Diskuze

Je život kvantový jev? Nové odvětví biologie klade provokativní otázky

Objev kvantové mechaniky se řadí mezi největší intelektuální výkony lidstva. Již její průkopníci ve 20. letech minulého století spekulovali, že by tajemné jevy kvantové fyziky mohly vysvětlit podstatu života. Studie z několika posledních let ukazují, že možná nebyli daleko od pravdy. Začíná éra kvantové biologie?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JP

J70o73s64e39f 72P60o77t66r

18. 2. 2016 22:52

Protože vidím níže, že nejste schopni posoudit co je víra a co ne, dovolím si vám to přiblížit.

Základní otázky existence najdeme ve fyzice . Ve fyzice věda našla entity jako Velký třesk, fundamentální částce, fundamentální síly, přírodní zákony, prostor, čas a jejich vzájemnou vyváženost, která je základem pro náš svět.

Nikdo neví, ani věda, opakuji, ani věda, proč jsou, odkud přišly, proč mají takové vlastnosti jaké mají. Věda se jedině zmůže na to, že je NÁHODA v rámci multiverza.

Až přijde věda, nebo třeba vy osobně, že je všechno jasné, třeba, že to byla skutečně náhoda a doloží důkazy, pak budete mít právo hovořit o tom, že vaše přesvědčení není víra.

Pokud tyto důkazy nejsou, vaše ateistické přesvědčení je jen a pouze víra.

Je to stejné, jako, když moje žena jde na ples a z vedlejší místnosti na mě zavolá "Mám ty červené šaty". Pokud ji neuvidím na vlastní oči - důkaz- nezbývá mi než věřit.

3 7
možnosti
ED

E35d47a 82D58r43á80b38e31k

18. 2. 2016 23:03

ateistické přesvědčení o čem jako? že je život náhoda? a oni snad ateisté něco takového tvrdí? a od kdy? pokud někdo říká, že nevěří, tak také říká, že že důkazy či odpovědi na otázku "proč" věda nemá, má odpovědi na otázku "jak", a dále třeba tvrdí, že osoba stvořitele se v systému jeví nadbytečná stejně jako trpaslíci v televizi

1 0
možnosti
DB

No... asi nebudu první, ale nedá mi to. U obrázku číslo 4 je parádní popisek:

"Znázornění směru siločar magnetického pole vůči zemskému povrchu naznačuje, jak by mohly ptáci „vidět"...

Když tedy ty ptácy mohly vidět, tak to se asi nenaučily česky, že písáci z MFDnes ;-D;-D;-D

1 0
možnosti
JJ

Nevím, ten článek mi přijde trochu bulvární... je celkem jasné, že za chemií v buňkách stojí kvantové jevy... vždyť samotné chemické reakce jsou kvantové jevy... To bude zase alternativních léčitelů, kartářek a kdoví ještě koho vysvětlujících magii tím, že kvantová fyzika to nevyvrací...:-/

1 0
možnosti
JE

J60i64ř72í 54E43u89l25e54r

18. 2. 2016 13:18

Už jsem to tady napsal (a bylo smazáno), že za vším ve vesmíru je fyzika podpořená matematikou.

0 0
možnosti
PF

Jistě, třeba za kterýmkoliv náboženstvím.

0 0
možnosti
JP

J37o59s68e93f 76P38o47t40r

18. 2. 2016 11:16

Na Technetu se opět rozhořela diskuze o víře a nevíře, kdo je pokrokovější, co je víra.... Problém je v tom, že člověk má vrozený smysl pro víru, každý člověk musí na něco věřit a odpovídat si na fundamentální otázky existence. Vědci zabývající se evolucí dokonce tvrdí, že vrozený smysl pro víru, je slepá ulička evoluce a že v budoucnu zmizí.

Zatím však existuje a tak ti co negují existenci Boha o sobě tvrdí, že jsou nevěřící. Ve skutečnosti si svět vykládají dle své víry a jejich víra vykazuje stejné znaky - jsou o své pravdě tvrdě přesvědčeni, pokládají se za moderní a pokrokové a všechny ostatní se snaží dehonestovat.

