Diskuze

Fukušima po pěti letech: Japonsko vystrašila „epidemie rakoviny“

Japonskou veřejnost překvapila studie, podle které se kolem Fukušimy výrazně zvýšil u mladistvých a dětí výskyt rakoviny štítné žlázy. Měl být mnohonásobně vyšší než za běžných okolností.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P11e39t83r 89M49a48c84h

11. 3. 2016 22:53

Opravdu dobře napsáno a věcně velmi správně. Rozhodně něco jiné než dnešní hlupácké zpráva ČRo1 - "dnes uplnynulo 5 let od havárie ve Fukušimě, kde zahynulo 20 000 lidí" - stačilo vynechat zmínku o tsunami a je z toho blábol matoucí lidi.;-€

7 0
možnosti

Přidávám se k pochvale článku. Ještě je možné dodat, že první kolo kontroly štítné žlázy (ultrazvukem), které proběhlo u 369 000 kontrolovaných z Fukušimy bylo referenční, které mělo ukázat, jaká je hladina (počet nalezených rakovin) v daném vzorku populace bez vlivu radiace z Fukušimy. Inkubační doba pro rakovinu štítné žlázy se odhaduje na čtyři roky. V tomto prvním kole se tak nepředpokládá žádný výskyt rakoviny z radiace. Teprve další kola, která se budou dělat o mládeže do věku 20 let každé dva roky a po překročení tohoto věku každých pět let, by mohla ukázat případný vliv havárie ve Fukušimě. Podrobnější důvody, proč i charakter nalezených případů odpovídá tomu, že nepocházejí z radiace z Fukušimy, je zde: http://www.osel.cz/8737-fukusima-i-po-peti-letech.html , Druhé kolo kontrol už probíhá.

4 0
možnosti

Ve čtvrtek jsem shodou okolnosti hovořil s onkoložkou a ta by se asi názoru o inkubační době podivila. Tvrdila mi a jsem o tom i sám přesvědčen, tak to nefunguje, jako u nějaké nákazy s inkubační dobou, ale v organizmu se dějí změny a někde dřímají problémy které se iniciují nezávisle na době, ale i na dalších faktorech, jako jsou stresy, vyčerpanost, infekce a jiné zdravotní problémy, zjednodušeně oslabení imunity. Takže pokud byl někdo zasažen radiaci, může mít zdravotní problém dávno po "inkubační" době. Nakonec to sám píšete. Takže se to bude vědět třeba až další generace.

0 0
možnosti

V Deníku Referendum (ano, vím co je za zdroj) se píše: "(japonská) vláda rozhodla o platnosti „nezávadného“ limitu radiace v dekontaminovaných oblastech ve výši 20 milisievertů za rok, ačkoli mezinárodně se jako bezpečná úroveň považuje jeden milisievert za rok." (http://denikreferendum.cz/clanek/22522-fukusima-pet-let-ve-stinu-katastrofy).

Tuší někdo, jestli/nakolik je to pravda?

0 0
možnosti

tak jsem se odíval do svých zápisku z jaderky a našel jsem tam docela zajímavý údaj, na který jsem úplně zapomněl: přirození radioaktivní pozadí (záření Slunce a hornin ) je v ČR asi 2-5 mSv za rok. Na další, umělé, ozařování většinou z důvodů medicínské diagnostiky, se vztahuje hygienická norma 1 mSv za rok. Tedy, máte pravdu. zajímavější je, že například v některých zemích s radioaktivnějšími horninami, je úhrn přirozeného záření na úrovni až 400 mSv za rok. takže hygienické normy jsou dost opatrné.

0 0
možnosti

Pekny clanek, vic takovych. Diky.

3 0
možnosti

J66a48n 65F59r77o25l42í75k

11. 3. 2016 18:28

Pěkný a lživý. Četl jsem na http://www.osel.cz/8747-strach-ma-velke-oci-poprask-kolem-rakoviny-stitne-zlazy-deti-ve-fukusime.html článek popisující celý průzkum a včetně zdůvodnění proč není seriozní. Prostě jaderné elektrány jsou fuj a fotovoltaika musí prorazit všemi možnými prostředky protože se jedná o neskutečné peníze jak dobře víme i z domova.;-D

0 2
možnosti

J56a66n 43K40o58h54l

11. 3. 2016 10:29

Jo, nedávno jsem zas koukal na google maps, jak se změnila tamnější krajina, ale vyloženě podrobně to taky nesleduju. Ta široká bariéra z odpadu na pobřeží každopádně vypadá dost brutálně.. :-)

0 0
možnosti

J91a80n 55F33r40o51l23í50k

11. 3. 2016 18:34

Důsledky tsuinami + zemětřesení před 5 lety.

0 0
možnosti

Jakto ,že nedostali profilaxi !!

Je to normální selhání státu , jenže v Japonsku se to nenosí, útočit na státního úředníka:-/

0 2
možnosti

Prof_I_laxe to je nějaká složenina z profi + laxativum? Tedy profesionální projímadlo?

Nemyslel si třeba profYlaxi?

1 0
možnosti

Oproti Černobylu důkladní Japonci ve Fukušimě dělají screening a jejich statistiky jsou hodnověrné. I tak se ale ukazuje, že i když je metoda kvalitní, statistické výsledky jsou nejisté a pokud by se vzalo nejpříznivější ninimum z jedné skupiny a nejpříznivější maximum ze druhé, tak to vyjde i opačně. Střední hodnota výskytu je ale přece jenom asi dvakrát vyšší pro oblast Fukušimy. Pochopitelně. Ale je dobře, že to není horší. Pěkný článek. Vyvážený, řekl bych.

0 0
možnosti

Hlavně je tam vidět, že i metody screeningu se velice rychle vyvíjí.

A že to, co bylo zjištěno před 5 - 10 lety nejde jen tak jednoduše porovnat s tím, co bylo zjištěno dnes.

3 0
možnosti

takze muzu to brat tak, ze rakovina stitne zlazy nemetastazuje a ve finale nekonci smrti?

0 0
možnosti

Ne, ale je v současné době většinou docela dobře léčitelná. Operacně se odstraní to, co jde a případné zbylé nenalezené metastázy se zničí tím zlým radioaktivním jódem, protože si ho jako bývalé buňky štítné žlázy aktivně vychytávají.

Problém jsou jenom ty nádory, kde se buňky zvrhly a od původních buňek odlišily natolik, že přestaly jód vychytávat.

3 0
možnosti

Velmi dobrý článek. Děkuji.

16 0
možnosti

dobry. az na ty chyby a preklepy. navrhuji iDnes, aby mi každý clanek před publikovanim zaslala na 15 minut ke korekture, za mensi poplatek, pochopitelne :-)

6 0
možnosti