Diskuze

Ničit družice a ohromit svět. Sověti chystali raketoplán už v roce 1958

Odborníci v SSSR měli z dnešního pohledu neuvěřitelné plány. Už před vypuštěním prvního člověka do vesmíru například existovaly reálné plány na první raketoplán. Předběhly dobu a nepřál jim ani komunistický režim plný korupce a prospěchářství. Začíná miniseriál o neznámé kapitole sovětské a ruské kosmonautiky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výborný článek. Díky. :-)

0 0
možnosti

Příběhy ze Sovětského svazu připomínají reálie Neználkových příběhu. Je zřejmé, že Nikolaj Nosov se inspiroval ve skutečném životě Rusů. Stejně asi jako o poznání dříve Gogol u svého revizora.

1 0
možnosti

Na to lze říci jediné. Komunisté! Kdyby nebylo komunistů, tak je pokrok dále.

3 4
možnosti

Máte plně pravdu... i když jsem laik, tak ten projekt reketoplánu LKS Vladimíra Čeloměje mohl pro tehdejší Sovětský svaz dosti úspěchů v dobývání vesmíru...

A děkuji za skvělý článek...

2 0
možnosti

Skvělý článek, díkyR^R^R^

4 0
možnosti

Úžasný technický pokrok. A proto je o to smutnější, že Ruský kosmický program stojí jednou nohou v hrobě. Zastaralé rakety, minimální vývoj, neschopnost, šlendrián a korupce. Situace s korupcí, předraženou a kvalitativně stále horší výrobou došla tak daleko, že Ruská vláda loni zrušila celý Roskosmos pro nereformovatelnost a dlouhodobé neřešení problémů a sloučila ho jinou raketovou společností.

2 0
možnosti

P32a18v69e60l 87K19r38a31l

29. 2. 2016 15:50

Díky tomu, že jak sovětská, tak americká politika, byly politiky imperialistické, tak v druhé polovině 20. století došlo k úžasnému technickému pokroku. Nebýt této situace, kdo ví, jak by se vyvíjela doba. Možná by první lety do vesmíru byly až v 80. letech a internet by teď teprv začínal. :-P

5 0
možnosti

O tom není sporu, ale vůbec největší pokrok technologií byly obě světové války.

2 0
možnosti

Vynášení raket do vesmíru s pomocí letounu mi připadá dost opomíjené. Přitom odpalování rakety z letounů, je obecně dobře technicky prozkoumané. Jestli je raketa o něco větší a s posádkou by nemělo hrát roli. Předěl, kde se odpaluje je jasně dán koncem atmosféry, letoun nese jen palivo nikoliv kyslík, tam, kde dochází vzduch proudovým nebo lépe náporovým motorům, se odpaluje a raketa už překonává jen minimální odpor atmosféry, má slušnou počáteční rychlost i výšku. Start rakety je možný z libovolného letiště, není potřeba kosmodrom. Proč se tohle ještě technicky nedotáhlo?

2 0
možnosti

J26a61n 19S66m65í63t63k13o

29. 2. 2016 10:50

Kde se vzala transkripce Chruščev? Vždyť to odjakživa byl Chruščov...

Autore, ty dvě tečky nad "e" z "je" udělají "jo"; že to v anglické transkripci ignorují, není podstatné. Přitom Arťoma Mikojana máte správně, ačkoliv se v azbuce píše "Artem" právě s tím e s dvěma tečkama (napsal bych to azbukou, ale místní systém by to nerozdýchal).

Jinak pěkný článek R^

5 2
možnosti

P81a36v77e70l 89M41e19d73e62k

29. 2. 2016 10:35

Parádní a čtivý článek, už se těším na pokračování R^

12 0
možnosti