Diskuze

Jsou GMO k něčemu? Výnosy mají na pohled stejné jako klasické odrůdy

Po dvaceti letech relativně vstřícného přijetí geneticky modifikovaných plodin v Severní Americe a relativně odmítavého postoje v Evropě jsou výsledky zemědělské produkce na obou stranách Atlantiku na pohled zcela srovnatelné. Znamená to, že geneticky modifikované plodiny zklamaly?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Fungování druhu je informační proces, který trvá i stovky milionů let. Probíhá tu zpracování informace založené na podmíněném kopírování, to je blízké Turningově definici počítče. My do toho uděláme poměrně tvrdé zásahy, které by bez zásahu člověku nikdy nenastaly, s výhledem třeba na 10 nebo 100 roků. Co bude potom, co to udělá za 1000 roků, za 10000 roků, za milion roků? Já to nevím.

0 1
možnosti

.... pri blizsim pohledu do komplexniho genomu jako mame my nebo rostliny zacne srovnavani s pocitaci selhavat. Rozdil je v tom, ze genom je ziva vec a funguji v nem mechanismy, ktere nejen meni jeho slozeni, ale zda se, ze primo scanuji a testuji jakekoliv nove pouzitelne informace, ktere se v DNA nachazeji. Nas genom tvori z vice nez poloviny mobilni elementy, coz jsou pozustatky retroviru, ktere v tom genomu uvizly. Jde de facto o vetrelce, ktere v tom genomu ziji a ktere jednak cas od casu neco prinesou s sebou, zpusobem velmi podobnym priprave GMO, a cas od casu neco prenesou z jednoho mista na druhe. Chaos v genomu je mnohem vetsi, nez by clovek cekal. Z toho chaosu se rodi nove informace, nove geny a nove vlastnosti. Co to udela za milion let? To nikdo nevi - pro ten ktery druh je z pohledu nejake evolucni uspesnosti hlavne podstatne, jestli mu nejaka vlastnost umozni se toho milionu let dozit. A pokud ne, prirozeny vyber bude tu vlastnost eliminovat.

2 0
možnosti

H39o26n38z95a 57T90a33r

20. 11. 2016 19:44

Svět podle společnosti Monsanto -dokument (http://www.Dokumenty.TV) cz / sk

https://www.youtube.com/watch?v=H56ePqtHmVM

0 1
možnosti

... problem je, ze podobne zaujate prispevky s nepravdivymi/vyvracenymi fakty debatu jenom komplikuji. Dokonce lze spekulovat, ze je siri lide, kteri o diskusi zajem ani nemaji ... v tomhle videu je v druhe polovine napriklad dramaticke odhaleni piratskych GMO napadajicich puvodni kukurici v Mexiku a follow-up study, ktera nenasla nic:

Absence of detectable transgenes in local landraces of maize in Oaxaca, Mexico (2003-2004).

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16093316

We sampled maize seeds from 870 plants in 125 fields and 18 localities in the state of Oaxaca during 2003 and 2004. We then screened 153,746 sampled seeds for the presence of two transgene elements from the 35S promoter of the cauliflower mosaic virus and the nopaline synthase gene (nopaline synthase terminator) from Agrobacterium tumefaciens. One or both of these transgene elements are present in all transgenic commercial varieties of maize. No transgenic sequences were detected with highly sensitive PCR-based markers, appropriate positive and negative controls, and duplicate samples for DNA extraction.

... jestli to neco ilustruje, tak nejspis problemy PCR genotypingu

2 0
možnosti
Foto

Jablka při okrájení nehnědnou. Tj. neprobíhá v nich enzymatická reakce, kterou jablka reagují na poškození plodu a snaží se, aby se následné poškození plodu zpomalilo. Je tedy v pořádku, že tato vlastnost je těmto jablkům odebrána?

0 0
možnosti

... je to uplne jedno. Je to uplne stejne jako se ptat, jestli je vporadku, ze jezevcik ma kratke nohy a dalmatin flekatou srst. Jablka jsou vyslechtena plodina, ktera je slechtena, aby mela pozadovane vlastnosti. Mam radeji mandarinky a pomerance bez pecek. Je vporadku, ze jsou ty plody sterilni?

