Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Cesta k meteoritu. Jak jsme došli k tomu, co zabilo dinosaury

Fakt, že dinosauři vyhynuli po pádu planetky na povrch naší planety, dnes už všichni považují v podstatě za velmi dobře doložený. Ale cesta k tomuto objevu byla poměrně složitá. Zveme vás na malou exkurzi po dějinách zkoumání příčiny zániku dinosaurů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Dobrý článek a pánové Kyselák a Švadlenka jsou opravdu dobří a ví o tom hodně díky mocR^

2 0
možnosti

Oba pánové v podstatě tvrdí, že veškerá vzniklá oceánská kůra se konzumuje subdukcí v Pacifiku. I ta co vzniká kolem Antarktidy, i ta která vzniká na Atlantském riftu, ta co vzniká v Indickém oceánu no a samozřejmě i ta, co vzniká v Pacifiku.

0 0
možnosti

Děte už s iridiovou vrstvou a meteoritem do háje zelenýho. Naprosto nepodstatná věc. Pohroma pro Dinosauria začala mnohem dříve a to je daleko podstatnější otevírání Atlantiku, které způsobilo změnu podnebí, flóry a potažmo i fauny. Navíc máte pocit, že katastrofa, patří mezi selektivní vymírání?

1 5
možnosti

Ty klimatické změny asi zase tak velký vliv neměly. Některé v jejich průběhu skupiny patrně vymřely, ale další byly stále celkem životaschopné. Až do konce křídy, kdy ve velmi krátkém období nevymřeli pouze dinosauři, ale též jedna dost velká skupina ptáků (tzv. "protiptáci", kteří byli stejně rozmanití jako "praví ptáci", ovšem měli zuby), některé další suchozemské skupiny a plno mořských skupin včetně třeba většiny lalokoploutvých ryb, amonitů, velké skupiny žraloků, apod. To vše se odehrálo v téže době a svědčí o ekologické katastrofě, zhroucení ekosystémů. Příčiny se v současnosti uvažují dvě a mohou vzájemně souviset. Jednak je zde prokázaný dopad desetikilometrové planetky, který určitě způsobil globální klimatickou katastrofu. Zároveň se v téže době dostal indický subkontinent nad horkou skvrnu uprostřed Indického oceánu, a započaly tak gigantické exploze supervulkánů, které dnes dokládá Dekánská plošina. Sopečné erupce mají fakticky stejný účinek jako dopad planetky, ale trvají ještě déle. Je tedy více možností: globální ekosystémy ve skutečnosti značně narušily několik desítek či set tisíc let trvající sopečné erupce, potom by dopad planetky neměl zase tak velký vliv. Anebo dopad planetky způsobil poruchy v zemské kůře, které ty erupce ještě dále zesílily, což společně přispělo k ekologické katastrofě.

2 0
možnosti

Tak, a teď si jdu přečíst diskusi, ať se pěkně vesele naladím příspěvkama kreacionistů... :-)

5 0
možnosti

Pro Šneka musím citovat jednoho ultrakonzervativního kněze, trochu obšírněji z 10 let starého textu:

Rozpor mezi přírodními vědami a vírou může být pouze zdánlivý. Pokud se vyskytne, mívá následující příčiny: ... Snaha odvozovat přírodovědecké poznatky z věrouky a morálky bez ohledu na vědecky prokázané skutečnosti a doslovná interpretace Písma sv. ve smyslu přírodovědeckém. Pokud někdo tvrdí, že Bůh v jednom dni stvořil usazeniny, aby vypadaly, jako by se usazovaly tisíce let a na tomto principu rozvíjí další teorie, tak dělá ze Stvořitele podvodníka, který nás nevede skrze stvoření k poznávání pravdy, nýbrž nás skrze stvoření klame. To je neslučitelné s pravdivostí Boží, neodporuje to sice Boží všemohoucnosti, ale odporuje to Boží lásce a zdravému rozumu. Tyto vývody souvisí často s doslovnou interpretací sedmi dnů stvoření, kterou odmítl jako nevěrohodnou a Církev zesměšňující již velký církevní učitel sv. Augustýn. Takovéto teorie zpravidla pochází od různých protestantských sekt, někdy však bohužel pronikají i do katolického prostředí. Je to klasický příklad toho, že hereze připravuje člověka nejen o víru, ale nakonec i o zdravý rozum. 

