Diskuze

Sovětský minomet Tulipán mohl střílet jadernou munici. Měla ho i ČSLA

Nejmohutnější minomet, jaký se vyskytl v operační službě během studené války, vznikl v Sovětském svazu. Bojovým křtem prošel v Afghánistánu a bojoval i v Čečensku. A několika kusy disponovala i Československá lidová armáda.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Vzhledem k tomu, že má čeština bohatší znakovou sadu, než angličtina, dalo by se to přepsat i jako Ťulpan. (Ale je fakt, že vzhledem k podobnosti se slovem ťulpas by to pro takto monstrózní zbraň mohlo být dehonestující. ;-))

Můžete, pls, někdo napsat, z jakého muzea je fotka č. 4? Díky.

2 0
možnosti

Vážený pane Seidle,

strejda Google najde všechno - viz http://zavodfoto.livejournal.com/1718660.html ;-)

0 0
možnosti

Trochu upřesnění:

420 mm samochodný minomet "OKA", Minomet 2B1 (2Б1)

Hlavní konstruktér: B. I. Šavyrin ( Б, И, Шавырин )

Montáž proveden na Kirovském závodě v roce 1959

Dílka střelby: 25 000m s raketovým motorem - 50 000m

Rychlost střelby: 1 výstřel za 5 min

Obsluha: 7 osob

Hmotnost minometu: 55 000 kg

Hmotnost miny: 670 kg

Údaje z tabulky u minometu v Dělostřeleckém muzeu v Petrohradě(Leningradě) z 26.6.2016. Přidal bych fotku, ale asi ji sem nedostanu. Jinak ji dám klidně k dispozici. Trochu mě mate délka hlavně 20 m. Neměřil jsem, ale tipoval bych celkově do 15m (berte jako odhad)

5 0
možnosti

To musel být dobrá řacha. Při výstřelu i v místě dopadu....

0 0
možnosti

P27e64t23r 31L20u51k61e67š

6. 7. 2016 13:01

Největší minomet?? Kdepak. Například firma Storek "u nás v Monarchii" vyráběla bestii ráže 50cm. Prázdninový výlet do muzea v Lešanech stojí za to. Ta potvora stojí hned za vstupem do haly č.1 a připomíná popelnici na kolečkách:-)

5 0
možnosti

Zmatek trochu vnesl tvůrce titulku, s tím bohužel nic nenadělám. Článek je o největším minometu zařazeném do výzbroje, viz. hned první věta: "Nejmohutnější minomet, jaký se kdy vyskytl v operační službě...". Ostatně původní nadpis vložený autorem článku byl "Sovětský minomet Tulipán mohl střílet jadernou munici. Měla ho i ČSLA".

Jinak těch větších minometů vzniklo v historii samozřejmě více, ne jenom 50 cm Storek nebo níže zmiňovaný sovětský 2B1.

12 0
možnosti

Tohle je celkem prd a ne minomet, SSSR mělo pro výrobu připravený samohybný minomet 2B1 Oka, to mělo ráži 420mm hlaveň délky 20m a bylo schopné sázet až 750kg těžké projektily na vzdálenost 45km Primárně se počítalo s jadernou municí. Chruščov to stopl a dal, celkem stráveně, přednost rozvoji raketové techniky.

1 0
možnosti

Připravený pro výrobu? Trochu odvážné tvrzení. Byly vyrobeny 4 prototypy - bohužel se při střelbě podvozky vlivem zpětného rázu "trochu" rozpadaly.

4 0
možnosti

Laický dotaz:

Jaký je rozdíl mezi minometem takovéhle ráže a dělem?

0 0
možnosti

Minomet je dělostřelecká zbraň střílející horní skupinou úhlů,

Dělo je dělostřelecká zbaň ráže minimálně 20mm střílející dolní skupinou úhlů,

Kanon dělo určené k přímé palbě.

Technicky vzato je dalším rozdílem tlak a délka hlavně kde minomet procuje vždy s nižšími tlaky a délkami hlavní.

To čemu se dnes říká minomet se v minulosti nazývalo moždíř zkrátka dělo s krátkou hlavní střílející hodně do kopce ;-D

5 0
možnosti

Jakou životnost měla hlaveň takového 240 mm minometu? Kolik výstřelů?

U děla čím větší ráže, tím větší pokles životnosti. U minometu předpokládám nejsou takové požadavky ani na odolnost na tlak při výstřelu ani na přesnost....

0 0
možnosti

Dlouhou. Hlavně minometů jsou namáhány jen velmi málo.

3 0
možnosti

Chválím autora za povedený vojensko technický článek a ptám se, zda bude i "bratr" 2S7 Pion?

Díky

1 0
možnosti

Taky díky, Pion zatím v plánu není. Před sebou hrnu množství témat ke zpracování, musel bych ho tam nějak vměstnat, problém je hlavně s časem.

0 0
možnosti

Jeden kousek stal v Josefove za nasi ubikaci, kdyz me brali za vojacka. Poradny lauf :-)

1 0
možnosti

Brzy ve WOT jako tier 10? ;-D

14 0
možnosti

A než byste si vystřelil, tak by bylo po boji. Tohle není samohybná houfnice, ale minomet.

0 1
možnosti

.. tak nějak /zevrubně) mi to moc nedává smysl - celá ta "odzbrojovací akce" armády CSLA.. místo toho nechat desítky tanků /bez nákladné roční údržby v hangárech) - tak je radši pošlou na šrot do hutí.. kolik asi tak vláda dostala za jeden průměrný tank? 30.000 Kč? .. a přitom třeba přestavby na hasičské tank(y) byly neskutečně působivé.. co vím od starších, tak před převratem jsme měli stovky FUNCNICH TANKU.. kolik jim máme nyní? asi 20? Rv8-o

4 10
možnosti

Proti komu by jste si predstavoval, ze bychom mohli T72 uspesne nasadit? Proti povodnim? Vlne uprchliku, co se porad ne a ne objevit, prestoze ja uz hruzou vic jak rok nespim? Jediny stat v dohledu, ktery se citi byt nasim nepritelem, je Rusko a to se od sededatych/sedmdesatych let v tankove technice posunulo dopredu (a neni nutne tady ted resit, v cem jinem stale v sedesatych letech, ci jeste hloubeji ve sve neradostne historii, vezi). Hlavne nerikejte, ze jsme je mohli nekomu prodat, treba nejakymu bratrskymu diktatorovi v Africe, kterej by stejne asi nezaplatil. (Tohle vzdali i komunisti, co zadny skrupule nemeli a proto do ZTS Martin presunuli treba cast vyroby traktoru a stavebnich stroju).Takze zbavit se stovek kusu neuzitecneho kovoveho odpadu bylo dobre rozhodnuti. Rozhodnuti cislo 2., sice neporidit za T72 nic jineho, modernejsiho a kompatibilniho se spojenci je uplne jina otazka. A o monstroznich houfnicich, ktere maji jiste obdivuhodne parametry, to plati take, prestoze IMHO tento typ techniky zastarava vyrazne pomaleji, nicmene jde o okrajovou zalezitost, kterou v nasi ostudne miniaturni armade neni mozne uzivit, nehlede na mozne problemy s munici. Ale hlavne ze mame desitky ruznych socialnich davek, nereformovany duchodovy system a u doktora se neplati ani symbolicky poplatek.

35 7
možnosti