2 0
možnosti

Někdy mně připadá, že čím větší vědec v komerční sféře, tím je vlastně hloupější. Směr, jakým se ubírá současné komerční zemědělství je úplně špatný.

Citace: "Omezení orby (při použití GMO plodin) a dalších polních prací vede ke snížení eroze půdy a úspoře pohonných hmot."

Zdroj: http://technet.idnes.cz/geneticky-modifikovane-plodiny-vynosy-cena-gmo-f55-/veda.aspx?c=A161110_114450_veda_mla

Tato věta je nesmysl. Omezení orby vede k tomu, že je využívána jen několikacentimetrová vrstva ornice, která se musí uměle hnojit. Vzhledem k časté zátěži půdy při postřicích (u GMO řepky je to například až 6x za vegetační období a u obilovin je to podobné) dochází k udusání půdy do té míry, že má velmi malou prosustnost pro vláhu. Napohonných hmotách se tedy rozhodně nešetří. Následkem toho dochází k degradaci humusu, který ztrácí přirozenou mikrobiální faunu a flóru. Degradaci urychnují samozřejmě také umělá hnojiva, která mění biologické složení půd a herbicidy, které jsou toxické. Výsledkem je až úplná ztráta půdního humusu, který je pak úplně nahrazený chemickými hnojivy.

Pří přívalových srážkách dochází k odplavení vrchní vrstvy až na tvrdé podloží. Tyto odplaveniny zamořují vodní toky a nepropustná půda snižuje hladinu spodních vod, která je už i tak ohrožená globálním oteplováním.

Nakonec budou konference, které budou, podobně jako klima a stav ovzduší, řešit půdní fond, nařizovat a podepisovat závazky, že pole se musí obdělávat jednou za X let hlubokou orbou, že monokultura nesmí přesáhnout určitou výměru, že musí být budovány meze pro přirozenou faunu a flóru, že se nesmí používat herbicidy, které ničí plevel z důvodu přílišného jednostranného vyčerpání půdy, že je potřeba dodržovat rotaci plodin na poli (osevní postupy, ptrojpolní systém) atd., atd... Je to až absurdní, že takové prosté postupy, zavedené a fungující po staletí a tisíciletí jsou kvůli naší chtivosti po penězích v troskách.

11 2
možnosti

Ještě dodám, že za asi největší prohřešek proti přírodě jsou osiva, která vzklíčí jenom jednou. Sklizená semena mají pak už nulovou klíčivost a farmář musí zase nakupovat u dodavatele. Nevím, jak farmáři dospěli k závěru, že náklady jsou při použití GMO menší. Možná prvních 5-10 let, než se půda úplně zničí. Pak se to podle mě obrátí a náklady značně porostou. Na skutečnou obnovu půdního fondu pak ale budou potřeba řádově vyšší částky.

2 3
možnosti
Foto

J35a94n 21C64i38b71u20l74k43a

19. 11. 2016 12:14

Mimochodem:

http://ekonomika.idnes.cz/bayer-se-dohodl-na-prevzeti-monsanta-za-66-miliard-dolaru-pjx-/eko-zahranicni.aspx?c=A160914_134106_eko-zahranicni_rts

A teď si do toho promítněte patentová vlastnictví na GMO-osiva. A Babiše, ze kterého se stane lokální místodržící.

1 2
možnosti
Foto

J34a29n 88C11i97b90u76l12k19a

19. 11. 2016 11:58

Další článek, co "jakoby náhodou" ignoruje dopad patentové ochrany GMO. A je vidět, že presstiutky jsou i mezi biology.

GMO netvoří státní, ani neziskové organizace a o byznys tu jde až na prvním místě - jak je vidět, ne až tak ve smyslu okamžitého výnosu, ale na principu cukrátka, ze kterého se časem stane jediná možná "volba". Jiná osiva již nebudou k dispozici, nebo vám vaší původní osení "omylem" zničí sousedovo (Babiš) Rounup.

A že je to celé babišova propaganda a nesmysl svědčí i zoufalé tvrzení o tom, že: "Omezení orby a dalších polních prací vede ke snížení eroze půdy... " - v době, kdy se opět uvažuje o hlubboké orbě, aby se zadržela voda v krajině.

