Diskuze

Už víme, co vybíjí nosaté asijské antilopy. Ale hlavní záhada trvá

Letos v květnu došlo ve stepích střední Asie k ekologické katastrofě neuvěřitelných rozměrů. Během zhruba dvou týdnů poumírala více než polovina všech antilop druhu sajga, které na Zemi v té chvíli žily. Na svědomí je mají bakterie, ale vědci stále netuší, jak se epidemie mohla tak rychle nastartovat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Rusové testují účinnost nových biologických zbraní. Jiné vysvětlení není.

3 8
možnosti

Tak, příroda nám ukázala, že to jde...

1 0
možnosti

tápu, proč byl napsán tento článek, když naprosto totožný obsah byl napsán už v květnovém článku. Dokonce bych řekl, že v něm bylo více informací.

3 1
možnosti

Nové je hlavně to, že identifikoval bakterie, která úhyn způsobily. A ten zbytek tam byl proto, abych nepsal zprávu bez kontextu. Upřímně řečeno jsem nečekal, že by si květnové události mnoho čtenářů pamatovalo.

4 0
možnosti

Rozsáhlost (jak početně, tak i rozlohou území) i rychlost s jakou uhynuly antilopy přímo vybízí ke konspiračním teoriím, ale nemusí za tím vůbec být žádný lidský úmysl, pokus či jiný zásah. V minulosti došlo k různým vymíráním a některé nálezy ukazují, že to také občas bylo velmi rychlé a druhově omezené. Jsem opravdu zvědav, jak (a jestli) se tahle záhada vyřeší. A jestli by se něčemu takovému dalo vůbec preventivně bránit v případě jiného živočišného druhu (včetně člověka, pochopitelně).

Jinak osobně bych si tipnul na kombinaci nějakého (retro)viru a následně oslabeného organismu, který se nevypořádá s jinak běžnou bakteriální infekcí. Jenže jak je možné, že k tomu došlo takhle najednou a na velké ploše?

2 0
možnosti

Zkuste opravit popisek k fotce. Kroutí mi to oči.

0 0
možnosti

Já měl takovou radosti, že mi dali k dispozici fotku z místa a pak tohle...

Díky za upozornění.

3 0
možnosti

P70e32t29r 62S58o80k90o56l

16. 9. 2015 9:12

Teplé jaro, záplavy, bakterie.... zas tak obrovská záhada to snad nebude.

1 0
možnosti

Zajímalo by mě od kdy zvířata umírají, vy negramoti!!!! Zvíře může uhynout, chcípnout, pojít, zdechnout. Jenom lidské bytosti umírají.

3 32
možnosti

P36e11t62r 12N21e65č27a45s

16. 9. 2015 8:33

Ano, lidé a včely.

2 0
možnosti

zase králíka, ani Puňťa už to nežere :) , spíš mi přijde, že se napily nějaký ,,dobrý,, vody

0 0
možnosti

O28t58a 66B13a11r21t76o69s

16. 9. 2015 7:32

V této oblasti, jmenovitě uprostřed toho, co se dříve nazývalo Aralské jezero, na bývalém ostrově Vozrožděnija, který je dnes již spojen s pevninou vlivem vysychání jezera, se nachází jeden z nejděsivějších sovětských pozůstatků Studené války: kdysi super-tajné vojenské výzkumné středisko Aralsk-7, kde probíhal vývoj bakteriologických zbraní za použití takových agens, jako sněť slezinná, pravé neštovice, dýmějový mor, brucelóza, tularémie, ad. Je to zároveň jediné místo na světě, kde se prováděly pokusy s těmito zbraněmi na zvířatech pod otevřenou oblohou - díky odlehlosti místa se sovětské orgány domnívaly, že nemůže dojít k rozšíření nákazy, což se ale několikrát v historii prokazatelně stalo. Středisko je od dob rozpadu SSSR opuštěné a jeho ruiny jsou dnes běžně dostupné 

---

Masový úhyn sajg v kazašských stepích se v minulosti vícekrát opakoval a je - prozatím bez potřebných důkazů - dáván do souvislosti právě z existencí Aralsk-7. Je navíc dokázáno, že v ruinách střediska jsou stále přítomné živé kultury i těch nejnebezpečnějších bakterií, buď provizorně zakopané v zemi při živelném ukončení činnosti zařízení, nebo prostě ponechané v opuštěných laboratořích. V 90. letech bylo za finanční pomoci USA učiněn pokus o dekontaminaci místa, podle všeho ovšem pouze částečně. Dnes bývalým ostrovem Vozrožděnija prochází hranice Kazachstánu a Uzbekistánu.

24 3
možnosti

tak to by dnes neututlali. Ty pitvy prováděli západní vědci. Infekci něčím podobným by jistě zaznamenali.

6 0
možnosti