Diskuze

Vidět bílého muže a zemřít? Jak a kdy vymírali američtí indiáni

Jak přesně probíhalo vyhlazení většiny původních obyvatel Ameriky, se dnes zjišťuje jen těžko a o přesném průběhu událostí se dnes stále debatuje. Nová studie se pokouší odpověď vyčíst mimo jiné ze stromů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Autor článku se jaksi zapoměl zmínit o tom, že vyhlazování obyvatel ameriky mělo dvě fáze.

Nejdříve ameriku osídlili španělé, portugalci a angličani, kteří vyhladili indiány.

Druhá vlna byla jen anglická, která vyvraždila zbytek indiánů a všechny své krajany z Evropy resp. španěle a portugalce. Proto je celá severní amerika jen anglicky mluvící.

Angličani mají na svědomí dvě vlny vyvraždění.

2 2
možnosti

... a proto je Kanada z poloviny frankofonni a v Mexiku se mluvi spanelsky ... ;-) ... s temi Portugalci to taky nesedi, protoze Alexandr VI. jim pridelil vychodni cast Jizni Ameriky (proto se v Brazilii mluvi portugalsky), pricemz cela Severni Amerika byla za hranici, ktera byla Portugalcum pridelena (https://cs.wikipedia.org/wiki/Tordesillask%C3%A1_smlouva) ... Severni Ameriku Britove (a pak Americane) nejen vyvalcili na ostatnich evrospkych mocnostech, ale obsadili taky diplomatickymi zpusoby (Luisiana ...) ...

1 0
možnosti

J49i26r44i 72T97i61c28h57y

29. 1. 2016 21:29

Nevim presne, kolik bylo Indianu v Kanade pred prichodem belochu (dalo by se to zjistit), ale rozhodne znacne mene, nez soucasnych jeden milion - i kdyz znacna cast je jich pomisena, ne stoprocentne Indiani. V preriich se zrejme pohybovaly jen male skupiny, po nesmirne rozlehlych prostorach, takze se neda hovorit o zadnem vlastnictvi. Tak zvany Huronsky narod, ktery vymrel, mel asi 80000 clenu. Takze Indianum se co se tyce vzrustu populace vede dobre.

Pri me nedavne navsteve zapadniho Mexika Puerto Vallarta) jsem skoro nevidel cisteho belocha, byli tam sami Indiani. Takze Cortez vyhral bitvu, ale prohral valku.

3 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti

On je poměrně nejistý i ten pojem "původní obyvatelé" indiáni jejihž potomci stále žijí pro změnu vytlačili kuturu Clovis a ani ta nebyla v Americe první. V Texasu byly nalezeny pozůstaky osídlení 15 500 let staré. Jenže o tom mluviti je především v USA silně politicky nekorektní a indiáni kterým dříve (dokud prokazovala jejich kulturní zdatnost) archeologie nevadila, dnes na svých územích nenechají kopnout do země.

1 1
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
1 0
možnosti

J41a98n 58Č37e12k72a31l

29. 1. 2016 9:08

Myslel jsem, že indiáni byli primárně kočovné kmeny (byť samozřejmě i něco pěstovali), takže bych neočekával nějaké velké procento obdělávané půdy, přinejmenším v porovnání s celkovou rozlohou kontinentu...

Zajímalo by mne srovnání počtů původních obyvatel vs. přistěhovalců v průběhu let 1492-1900, jak rychle se původní populace snižovala a jak rychle se množili kolonisté... Nemá někdo zdroj? Zatím na netu nic moc nenacházím...

1 0
možnosti

J13a77n 88S89o31u30k45u33p

29. 1. 2016 10:19

To bude asi tím, že do té doby neprobíhal v Americe census a ani netuším, jak by ho chtěli provádět, když to nebyl jednotný stát s jednotnou byrokracií. První reálný je snad až z poloviny 19. století.