GMO je Trojský kůň naplněný bezohlednou snahou o trvale udržitelný ekonomický růst - čili nesmysl.

6 4
možnosti
Foto

NWOO. org? Možná tam mají ve slevě tryčka s putimem .

1 0
možnosti
Foto

Lidé se bojí toho , čemu nerozumí , co neznají . A jej edno , jedná li se o GMO , jadernou energetiku , úložiště jaderného " odpadu " , ....... . Mají rádi jednoduché vysvětlení . Odborník je není schopen přesvědčit , protože tyto problematiky jsou mimo jejich chápání .Demagog má práci jednodušší . Prostě tam zaplete nadnárodní korporace , tajné služby , postraší nějakým filmem, ....... .

5 0
možnosti

J22a81n 88P11a63v58e18l

19. 11. 2016 9:54

Tohle jsou řeči lidí, kteří si potřebují pohladit své ego. Já osobně bych neměl nic proti úložišti za mým barákem, ale chápu lidi, co ho tam nechtějí. Kontejnery nevydrží věčně, je to velice agresivní hmota. A věřit odborníkům, že to skutečně žádné průsaky mít nebude? Já bych věřil, ale kdyby člověk chtěl, udělá si hodně dlouhý seznam, kdy se odborníci mýlili.

0 0
možnosti

Osobne jsem proti GMO, ale je mi jasne, ze jakmile se to povolí, tak nastane velky rozvoj, lidi sice budou žrblat, ale pak si zvyknou - presne stejne jako tomu bylo u mrazeneho peciva, lidi žbrblali a ted?-nikdo se nad tim nepozastavuje a horentne kazdy kupuje toto zmražené pečivo, přesně tak to vidím časem s GMO

2 1
možnosti
Foto

Slyšel jsem v tv žbrblat soudruha Velebu . A o pár dní později měl v Bille nacpaný vozík .

0 0
možnosti

Dulezite je priznat si, ze GMO je mnohem vic spolecensky nez bezpecnostni problem. Bez toho se nikam nedostaneme. GMO se bezpecnostnim/zdravotnim problemem muze v budoucnu stat, proto by debata o bezpecnych hranicich a etice mela probehnout ted. Geneticky upravena krava dojici v mleku umely protein dulezity pro nejakou lecbu nepredstavuje zdravotni riziko, ale lidem se to proste prici. Prici se jim to mnohem mene, kdyz pak vidi naklady na lecbu ... potencialni riziko v GMO je horizontalni transfer, pripadne v kombinaci s nejakym "gene drive" CRISPR systemem. Ale nez se zacnete bat, uvedomte si, ze CRISPR system ma v sobe prirozene zabudovany vase strevni mikdoflora i zive jogurty ...

http://technet.idnes.cz/metody-geneticke-modifikace-d1c-/veda.aspx?c=A130419_122346_veda_mla

... jeste jedna vec - cizoroda DNA je vsude kolem ... ve vzduchu, co dychame, ve vode, kterou pijeme, v jidle, ktere jime ... prakticky kamkoliv se na Zemi podivate, najdete tam nejakou DNA ...

11 0
možnosti
Foto

J17a39n 84C94i52b34u32l26k89a

19. 11. 2016 12:05

Ano, debata se cíleně vede tímto směrem a vedou jí sem nejspíš i sami strůjci GMO, aby se pak vítězoslavně ukázalo, že obavy jsou plané.

Mezitím se stane, že GMO zcela ovládnou ekosystémy a sedlák, který "nepodepíše" Monsantu, nebo spíš Bayeru se odepíše. Rolníci tak začnou pouze pronajímat svá pole a práci GMO plodinám, které jim nebudou patřit kvůli genetickému podpisu jejich stvořitelů. GMO se samozřejmě NESMÍ uchovávat pro potřebu další setby či sadby.

http://ekonomika.idnes.cz/bayer-se-dohodl-na-prevzeti-monsanta-za-66-miliard-dolaru-pjx-/eko-zahranicni.aspx?c=A160914_134106_eko-zahranicni_rts

1 1
možnosti