosti

Ale nehoda byla zvládnutá dobře, zafungovaly evakuační plány, Přímo na následky havárie (radiaci, otravu) nikdo nezemřel. Ekonomické důsledky pálení uhlí dováženého a tvrdě zaplaceného jsou daleko horší, navíc se spáleným uhlím se dostává do ovzduší spousta radioaktivních materiálů.

15 0
možnosti

TY ilustrační fotky jsou fakt často srandovní. Článek o spouštění japonských elektráren mají ilustrovat bezvýznamné skupinky protestujících.

4 0
možnosti

njn az jich bude 10 milionu a ne 130 tak muzou neco vypinat :-)

0 0
možnosti

M12a47r87e92k 37Š80i25m46o65n

11. 8. 2015 18:49

Já to nechápu. Ano, v elektrárně to buchlo, průser to byl, ale nikoho to nezabilo, všichni se z toho poučili. Systém to dokázal vyřešit a nezkolaboval. Přesto chtějí ekoteroristi raději pálít čínské uhlí v uhloelektrárnách?

27 0
možnosti

Ekoteroristi chtějí drobné OZE zdroje.

Protože řada OZE zdrojů podojí obyvatelstvo od peněz mnohem více než jeden velký JE zdroj a mezi řadou drobných majitelů OZE se snadněji zamaskují tunely končící na příslušných zelených kontech , ze kterých je financována zelená OZE a alamistická oteplovací propaganda dále ohlupující obyvatelstvo.

19 1
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
19 0
možnosti

Jé, tohle je super článek oproti té slátanině, co zde byla ráno a teď už (snad i naštěstí) není vidět mezi hlavními zprávami. Technete, máš moje veliké díky za kvalitní a korektní články. R^

16 0
možnosti