Diskuze

Mrkev bývala fialová i žlutá. Za oranžovou barvu může prý politika

Mrkev je oranžová, to ví každé malé dítě. Méně známý je fakt, že nebyla oranžová vždycky. „Původní“ mrkev byla fialová, tmavě červená nebo naopak žlutá a bílá. Ale v 17. století se Evropa seznámila s novou, pomerančovou barvou. Výsledek máme na talíři dodnes.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J53a13n 86B40á87r37t62a

7. 12. 2015 20:13

Není bílá mrkev planá? Kdysi jsem na ně narazil někde venku. Rostlina vypadala jako mrkev, kořen to mělo bílý, vonělo to jako mrkev a chutnalo to taky jako mrkev. Kořen byl ale mnohem menší (vzhledem k velikosti nadzemní části) a jíst se to nedalo protože to bylo dřevnaté.

0 0
možnosti

M85i91l22a13n 58K89a78s14a58l

6. 12. 2015 20:43

Nějak nerozumím.. oranžová nebyla pro Evropu ještě nedávno přirozenou a v mnoha jazycích nebyl pro tuto barvu výraz, ale dle druhé části článku "Oranžová barva je totiž tradiční barvou královskou a zelenina této barvy vypadala jaksi vlastenecky" Tak jak to tedy je ?

1 0
možnosti

Předpokládám, že tuto barvu si právě přisvojili krátce po objevení Ameriky a nového, zářivě oranžového ovoce.

0 0
možnosti

P51a42v52e11l 91V58l68a51s

6. 12. 2015 17:16

Na našem území se pěstovala červená mrkev ještě za druhé války, je to vidět na Ladových malbách sněhuláků. Pěstovala se i bílá mrkev jako krmná. Oranžová mrkev byla vypěstována na oslavu dynastie Orange. Červená mrkev má značně větší množství karotenu i dalších vitaminů a látek, prý se pěstuje v Číně. Nechal jsem si dovést semena z Číny ale vrostla mi oranžová. Na balení bylo uvedeno, že semena jsou Holandská.

0 0
možnosti

P54a87v61e37l 34R65u61s

6. 12. 2015 16:05

Uf, uf, je škoda, že jsem si nenechal fialovou či žlutou mrkev, co mě letos pár kousky "zaplevelila" mou karotku na semeno. Takhle jsem ji hodil do kompostu.

0 0
možnosti

ja bilou mrkev vyfotil jako kuriozitu a pak jsme ji s detma sbedli :-) Vypadala jako petrzel a chutnala jako mrkev, zajimave to bylo.

0 0
možnosti

Nějak se v tom zamotávám, chápu pomalu a obtížně. Název pro oranžovou barvu ("orange" - v článku zřejmě překlep orenge) dřív neexistoval, vznikl až po tom, co se do Francie dovezly pomeranče - pomme d´orange. A podle těch "pomdorančů" se začalo slovo orange používat pro tu barvu, kterou ty pomeranče měly. Ale: co znamenalo slovo orange do té doby? nebo to byl úplný novotvar, do té doby neexistující? Je to jako když se pes honí za svým ocasem.

0 0
možnosti
Foto

Slovo "orange" dorazilo z cizích jazyků (perština a arabština), kde už měli pomeranče pojmenované. Rod Oranžistů se mezitím jmenoval podle oblasti, a shoda (homofonie) těch slov je v podstatě náhodná.

5 0
možnosti

No jo, a žlutá se pěstovala jako krmná. O fialové jsem nevěděla. Každý, kdo měl záhon s mrkví, tam našel pár žlutých, to si jen vzpomněla mrkvička na genetický základ - na mládí.:-)))

0 0
možnosti

Zase jsem objevil Ameriku, takovéto články jsou daleko zajímavější, než agitky na nové mobily.

4 0
možnosti
Foto

Děkuji, že jste článek přirovnal k objevu nového kontinentu :-)

0 0
možnosti

Hm, poslední roky se prodávají semena barevných (ne oranžových) mrkví a karotek jako vyšlechtěné "novinky"...A také třeba kulaté jako míč :-).

0 0
možnosti

Více než před 50 lety jsme doma na zahrádce pěstovali oranžovou mrkev na jídlo

a žlutou mrkev pro chovaná zvířata jako krmnou. Té oranžové jsme tehdy pěstovali dva druhy, špičatý kořen - mrkev, zaoblený kořen - karotka. Chuťově na tom byla nejlépe karotka.

0 0
možnosti

Jo, v některéch jídlech dělá mrkev kromě jinýho taky pěknou barvu.

Jinak - v němčině se dá mrkev říct taky "žlutá řepa" (gelbe Rübe).

0 0
možnosti

Tak tou oranžovou se běžně přibarvovalo máslo, aby bylo žlutější a lépe se prodalo, protože smetana. Kdyby to přibarvili tou fialovou nebo nedejbože hnědou mrkví, tak nevim nevim.

0 0
možnosti