Diskuze

KOMENTÁŘ: Tenhle svět není pro mladé. Vymývání mozků jde lépe bez ducha minulosti

Pro chápání našeho světa nám kolikrát nechybí jen kontext, ale i paměť. Pak na nás události kolem nás působí dojmem, že jsou prostě dané. Jsme dnes ještě vůbec schopni dohlédnout, že na počátku současné uprchlické vlny stálo z valné části arabské jaro?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VP

Souhlasím s tím, co říká, ale nesouhlasím s jeho názorem na globalizaci. On je proti, ale to je normální přírodní síla, proč se tmu bránit? Potom, že počítače jsou špatný, protože lidi jsou pak víc v comfort zóně, že nemusí bojovat za své názory. Proč bojovat zbraněmi?? Navíc není pravda, že lidé nejsou konfrontováni s tím, s čím nesouhlasí. Třeba já jsem teď konfrontovanej tímhle týpkem, se kterým bytostně nesouhlasím a denně jsem přes internet konfrontován s jinými názory. Takže shrnuto. I když je někdo starej, neznamená to, že je moudrej.

0 0
možnosti
PK

No ne, a pak že na idnesu nejsou dobré články, ony se schovávají na technetu mimo dav! Hezký článek! R^

Paměť národa se snažili, mimo IS, vymazat také komunisté. Vytvářeli vlastní virtuální realitu.

Pokud se podíváme do historie, pro kontext, zánik civilizace byl vždy způsoben buď dobytím daného území a osídlení novým obyvatelstvem, které v dané lokalitě nemělo kořeny a nebo migrací. Jakmile se změnila rovnováha mezi původním a novým obyvatelstvem, byl konec. Aztékové, Inkové, Indiáni v Severní Americe by nám mohli říci své, možná i Arméni... IS dělá jako bonus to, že po vymizelém národě zamete komplet stopy i na poli dějin.

5 0
možnosti
JS

Dobrý komentář k zamyšlení. Dám jeden příklad, který se tu vyskytuje dnes a denně - lidská práva. Na internetu je to dnes skoro nadávka, které ale ve skutečnosti málokdo rozumí. Pokud ale neznají lidé ani tak základní pojmy, nemůžou si potom vytvářet relevantní názory skoro na nic. Je to pak všechno jen takové štěkání.

3 0
možnosti

Souhlasím... Ale obávám se, že matení pojmů je HFC dílo...

0 0
možnosti
MM

Opět výborný článek na Technetu a ten rozhovor... R^  Hodně zdraví pánovi, chtěl bych mít v devadesáti takhle jasnou hlavu a tolik životní energie.

7 0
možnosti
RP

Já myslím, že to je dobře napsaný článek.

V praxi je dobře vidět, jak Západní Evropa nemá kontext a ztratila paměř, co se týká propagandy a co se týká socialismu.

Proto se v Bruseli i všude v západních státech nerušene rozvíjí socialistické myšlenky, propaganda multikulturalismu, korektnosti,  a nerušeně je aplikována zelená ideologie, a to všechno i za cenu ekonomického zpomalování celé EU.

A v současné době, co se týká imigrantů, i za cenu sebezničení některých států EU.

Přitom připomínky a návrhy našich politiků. jakoliv jsou naši politici prolhaní a oportunistčtí, tak v tom mají pravdu - jsou bohatou západní Evropou úplně ignorovány, protože je západní politici díky ztrátě kontextu a neexistenci zkušeností ani nedokáží pochopit.

2 0
možnosti
LN

L32u28m10i62r 96N79o87v27a11k

26. 9. 2015 11:30

Pamet nebo otevrit knizku a precist si neco o historii, neco se naucit. Jenze studiem clovek zjisti, jak malo vlastne vi. Proto to vetsina ani nezkousi:)

3 0
možnosti
Foto

Pane Kužvarte, máte naprostou pravdu: "Paměť nám umožňuje perspektivu. Díky ní jsme schopni jednat adekvátně a stavět na díle předchozích generací." Zde také platí to, co říká většina našich historiků: "Všechno tu už jedno bylo."

