Diskuze

Ruský Iskander v asymetrickém konfliktu. Analýza ceny a přesnosti

Operačně-taktický raketový systém Iskander-M má při nasazení v konfliktu nízké intenzity několik důležitých technických omezení. Především je drahý a nemůže střílet na dostatečně malé vzdálenosti. Velkou neznámou střel Iskander je přesnost.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Či bol Iskander v Sýrii použitý? Možno áno, ale s najväčšou pravdepodobnosťou nie. Takéto systémy sa dajú jednoduchšie vyskúšať priamo doma bez rizika prísť o tajné části systému, jeho možným zlyhanim.

Autor článku myslím že až moc nadhodnocoval presnosť amerických Tomahawkov. Určite si aspoň podaktorí pamätáme obviňovanie Ruska, že napomáha Saddamovi, keď nemohli trafiť zamyšlané objekty. A to USA a spol. mali možnosť dokonalého zmapovania dôležitých objektov v Iraku. Lebo OSN mu zákazala zostrelovať prieskumné SR 71, hoc Saddám mal na ne pripravené lietadlá Mig 25.

2 0
možnosti

Malý dodatok. Tu presnosť Iskanderov by som nepodceňoval. Ak dokázal Kalibr, k úžasu všetkých západných odborníkov priam zázračnú presnosť na viac ako 2000 km. Prečo by Iskander na podstatne kratšiu vzdialenosť nemohol byť ešte presnejši.

2 0
možnosti

J45o34s76e91f 39M56i34k58i70n

28. 2. 2017 18:16

Iskandder v lokálním konfliktu použila pouze Ukrajina proti separatistickým republikám. Většina raket byla zničena za "záhadných okolností" ještě nad územím Ukrajiny jelikož se jednalo o balistické objeky schopné nést jadernou nálož a vypálené směrem k Rusku

https://www.youtube.com/watch?v=J6xv7iaPrg0

Iskandery požité z Ruska směrem na Sýrii mají dvojí opodstatnění. Jde o testy a prezentaci schopností rakety a jde o testování systému S400 pro konečnou fázi letu balistické rakety.

Jinak pokud někdo mluví o neekonomičnosti použití této rakety, tak je třeba si uvědomit, že i tyto rakety mají svoji celkem krátkou životnost a poté je třeba provést její celkem nákladné zničení.

0 0
možnosti

Zaujímalo by ma ako sa na plochej púšti s premenlivým rozostavením detekovateľných bodov (napr vozidlá) vyraába referenčný model...

??

0 1
možnosti

J56a43n 60S72m20í14t57k52o

27. 2. 2017 11:30

Zase to nešťastné fotbalové hřiště... Nebylo by jednodušší místo tří hektarů napsat "kruh o poloměru sto metrů" (byť dopadová plocha nejspíš tvar kruhu mít nebude)?

Jinak pěkný článek a chválím. Ještě jeden detail, na který jsem narazil:

- "pilotované letouny, UAV": to bude asi renonc, UAV by měly být právě Unmanned Aerial Vehicles, tedy drony (což při mapování dává smysl).

1 0
možnosti
Foto

To je výčet a ne vysvětlení pojmu - "v průzkumných křídlech a letkách (pilotované letouny, UAV), ..", tedy že průzkumná křídla a letky používají obojí. Možná tam mělo být místo čárky (,) spíš "a".

1 0
možnosti

V Sýrii nejde o výhodnost použití ale o ostrý test systému... ono můžete házet do ringu hodnoty CEP, schopnost střely manévrovat atd... ale to samo o sobě nic neznamená.

Podstatné je jak se systém osvědčí v praxi. existuje něco čemu se říká Kill-Chain což je soubor podmínek který vede k pravděpodobnosti zásahu resp. úspěšné mise v daných podmínkách.

Tzn. výcvik vojáků, jejich morálka, schopnosti systému, počasí, obranná opatření protivníka atd.

Střela proti které se nedá bránit neexistuje a ani Iskander to není. Může být pouze obtížné či příliš drahé jim čelit.

2 0
možnosti

Výbornej zase perlí, bohužel ale píše opět hlouposti. V poslední době je to docela často, viz. zde:

Katerina Vyborna (26.2.2017 13:10)

Případy spolu nesouvisí. Jediné, co je spojuje je, že řidičovo jméno obsahovalo slůvko Muhammad. To ale nic neznamená, leda by z toho někdo dělal konspirační teorie...

0 0
možnosti
Foto

Samozřejmě, technické hodocení je jedna věc, a v tomto směru je v článku řečeno mnoho. Důležité ale je, že tato raketa je nejen extrémně účinná, ale hlavně byla postavena proti darebákům, a bude-li třeba, nebude armáda váhat ji proti darebákům použít. A to je asi největší, plus, které je k tomuto tématu nutno připojit, což tímto činím. Tak tedy hezký den a zbytek večera !!R^

2 16
možnosti

hlavně politicky a tak to má být ;-D

9 0
možnosti

Všichni mě napadáte, že v případě bombardování čínského velvyslanectví v Bělehradu nešlo o řízené střely, ale laserem naváděné pumy. Budiž. Nebudu řešit neschopnost posádek amerických bombardérů. To bude na jinou debatu. Ale pokud mě paměť neklame, tak část amerických řízených střel tenkrát zasáhla Bulharsko. To už je trochu z ruky. Jasně, byla to z pohledu amerických generálů v podstatě také východní Evropa, tedy v zásadě succes. :-) Takže nerada se opakuji, ale údaje jako CEP můžeme brát s opravdu veeelkou rezervou. ;-)

Každopádně se těším na pokračování, tedy analýzu cenové výhodnosti použití raket Iskander proti pasáčkům ovcí. R^

3 9
možnosti
Foto

část amerických řízených střel tenkrát zasáhla Bulharsko ??? A jak velká část?

Jedna AGM - 88 harm ?

1 1
možnosti

J14i76ř98í 91B62r44o97ž

26. 2. 2017 18:22

Vyčerpávající článek, děkuji! Takto si nějak představuji Technet!

7 0
možnosti

To už jste vyčerpaný? Vždyť je to teprve první díl!

0 8
možnosti

Tak nějak nechápu, co vlastně autor chtěl napsat. Připadá mi to tak, že si chtěl kopnout do malého kamínku, ale nedhadl to a teď trochu poskakuje po druhé noze. Přitom použití Iskanderů v Sýrii nejspíše nebude o ničem jiném, než o ostrém prověření. A ostré nasazení je neporovnatelné s jakýmikoliv zkouškami. Vše je na ostro - takto zatím Iskandery nepoužili. A kromě toho to je i reklama - sice drahá, ale působivá. Rusové se dobře učí od Amíků a konečně po dlouhé době pochopili, že aby udrželi mír, musí být připraveni na válku a mít jak provozuschopná vojska, tak i připravenou techniku. A když budou úspěšní, přijdou i vojenské zakázky.

Jen tak na okraj: Kdysi jsem ležel v nemocnici s jedním generálem. Vyprávěl mi o návštěvě iránského šáha a o tom, jak mu prodávali zbraně. Vše bylo bezvadně připraveno a šáh kupoval, co viděl. Státní rozpočet z toho tehdy měl velkou radost.

4 4
možnosti

a říkali mu Rezavé Poh---í? :-)

2 2
možnosti