Diskuze

Na Marsu je slaná voda. Ohrozí to výlet lidí na rudou planetu?

„Chci vidět nějakého Marťana, kde jsou, tatínku?“ říká Michael v Bradburyho Marťanské kronice. Pokud však na Marsu skutečně je nějaký život, člověk ho na vlastní oči hned tak neuvidí. Proč? Pavel Toufar vysvětluje nejnovější objev NASA na Marsu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Dovolil bych si oponovat. Zemi patrně podobný osud jako Marsu, při němž zmizela tekoucí voda, nehrozí. Na Marsu se například nikdy nevyvinula desková tektonika, jaká je na Zemi, a planetární dynamo, které vytváří magnetické pole, už vymizelo. Možná je Mars příliš malý. Každopádně Země deskovou tektoniku má a zatím to nevypadá, že by měla ustat. Planetární dynamo také funguje. Na Marsu zánik magnetického pole patrně znamenal, že planeta vlivem slunečního větru rychle přišla o atmosféru a zcela se změnily její klimatické poměry.

1 0
možnosti

Upřímně, tohle je úchvatná myšlenka. Možná se jednou věděcký svět Schiaparellimu ještě rád omluví:-)

0 0
možnosti

Asi ne, protože ty kanály, které tam pozoroval, tam nejsou. Byl to optický klam.

0 0
možnosti

Může mi někdo vysvětlit, proč se všude mluví o "životodárné vodě na Marsu", když na zemi se koncentrované roztoky solí používají jako jedny z nejlepších konzervantů? Pokud vím, při takových koncentracích nepřežívají ani viry...

0 0
možnosti

Ono na těch kopcích napršelo, aby mohla začít stékat voda? Podle mě je to základní nedostatek té hypotézy: kde neprší, tam za miliony let vše na kopečcích steklo dolů či se odpařilo. Takže k hypotéze tekoucí vody při -23°C bych rád hypotézu, jak se dostala ta voda nahoru, aby mohla díky gravitaci opět někam téci. :-)

0 0
možnosti

No jo, že to ty fušery z NASA nenapadlo, co? Nebo je to snad tak, že je to napadlo a přišli s vysvětlením, ale nějaký diskutér na iDnes byl příliš líný, aby po tom vysvětlení pátral?

2 0
možnosti

S tou atmosférou... Atomy/molekuly plynu o dané teplotě se pohybují danou střední rychlostí (tj. je to průměr). Pokud je úniková rychlost na hranici atmosféry násobně vyšší než střední rychlost v adném plynu, tak atmosféra zůstává. Když je ale střední rychlost čístic plynu blízká únikové (nebo vyšší) tak atmosféra postupně vymizí. Ale neznám přesná čísla.

1 0
možnosti

Snímky roští na Marsu

http://www.astro.cz/_data/images/news/2010/01/15/mars-dune.jpg

mají asi podobné vysvětlení, uvažovalo se o sublimaci/tání oxidu uhličitého a vodního ledu. Další zdroje:

http://www.astro.cz/apod/ap070805.html

http://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/ukryvaji-duny-na-marsu-vodu.html

0 0
možnosti

"Jestliže hledáte zdroj vody pro budoucí vozítko," řekla Dr. Bourkeová, ... aha, NASA asi plánuje poslat na Mars vozítka na páru :-)

0 0
možnosti

V souvislosti s touto informací bych byl určitě s tvrzením "Giovanni Schiaparelli se mýlil" opatrnější. Pokud vím, Mars se v posledních desetiletích otepluje, což sice neznamená automaticky cyklus, ale nedá se vyloučit ani jeho existence. A pokud by trvala změna (půl periody) cca 100 let, mohl Schiaparelli prostě vidět to, co na Marsu díky ochlazení později už vidět být nemohlo - a co na něm bude vidět třeba až zase za 100 let, pokud bychom teď byli někde uvnitř chladného období.:-)

3 0
možnosti

V souvislosti s Marsem bych vzpomel uvahy Ludvika Soucka "Tuseni Stinu". Ten ve svych uvahach pochybuje, ze Mars byla vzdy ruda planeta. V kazdem pripade je knizka Ludvika Soucka zajimave a poucne pocteni. Ludvik Soucek nehlasa pravdu, tusi jen stin.

5 0
možnosti

Jaké překvapení pro lidstvo - příroda na jiné planetě není stejná jako v Kalifornii, mimozemšťané nejsou humanoidi a neumí vůbec anglicky...

2 0
možnosti

Nedesinfikovaných sond už na Mars spadlo tolik....

1 0
možnosti

Myslíte, že několikaletý pobyt ve vesmíru plném ionizujícího záření, není dezinfikující? UV světlo se používá v bazénových technologiích k dezinfekci vody.

1 0
možnosti