... K hájení Církve je pak nutné mít určitý odstup od věci a příslušnou kompetenci (ať moderní či tradičně se tvářící „laický učitelský úřad“, který se vyjadřuje „ve jménu Církve“, rozhodně kompetentní není). Rozumný a důvěryhodný úsudek vzdělaného člověka uznávajícího hranice svých možností je vždy důvěryhodnější, než nepodložené pocitové náboženské výlevy.

5 0
možnosti

Šnek je jednička;-D;-D;-DJeště že se nenarodil v 17. století, inkvizice by chrochtala blahem a dřevorubci by nestíhali kácet dřevo na hranice.

11 0
možnosti

Zajimave je, ze dinosauri tu byli 130 mio let a vymreli jako v podstate hloupi tvorove na urovni nejakeho prasete nebo psa. My jsme tu par stovek tisic let a vyrabime pocitace, letame do vesmiru...

4 1
možnosti

No, lidí na úrovni prasete je taky dost.

(Doufám, že to nevybudí politickou diskuzi)

6 0
možnosti

Měkké tkáně už musely přiznat i evolucionisté. Neradi, samozřejmě. Přiznávají  jen když je fakta mlátí po hlavě. Jinak jsou to povětšinou ignoranti.  Nejlepší je ta citace dole, a představa, že by jakýkoli protein, jen tak, lážo plážo, vydržel 75 000 000 let. Na to musí mít evolučníci takovou víru, že by leckterý křesťan mohl jen tiše závidět... ;-D;-D;-D

http://1url.cz/NnlN

http://1url.cz/5nlH

http://1url.cz/unl2

http://1url.cz/vnlE

http://1url.cz/bcjS

„Incredibly, none of the samples showed external indicators of exceptional preservation and this strongly suggests that the preservation of soft tissues and even proteins is a more common phenomenon than previously accepted.“

0 21
možnosti

Jenže vy si to představujete jako maso. Ty "měkké tkáně" jsou dneska tvrdé jako kámen, jedná se o horninu, která vznikla z měkkých tkání.

14 0
možnosti

mě by zajímalo, proč dinosauři nedosáhli nějaké vyšší inteligence, když na to měli 130 milionů let

4 0
možnosti

Dotáhli. Vám třeba takové kavky či havrani připadají málo inteligentní? Vždyť u nich bylo pozorováno, že umějí používat nástroje, jsou inovativní, schopní se učit, v jejich zpěvu existují dialekty. A havrani jsou taky jednou z evolučních větví dinosaurů. Ostatně, nám ten vznik naší inteligence také trval stovky milionů let. Naše evoluční větev se od společného předka s dnešními plazy a ptáky oddělila již ve druhé polovině prvohor, na konci prvohor byla velice úspěšná, poté na konci permu během hromadného vymírání, které bylo ještě ničivější než to na konci křídy, téměř vyhynula, ale přežila celé druhohory a po vyhynutí dinosaurů se opět rozšířila.

4 0
možnosti

To jsou zase blbosti. Většina dinosaurů vyhynula za potopy před cca 4500 lety. Z té doby pocházejí jejich a další většina fosilií. Ty, které Noe zachránil na Arše, zřejmě založili nepříliš početné populace, které člověk znal, avšak byli vyhubeni lidmi, nebo se jim v popotopních podmínkách tolik nedařilo.  Zda v době Noemovy potopy dopadl na zem nějaký meteorit, je k diskuzi a není to zcela vyloučeno. Co je však vyloučeno, jsou fantasmagorické evolucionistické věky. Žádných 130 milionů let se nikdy nekonalo, o čemž svědčí nálezy měkkých tkání těchto a jiných tvorů. Evolucionisté nemají problém uvěřit jakékoliv blbosti, ale faktem je, že po několika desítkách milionů let, by nezbyl z dinosauří kosti ani ten prach, natož měkké tkáně... 

Dinosauři byli současníky lidí, pokud to byli suchozemští tvorové, pak je Bůh stvořil šestý den svého stvořitelského týdne před 6000 lety. :-)

1 25
možnosti

A nestvořil je spíše Eru Illúvatar během Hudby Ainur?

17 0
možnosti

jen vic podobnych clanku, diky

9 0
možnosti
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!