Jako velkou historickou skutečností jak vypadá ateistická víra, je marxismus-leninismus, jeho instalace a jeho konec. Ateisté marxismu-leninismu byli tak přesvědčení o své víře, že pro její instalaci na půlce světa zavraždili na 100 milionů lidí (Evropa, SSSR, Čína, Kambodža......, Afrika, Latinská Amerika)

Při demontáži toho systému po 80 letech v Evropě a v SSSR se nenašel jediný člověk, který by pro to položil život!

1 13
možnosti
KV

Musí na něco věřit? A to jako proč?

Takže "vrozený smysl pro víru" je slepá ulička, ale negace existence Boha je víra?

Člověče, dejte se dohromady!

5 0
možnosti
DV

No a tak je telepatie vědecky podložena, či nee?

0 1
možnosti
MT

Asi není podložena, ale ani vyvrácena :-P

0 2
možnosti
MP

Je to úžasné, když si uvědomíme tu variabilitu kvantových vazeb či fluktuací........a podle mého , je nejúžasnější zachování informace. Pokud si představíme defacto neomezený čas, kdy docházelo ke kombinačnímu tvoření , kde obstály ty nejodolnější kvantově plastické variace. Až se objeví někdo s postupem, který přírodě trval miliardy let......nastane doba i kvantových počítačů.

3 1
možnosti
MG

Myslim, ze vsem ostatnim zdejsim prispevkum jsem porozumel.

1 0
možnosti

Už při čtení nadpisu jsem se trochu zděsil. Podezření se potvrdilo, když jsem začal číst to směšné tvrzení tom, že nalezení definice života bude mít velký dopad na společnost. Jako by snad měla existovat nějaká TA jedna definice, co jednoznačně řekne co vše ve vesmíru bylo je a bude život, a co ne. Tomu, že taková hranice neexistuje, napovídá už jen samotný fakt vzniku života, který by jako přírodní proces měl mít nějaké mezistupně.

Ale když jsem začal číst ten naprostý blábol, že kvantovové počítače "bravurně řeší známý matematický problém obchodního cestujícího," tak toho už na mě bylo moc a dál jsem nečetl. Kvantové řešení tohoto NP-hard problému, a tedy i všech NP-complete problémů, by totiž doopravdy změnilo pohled lidí na svět a bylo by to okamžitě na první straně iDNES. Je vidět, že autor vůbec nerozumí problémům, o kterých píše, a o to víc snaží bulvarizovat. Od Technetu bych tedy čekal víc.

7 7
možnosti
RP

to je jen taková pozvánka k evoluční teorii.... nic víc... akorát, že je to moc okaté....

0 2
možnosti

Jeden z nejzajímavějších článků, které jsem četl (a to hltám Technet pravidelně :-))

Kvantová fotosyntéza i superčervenka mi doslova vzaly dech R^

6 0
možnosti

To se hezky čte "superčervenka" ;)

2 0
možnosti
JK

Čím hlbšie sa ide v nejakej vedeckej disciplíne, tým sú závery nepochopiteľnejšie a absurdnejšie. Už Albert Einstein (zomrel v 50.rokoch) hovoril, že mu nejde do hlavy, že Mesiac existuje len vtedy, keď sa neho díva. Pretože to hovorí kvantová fyzika - svet okolo nás existuje, len keď ho niekto pozoruje.

Ja si to predstavujem ako RPG počítačovú hru (kde hráč prechádza hrou a díva sa na veci v nej zo svojho pohľadu). Aj tam existuje svet hry (na harddisku), ale hráč môže vidieť vždy len tú časť, ktorou momentálne prechádza. Keď prejde do inej časti hry, kam sa stratí tá predchádzajúca? Existuje či neexistuje?

Takže svet a život okolo nás je možno len veľmi sofistikovaná virtuálna počítačová hra. Kde má hráč bohužiaľ len jeden život. :-)

3 6
možnosti
VS

to nemůžeš vědět, jestli má jen jeden život, pokud začneš vždy od nuly :-)

5 0
možnosti