Diskuze

Ovládají jej z Ostravy a vytápí finské město. Datacentrum Tieto

Býval to sklad piva a proudily k němu stovky kamionů. Dnes ve stejné budově sedí čtyři operátoři a veškerý provoz probíhá v optických kabelech pod povrchem země. Podívali jsme se do datacentra, které je řízeno z Ostravy a vytápí finské město Espoo.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ty tajnosti s polohou mi přijdou zbytečné. Kdo ji bude opravdu chtít zjistit, tak ji nejspíš relativně snadno zjistí i bez mistršpionského vybavení a waterboardingu. Možná by jen stačilo poptat se v Espoo místních, kde je ten bývalý pivní sklad, ze kterého jim teď vytápějí baráky. Jediný smysl takového "zabezpečení" vidím v tom, že kdyby si někdo vybíral cíl škodlivého útoku na infrastrukturu a neměl nějaké zvláštní preference, tak si spíš vybere takový, o kterém se všeobecně ví. I tak mi to ale připadá přehnané. Počítám, že je stejně jen otázkou času, kdy někdo třeba na OpenStreetMaps dá k příslušné budově popisek typu "Tieto Secret Data Center".

3 0
možnosti

A třeba je "bývalý pivovar" jen falešná stopa. Nebo je to 51 ha velký areál...;-)

0 0
možnosti
Foto

Celé je to kravina. K ohřevu na 60 stup. C určitě nedochází v datacentru ale až v teplárně. Jednak na trase nějaké ty ztráty nevadí a druhák jsou ztráty díky nižší teplotě o hóódně menší. To proto na fotkách neuvidíme žádné tepelné čerpadlo.

1 0
možnosti

Hádám, že používají tepelné čerpadlo, které využívá nízkopotenciální energii, taky to mohl autor zmínit, aby to nevypadalo jako technický nesmysl.

2 0
možnosti

ok, to je mozne. pak ale energie usetrena absenci kompresoru klimatizace sejen presune do tepelneho cerpadla. a dale ro provozu toho vedeni.

by me zajimalo, jak vypada takovy business case

0 0
možnosti

trosku jsem se ztratil v tom co, odkud a kam je vedeno.

kazdopadne jako laikovi mi prijde zvlastni, ze mediem o teplote 17°C dokaze ohrat ve vymenku jine medium z 54°C na 60°C a ochladit se pri tom jen o 6°C. A to jeste zanedbavam tepelne ztraty ve vedeni mezi teplarnou a datacentrem

1 0
možnosti
Foto

Stejně jako v lednici. Médium z výměníku kompresorem stlačíte, zmenší se jeho objem a součaně se zvýší jeho teplota. Získané teplo odeberete, ohřejete s ním vodu na vytápění a pak se vstříkne zpět do výměníku, kde se při poklesu tlaku vypaří a ochladí médium které chladí ty servery, jinými slovy odebere z něj teplo, které se pak uvolní při stlačení a tak pořád dokola. Poměrem tlaků můžete regulovat rozdíl teplot, takže médiem o teplotě 17°C můžete klidně uvařit vodu, ale samozřejmě na uvaření 1l vodu spotřebujene několikanásobně více chladícího média a tím více, čím menší bude jeho teplota. Viz zákon o zachování energie. A ještě navíc nějaká ta energie na pohon kompresoru.

0 0
možnosti

J58i43ř49í 92E35u61l14e16r

2. 12. 2016 13:57

Zajímalo by mne, kdo to datacentrum vymyslel a realizoval. Jestli našinci nebo finské mozky a ručičky.

0 0
možnosti

Když u nás chcípne klima v serverovně a větrá se teplo na chodbu, taky si tím vytápíme barák. Bohužel to většinou bývá v létě, kdy se přehřejí výměníky na střeše. :-)

7 0
možnosti

Kdo se stará o DC, už zažil :-)

1 0
možnosti

M44a81r48e57k 65S16a36j39d82a

2. 12. 2016 10:33

Pracujete nekdo v tom Ostravskem Tietu? Jake to tam je?

0 0
možnosti

Pracuje tam přes 2000 lidí. Jaké tam je co?

0 0
možnosti

J39a52n 66K74o33v72á92ř

2. 12. 2016 9:14

"... adresu datacentra nikde nenajdete a ani mi ji nesmíme přiblížit." - MI? - Fuj!

0 0
možnosti

Pane redaktore, teplo se v podobě horkého vzduchu do okolí nevyzařuje, ale prostě odvádí. Vyzařování je něco úplně jiného. Rovněž Vaše formulace: "v rámci ekologičnosti..." je dost přitažená za vlasy. Nejde o ekologičnost (co to je?), ale o ekologii. O "mi" už někdo psal. Já vím, že je to technický článek, ale mělo by to být správně jak po technické stránce, tak i česky. RvRv

5 0
možnosti

Ekologie je věda, ekologičnost je trend/snaha chovat se ekologicky. Tady bych češtinský problém neviděl. Vyzařování tepla mě taky trochu podráždilo. A co se týče hovorových výrazů, s tím nemám problém. Spisovný jazyk je totiž především zbytečná buzerace. Čeština má tolik krásných zpúsobů, jak srozumitelně vyjádřit co chci, že by bylo škoda, označit několik vybraných zpúsobů za správné a ostatní za nežádoucí. Důležité je aby tomu cílový čtenář rozuměl. Dokonce se tou bohatostí mluvy dají krásně dokreslovat pocity a nálady, jako hudbou ve filmu, když to někdo umí. Samozřejmě že když někdo píše bez diakritiky, používá příliš často skrácené tvary a zkratky, tak z takového textu pak mám pocit jako z jednání s patřičně zapuchlým bezdomovcem. Taky vím co mi chtěl, ale raději bych to neabsolvoval.

1 0
možnosti