Diskuze

Nebezpečné alergii na buráky se dá předcházet. A to buráky

Alergie na arašídy patří mezi ty nejméně příjemné potravinové alergie vůbec. Poměrně velká studie nyní naznačuje, že významné části alergií tohoto typu by se ale možná dalo předejít. A to kupodivu podáváním malých dávek arašídových bílkovin od raného věku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

M74i21r39e43k 47G73a41j42e67r

25. 3. 2016 21:33

Také toto poznání naznačuje, že selský rozum byl oprávněný a vzrůst alergií na pyly je důsledkem toho, že se mnoho dětí nedostane do přírody a tělo si nevytvoří přirozenou obranu v ranném věku.

0 0
možnosti

Jakou obranu?? To je pořád dokola, zjistěte si, co alergen je (není to virus).

0 1
možnosti

Nevím, co tady nynalézají. Desensibilizace je známá hodně dlouho a je podložená empirickými pokusy. Bohužel, není účinná vždy. Alergie je psychosomatické onemocnění a reakce mohou být různé. Je potřeba počítat s tím, že tyto reakce jsou mimo volní složku osobnosti. Přesto se s tím velmi opatrně dá pracovat. Mě například pomohlo udělat si v době květu černého bezu z květů čaj. Květ má účinné látky proti nachlazení. Na mě to zabíralo nevídaně dobře (rychlá úleva už po cca 10-20minutách), což by při skutečném nachlazení asi tak rychle nešlo. Ale stejně tak je možné, že někomu by se naopak udělalo hůř. Je to složité a ne vždycky se dá tato forma desensilizace použít. U jedovatých látek by mohla pomoci homeopatika.

Ostatně, placebo považuji při léčení alergií za naprosto primární. Zlepšení může být o 30-100%. Problém je vtom, že je tato metoda není vždy nespolehlivá.

1 3
možnosti

Autor tvrdí, že 13,7% oproti 2% je větší rozdíl, než 35,3% oproti 10,6%. Já s tím nesouhlasím, počítat doslovný rozdíl odečtením procent je přeci nesmysl.

Každý by měl cítit, že naopak ten první rozdíl je významnější. Formálně se na to lze dívat přes četnosti:

Vezmeme poměr těch, co vykázali reakci, oproti těm, co ne. V prvním případě dostáváme 13.7 : 86.3 = 0.16 : 1 oproti 2 : 98 = 0.02 : 1, nárůst četnosti zhruba osminásobný (přesněji 7.78). V druhém případě 35.3 : 64.7 = 0.55 : 1 oproti 10.6 : 89.4 = 0.12 : 1, nárůst zhruba pětinásobný (přesněji 4.6).

Což potvrzuje intuici. (a samozřejmě vyjde nastejno při normalizaci na druhou stranu, tedy např. 1 : 49 místo 0.02 : 1)

0 0
možnosti

Když to shrnu, tak vzorec na zjištění "rozdílu" X% oproti Y% není X - Y, ale složitější X/(100-X) / (Y/(100-Y)) = X/Y x (100-Y)/(100-X).

1 0
možnosti

Pozor na tzv."slané buráky".Na našem trhu jsou arašídy v soli,na jejichž povrchu vždy najdete bílá ložiska,což je agresivní plíseň Aspergila.Nebezpečná při vdechnutí,způsobuje ložiskové rozpadové změny plicní tkáně a nelze ji léčit!

1 0
možnosti

Ale to je přece způsob staré známé hyposenzibilizace.

0 0
možnosti

Celosvětově velmi klesla poptávka po potravinách obsahujících oříšky obecně a hle studie :)

0 0
možnosti

Přesně tak. Nesmí se o tom mluvit, ale takhle funguje každá vědecká studie. Například projekt Manhattan vzniknul jenom protože celosvětově klesla poptávka po uranu ;-)

11 0
možnosti

Nejlepší je varování pro alergiky na sáčku s buráky, když píšou, že může obsahovat buráky. ;-D

10 0
možnosti

no tak třeba arašídové Tatranky od Opávie žádné arašídy neobsahují :D

1 0
možnosti
Foto

To je zase jednou objev. Nejlepší způsob, jak získat rezistenci vůči nějakému alergenu je vždycky být s ním v rozumném kontaktu. Ať jde o buráky, mléko, pyl, prach, roztoče nebo něco jiného...

9 0
možnosti

Je to zaujímavé, ale nikdy som u nás nepočul o niekom, kto by mal alergiu na buráky, resp. je najvážnejšiu formu ohrozujúcu život. Možno je to tým, že buráky sú u nás už od detstva súčasťou balíčkov od Mikuláša.

3 0
možnosti

Ja tuto alergii mam :( a buraky jsem v detstvi jedla hojne. Ale v peti mesicich mi je asi nedavali.

0 0
možnosti