Diskuze

Evropská navigace se pomalu blíží. Galileo má 10 satelitů, chybí ještě 20

Z kosmodromu v Kourou odstartovala dnes brzy ráno (11. 9. 2015) raketa Sojuz se dvěma družicemi na palubě. Galileo 9 a 10 se přidaly k osmi již „kroužícím“ satelitům budoucího stejnojmenného navigačního systému.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Naštěstí Galileo není jen navigace. To by byl velmi drahý špás. Arianou se to snad dost zrychlí. Problém byl, že Rusům spadly rakety s těmi družicemi pro Galíleo. EU v tom byla se zpožděním financování. Ostatně n ic divného - Obama neskutečně zpomaluje program Orion.

 Já osobně očekávám fotky země online. Můj zájem je vyhledávání archeologických lokalit z družicových snímků. Protože to jde jen tehdy, když například usychá půda po dešti, tak potřebujete aktuální fotku. Dnešní stav Google Earth je aktualizace tak za pět let. Když se náhodou trefí do slušných podmínek, tak uvidíte hradiště či kostel pod zemí.. Většinou nikoliv. Když si budu moci vybrat snímek podle aktuálního počasí a porostu, tak to mám všude. Navíc s rozlišením a ve spektru, které zvyšuje možnosti zobrazení. Přesné zaměření na 20 cm je třeba pro pozemní dohlídku objektu, jeho případné vykopání. Zkuste si představit, že hledáte katedrálu svatého Metoděje, která je možná v polích u Nákla a nikdo tam nepůjde kopat dřív, než mu ukážete, kde být může.

Další aplikace jsou třeba zemědělské - aktuální škody na porostech, rychlá lokalizace požárů, predikce sklizně etc. Toho je opravdu hodně. Nic z toho nedostanete z US GPS. I snímky z Landsatů byly dobré při svém malém rozlišení. Byl to první krok.

Zkuste si představit i jiné obory o matičce Zemi.

0 0
možnosti

O47t29a31k14a78r 59D23e23y66l

13. 9. 2015 10:21

Pomalu se blížím k našetřenému milionu, už mám skoro 350000

1 0
možnosti

Galileo je jedna z 2 užitočných a rozumných myšlienok, čo v tomto storočí v EÚ vznikla. Druhou je zrušenie roamingových poplatkov. Na ďalšie veci si spomenúť jednoducho neviem...

4 0
možnosti

P11e70t87r 32A37g69u35l67á46r

12. 9. 2015 13:26

Ano... Ve světě již máme dvě zcela funkční (GPS, GLONASS) a třetí částečně funkční (Beidou) navigační systémy. A proto se Evropa rozhodla budovat čtvrtý. Velmi rozumné.

0 0
možnosti

Na to, že jsme na Technetu bych čekal podrobnější informace, než tuto velmi kusou. Tedy jak se budou lišit výsledky navigování, jaké přístroje budou navigaci podporovat atd. Matně si vzpomínám, že se to již někdy někde v minulosti psalo, asi bych i vygoogloval, nicméně článek mohl zopakovat s přidáním aktuálních informací.

Když to ale čtu, jak funguje i jinde v celoevropském měřítku, tak si říkám "nejen Blanka ;-("

1 0
možnosti

Hm, zbytečně vyhozené miliardy za něco, co díky amíkům už stejně máme -  pokud dojde na situaci, kdy amíci gps vypnou či zakodují, tak to bude v situaci, kdy posledné co nás bude zajímat bude nějaká navigace...(resp. to bude ve chvíli ruské invaze do evropy a pak budem akorát utíkat na západ kam stejně trefíme i bez navigace...)

2 0
možnosti

Deset satelitů za deset let. Zbývá dvacet, přestože měl systém už běžet.  Docela chápu proč připustili, aby se sídlo přestěhovalo do Prahy. A to už existují i Galileo přijímače...

2 0
možnosti

Prvni dva navigacni satelity (testovaci, ale budou zpocatku pouzivane) byly vypusteny koncem roku 2011. Prvni dva plne funkcni byly vypusteny koncem roku 2014 (tehdy selhal posledni stupen Soyuzu), letos odstartovaly ctyri a pocita se s dalsimi dvema. Sest rocne neni tak spatne tempo.

1 0
možnosti

A to je jen devet funkcnich. Ale ano, satelity maji planovanou zivotnost 12 let, takze je bude nutne prubezne obnovovat. 30 je konecne cislo, system bude funkcni i pri nizsim poctu.

1 0
možnosti

Důležité je dohonit a předhonit Ameriku ať to stojí co to stojí, ale v konkurenci je pokrok ve vědě a technice. Hlavně neztratit glanc před Ruskem a Čínou.

0 0
možnosti

M61a32r68e10k 51S41c58h77o58ř

11. 9. 2015 21:34

V případě konfliktu amíci v určitých oblastech "rozostří" GPS, aby jej nepřítel nemohl využít k vlastnímu navádění na cíl. V takovém případě, kdy bude mít nepružná EU svůj vlastní systém, nebude možné tomuto předejít a někdo to pěkně schytá...

1 2
možnosti

Ale uz je tu funkcni GLONASS a brzy i Baidou. Sance ze by se US, Rusko a Cina spolecne shodly na necem proti Evrope je rekneme miziva. 

A i pokud ano, pak mi verte ze nejaky Galileo Evrope moc nepomuze.

1 0
možnosti

Nojo, původně měl být systém spuštěn v roce 2008, pak 2014, už teď má 1/3 satelitů nahoře. Proč mi to připomíná nějakou Blanku? :-) (Ale samozřejmě vím, že natahat něco do kosmu je složitější.)

0 1
možnosti

J19a76n 69P63i51r40a69s

11. 9. 2015 14:30

Ono to spíš vypadá naopak. Je lehčí něco dostat do kosmu, než dokončit Blanku :-D Jinak jsem zvědav jak a kdy to bude fungovat a co to přinese pro normální lidi.

3 0
možnosti