Diskuze

Malá špionážní ponorka tahala z vody raketoplán a vědci ji měli rádi

Téměř 40 let sloužila v americkém námořnictvu malá neozbrojená ponorka NR-1 s jaderným pohonem. Její mise zahaloval závoj utkaný z toho nejhlubšího tajemství. S postupujícími roky jejího nasazení byly informace s ní spojené částečně uvolněny a také lidé spjatí s projektem v rámci stanovených mantinelů leccos prozradili.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

O89n11d70ř75e31j 29T66ý26l

10. 2. 2017 12:47

Článek velmi zajímavý a podrobný. Ale jeho slohová stránka je strašná...

Spousta vět je tak kostrbatých nebo žoviálně (či jak to říct) napsaných, že jsem si je musel přečíst opakovaně, než jsem pochopil, co chtěl autor říct. Třeba "Ale na druhou stranu to chce také vidět její úspěšné mise.". Pak bych se vyhnul cizím slovům tam, kde jsou naprosto zbytečné - střela se separovala, antagonisté se oťukávali. Obojí mi trochu přijde jako nedotažený a narychlo upravený strojový překlad z angličtiny. Je to škoda, jinak perfektní článek tak přichází o sdělovací hodnotu...

0 0
možnosti

Wauuuu, bejby-ponorčička :-] Ďakujem za článok! Dal som si ho hneď 2x.

0 0
možnosti

A co článek o Lošariku, jistě zajímavější ponorka s dostupem snad 6km?

0 0
možnosti
Foto

Jako obvykle parádní článek, který se čte jedním dechem a čtenář se poučí i pobaví.:-) Přeji Vám (i nám) ještě hodně takových článků.R^

(P.S. Připomnělo mi to některé Bondovky se zápletkou z velké části pod mořem.;-))

2 0
možnosti

Dalsi zajimava vlastnost je protiradiacni stineni. Normalni ponorky stini reaktor zejmena zepredu a zezadu, protoze za reaktorem je dalsi prostor pro posadku. NR1 stini pouze z jedne strany. Hlavni radiacni stit je totiz velmi tezky, a mit jen jeden je zasadni konstrukcni vyhoda. Prave proto ma NT1 pouze jeden prostor pro posadku, a strojovna je plne bezudrzbova - resp. neudrzovatelna.

Stineni ostatnimi smery se nepovazuje za tolik dulezite, a to plati i u normalnich ponorek. Myslete na to, kdyz se vam postesti nejakou zahlidnout v pristavu :-)

V pristavu samozrejme nejede reaktor naplno, a taky se nepocita s dlouhodobym pobytem osob v blizkosti reaktoru, na rozdil od ubikaci posadek.

5 0
možnosti
Foto

Díky za informaci.

0 0
možnosti

J39i73ř47í 25B26r72o40ž

9. 2. 2017 10:46

Čtivý článek, pane Folprechte, děkuji! R^ Ta poslední fotka, ta je z Charlestonu? I když to asi vědět nebudete, protože jste ji nepořizoval.

0 0
možnosti

Díky. Město je Nový Londýn, za zády fotografa (na druhém břehu řeky) je Groton. Je to nedaleko domovské základny NR-1.

2 1
možnosti

Trochu pochybuju, ze ponorce byl tlakovodni reaktor, ten by byl zbytecne velky a na ponorkach (pokud vim) se nepouziva...

0 0
možnosti

Je to právě opačně, než jak píšete. V ponorce NR-1 byl skutečně reaktor tlakovodní.

2 0
možnosti

Proč byly pneumatiky plněny alkoholem? (nepředpokládám, že by to byla zásoba rumu pro posádku...).

2 0
možnosti

Počítám, že potřebovali dovnitř něco lehkého, co s tlakem moc nemění objem.

3 0
možnosti

Pěkný článek o ponorce, o které jsem jakživ neslyšel. Děkuji.

9 0
možnosti