0 0
možnosti

Doporučuji přečíst Dobyvatele od Ivana Olbrachta. To je kniha rozsáhlá kniha popisující Cortézovo válečné tažení střední a jižní Amerikou. K mému vlastnímu překvapení jsem ji ve svých asi třinácti letech přečetl jedním dechem.

1 0
možnosti

Vážený pane Aguláre,

máte pravdu, že Kamil Zeman alias Ivan Olbracht psával čtivě. Pokud si vzpomínám, tak kniha s názvem Dobyvatel je jakýmsi převyprávění historické studie Williama Prescotta: Dějiny dobytí Mexika. V čtyřicátých letech minulého století takto levicoví a komunističtí spisovatelé "arizovali" kulturní poznatky z prohnilého západu. :-)

http://www.eshop.mlha.gr/fotky35200/fotos/_vyr_959gr-436.jpg

2 1
možnosti

My bychom si hlavně jako Evropa měli uvědomit, že o to samé se vůči nám snaží zase jiná , průbojnější rasa. Tak to v přírodě bývá, silnější pes m*** :) Nová teritoria, nové samičky....

Měli bychom se tedy z příběhu severoamerických domorodců poučit, ještě nejsme ti slabší, ale máme k tomu nakročeno.

22 10
možnosti
Foto

Poprosil bych ty co dali mínus aby vysvětlili proč.

3 3
možnosti

No nějak jsem se nedočetl o zavírání do rezervací, vybíjení armádou ve válkách s původními obyvateli a pobití 60 milionů bizonů, což byl hlavní zdroj obživy indiánů v Severní Americe. Berte to jako inspiraci pro doplnění článku.

3 4
možnosti

Nějak jste se dočíst nemohl, protože to je velmi dobře zdokumentovaná historie. Ale kam a proč zmizely indiánské kmeny z Nové Anglie po začátku anglické kolonizace není známo, stejně jako není úplně jasné, proč zanikala puebla na tehdy španělském území amerického Jihozápadu. Tohle je pokus o odpověď.

11 0
možnosti

... chtel bych trochu osvetlit tu biologickou valku mezi Evropany a puvodnimi obyvateli obou Amerik.Protoze by v principu nebyl duvod, aby Evropane, kteri se do te doby nesetkali s americkymi bakteriemi a viry, od nich taky nedostali poradne nalozeno. Fakt je, ze Evropane dostali v Amerikach poradne nalozeno hlavne od malarie, ktera se stala brzdou osidlovani Ameriky a zrejmne i rozhodujicim faktorem v boji o nezavislost :) ... malarii si ale dovezli z Evropy, tehdy byla relativne na severu - v Holandsku i Anglii.

Duvod, proc zdravotni dusledky setkani populaci na americkem kontinente byly tak asymetricke v neprospech puvodnich obyvatel je v evoluci a genetice - evropska populace byla geneticky pestra a jeji imunitni system zaroven vykonnejsi nez jaky meli puvodni obyvatele Ameriky - obyvatele Ameriky pochazeli z relativne male populace, ktera se dostala pres Beringovu uzinu, takze byli jednal geneticky mnohem uniformnejsi a druhak fungovani jejich imunitniho systemu bylo mene vykonne, coz bylo dano jeho genetickym naprogramovanim. V konfrontaci s evropskymi patogeny a odolnejsimi Evropany pak bohuzel museli tahat za kratsi konec ...

... kdo by chtel vedet vic, doporucuju knihu 1493. Predstavuje unikatni pohled na vyvoj americkeho kontinentu a na to, jak jeho objev zmenil svet ... tabak zachranujici prvni britske investice v Americe, brambory jako klicovy faktor za vzestupem evropske moci ... vic uz nereknu :)

14 2
možnosti

Tak ta odolnost není divem, když si uvědomíme, jak snadné to měly nemoci v evropských středověkých městech :) Takže odolnost musela být.

Oproti tomu Indiáni žili poměrně odděleně a v přírodě, tudíž měli imunitu na zcela odlišné nemoci.

2 1
možnosti