Diskuze

První programátorka se narodila před 200 lety. Pochopila možnosti počítačů

Dcera britského básníka lorda Byrona dokázala neobvyklým způsobem zkombinovat vášeň k matematice a smysl pro poezii. Už v roce 1842 napsala první publikovaný počítačový algoritmus v historii a je všeobecně považována nejen za první programátorku, ale za zakladatelku počítačové vědy vůbec.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

"Už v roce 1842 napsala první publikovaný počítačový algoritmus v historii a je všeobecně považována nejen za první programátorku, ale za zakladatelku počítačové vědy vůbec."

To mi přijde jako hodně odvážné tvrzení. Za algoritmus v moderním smyslu se třeba často považuje Euklidův algoritmus (asi o dva tisíce let starší). A pokud Ada byla první programátorka, nemohlo to být ve smyslu zaměstnání (stejně tak nemohla být třeba pilotkou nebo kosmonautkou z povolání :-)), ale pak by ani Babbage býval nesměl při (duševní) konstrukci svého počítače vymyslet třebas i sebejednodušší testovací program (protože pak by byl prvním (amatérským) programátorem on), což by z něj ale činilo supergénia typu Turinga (čemuž moc nevěřím). Jeví se mi mnohem pravděpodobnější, že Babbage univerzálnost svého stroje vyzkoušel na příkladech, než se s Adou poznal (i když sled těch událostí v jeho životě si budu muset ověřit v dostupných životopisech).

Je ale celkem jasné, že Ada měla mnohem lepší představu než Babbage o tom, co všechno se s takovým univerzálním počítačem dá dělat.

0 0
možnosti

Mrzi ma ze pan Zbynek Safarcik napisal komentar, na zaklade ktoreho autor clanku zmenil spravne znenie pojmu algoritmus na program.

Pre tych kotrym zalezi na tom aby sa pojmi z pocitacovej vedy uvadzali spravne, apelujte na autora aby zmenil slovo program na algoritmus v clanku.

Pre vysvetlenie, algoritmus je sposob ako si pocitac poradi s programom. Ked si otvorime v dnesnom pocitaci kalkulacku, je to program. Ak do nej zadame nejake cisla a chceme spravit sucet, kalkulacka, ako program, ma postupnost krokov ktore musi vykonat aby nam dala vysledok. Tato postupnost krokov sa premeni na sadu cislic jednotiek a nul a nejakym algoritmom sa vypocita vysledok.

Ada napisala algoritmus, ako sa ma docielit vysledku. Ada nepisala programi, navrhla sposob (ktory sa v pocitacovom svete nazyva algoritmus) ako Babaggeov pristroj moze efektivnejsie pocitat matematicke rovnice. A sposob ktory navrhla, bol zakladom dnesnich algoritmov v pocitacoch ako ich pozname.

0 1
možnosti

M40a66r11e70k 75Š93i22m49o80n

13. 12. 2015 12:16

Babbage měl jednu zničující vlastnost. Byl megaloman. Ještě dřív než dokončil první stroj, navrhl druhý, ještě chytřejší, a místo aby dokončil ten první, začal pracovat na druhém.

0 0
možnosti

taky jsem rozsireny clanek na zive....

0 0
možnosti

Škoda ze ten članek je "inspirovan" (čti opsán) z jiného webu. Dobra prace lupo

0 0
možnosti

Téměř každý úspěšný návod je svým způsobem algoritmus, co svět světem stojí.

Pokud ovšem měl pan Kasík na mysli svedení Adama v Ráji, poté má nadpis pravdu. Evě ale na Adama stačil velice jednoduchý "algoritmus".  :-)

0 0
možnosti

je pěkné, jak se nám najednou bez upozornění nesmyslný titulek změní na jiný  :-(

0 0
možnosti
Foto

K76a78r24e72l 82S51e14i52d80l

10. 12. 2015 22:10

Zajímavá dáma, chytrá a navíc i hezká, zřejmě i dobře finančně zajištěná... A přes tyto "dary" pro úspěšný život musela odejít tak brzo. Škoda, mohla ještě světu (vědě) leccos dát. Ale nikdo to tu nemáme předplacené a netušíme, kdy komu z nás vyprší čas.

(Omlouvám se za trochu filozofování, ale napadlo mě to při čtení článku a prohlížení fotogalerie.)

9 0
možnosti

Prostě dobrá partie, že? :-)

2 0
možnosti

Pane Kasik, proc to nejde bez toho przneni?

Proc je pro vas problem psat jmena tech zen tak, jak se skutecne jmenovaly? Ony jsou sice davno po smrti, takze nehrozi, ze by vas stihaly za przneni jmen. Ale snad by si mohly zaslouzit trochu ucty?

3 12
možnosti

P62e29t57r 47V82e30s68e52l74ý

10. 12. 2015 23:51

Proč vy przníte čestinu nedostatkem nábodeníček?

5 0
možnosti

Nemohu si odpustit popsat jedním slovem pocity ke slovu "Lovelaceová": Bože! 8-o

Jinak jak už bylo řečeno, nejednalo se ani zdaleka o první (publikovaný) algoritmus. Už odedávna je znám Euklidův algoritmus, Eratosthenovo síto a jistě tisíce dalších algoritmů. Nebylo by lepší psát program, aby v tom nebyl takový zmatek? Pevně doufám, že to není tím, že v tom má zmatek samotný autor (viz konec).

Sami píšete, že Babbage vymyslel samotný koncept univerzálního mechanického počítače, aby usnadnil matematické výpočty. Ale přitom čtu "(ona) je všeobecně považována nejen za první programátorku, ale za zakladatelku počítačové vědy vůbec". To má být vtip? 8-o Publikovala vůbec něco jiného, než ty poznámky k tomu článku?

Nehledě na to, že ani první "počítačový program" nepublikovala. Ten je v samotném článku od Menabrea, který komentovala (i když je jednoduchý). A Babbage jistě také nějaké vymyslel, a i když je třeba nepublikoval, tak mi to připadá jako slovíčkaření. Zdá se mi, že to nejlepší, co lze napsat, je, že (snad) zkonstrukovala první složitější počítačový program.

Od Technetu bych očekával více, celý odstavec o kritice jejích příspěvků působí hodně zmatečně díky používání slova algoritmus, kde mělo být slovo program (sám Babbage psal, že jí dodal algoritmus k těm Bernoulliho číslům!). Doporučuju si přečíst https://en.wikipedia.org/wiki/Ada_Lovelace#Controversy_over_extent_of_contributions

7 1
možnosti

P35e36t40r 13V44e56s69e76l54ý

10. 12. 2015 23:50

Jojo, wikipedie jediny zdroj vědění - "Nepropadejte panice" ;-D

1 0
možnosti

A54d45a56m 30K32a94r85a84b62a

10. 12. 2015 19:11

Nevim odkud autor čerpal ale všeobecně se v algoritmizaci za první algoritmus považuje Euklidův a je jich celá řada ještě pred uvedeným.

5 0
možnosti
Foto

Titulek zjednodušuje. Jde o počítačový algoritmus.

0 0
možnosti

Na její počest byl pojmenován programovací jazyk Ada vyvinutý v 70-tých letech na objednávku ministerstva obrany USA.

15 0
možnosti