Jenže v době obecně rozšířeného historického nihilismu většina současných evropských politiků, natož pak třeba celá řada aktivistů z tzv. lidskoprávních organizací, je nepoučitelných a na to, co tu "už jednou bylo" se vůbec neohlíží.

Jinak díky za dobrý, fundovaný článek, který však zřejmě, bohužel, zapadne v záplavě těch málo podstatných.[>-]V

4 0
možnosti
TK

Chápat dění ve světě a vnímat je v kontextu je pěkná věc. Většina lidí na toto ale reálně nemá a ani nemůže mít dost času a volné mozkové kapacity. Proto i historická paměť většiny je krátká. Lidé se musí se něčím živit, musí vychovávat děti, musí řešit běžné každodenní starosti. Mohou tedy tyto věci zcela ignorovat, nebo jsou nuceni přijmout nějaké náhradní zjednodušené schéma, zpravidla podané masovými médii. Proto platí, že ovládnutí médií je nezbytné k ovládnutí lidí. Proto také ale zpravidla pro média nepíší lidé, co něco vědí, ale ti, co chápou, co se od nich čeká.

   Na druhou stranu je  zásadě jedno, jestli lidé chápou, proč k nám Arabové migrují, nebo ne. Důležité je že chápou, že přijetí Arabů do ČR znamená fakticky ohrožení naší kultury, našeho způsobu života.

  A tady musí platit podobně jako v životě: Ano, je naší povinností poskytnout pomoc bližnímu v ohrožení života,

ALE co je důležité:

1.Tuto povinnost nemáme, pokud by poskytnutí pomoci znamenalo naše vlastní ohrožení!!!

2. Dotyčný musí být skutečně ve vážném ohrožení, ne to jen vypočítavě předstírat.

3. Můžeme také diskutovat o tom, jak dalece jsou tyto národy našimi bližními, když s nimi po staletí bojujeme. Ráj na zemi, kde by platilo, že všichni lidé, národy a rasy jsou si bratry jsme zatím steně jako komunismus ještě nevybudovali. Stále ještě je život na zemi přeevším bojem o moc.

4 0
možnosti
MM

1. Kdyby ta většina lidí, o které píšete, používala svoji mozkovou kapacitu a svůj čas efektivně (a ne ke sledování plytkých seriálů, či tvrdnutí na sociálních sítích), měla by spoustu času na tvorbu vlastních názorů a jejich případné "vybroušení". To co píšete, jsou jenom omluvy průměrnosti.

2. Na nás je, jaká pravidla nastavíme ohledně přijímání uprchlíků. Už měla být nastavena dávno, to je to tak není, je jenom a jenom chyba naší politické reprezentace. Jeden příklad: Kdybychom taková pravidla měli, už dávno jsme mohli vybraným lidem z těchto zemím nabízet azyl - máme málo lékařského personálu od lékařů po sestry?

3. Sebevědomá politika, jasně nastavená a důsledně vymáhaná pravidla ve všem, nejenom v migrační politice, to je problém naší doby. Kdyby toto fungovalo, nemusíme výše zmiňované problémy vůbec řešit.

3 0
možnosti
HP

Pan Kužvart má pravdu. Vymývání mozků bez ducha minulosti platí i pro mnoho západních politiků, podle nichž právě to, že v zemích V4 obyvatelstvo dlouhou dobu žilo v područí komu­nismu, mu brání s kulturně jej obohacujícími uprch­líky soucítit a projevovat jim solidaritu. Přitom je tomu právě naopak. Ne­boť většina obyvatel post­komunistických zemí (včetně bývalé NDR), poznamenaných násilně jim vnucovaným marxis­mem-leninismem, má pochopitelnou nedůvěru k neomarxismu. Ten se stal značně populárním u nejmladší generace intelektuálů či absolventů vysokých škol humanitního zaměření po celé Evropě i Americe, v drtivé většině vyznávajících spolu s jinými marxistickými ideály i multikulturalismus, ve skutečnosti již v Evropě odpískaný, jak píše na svém blogu Karel Wágner.

16 0
možnosti