Diskuze

Čínská „neviditelná“ stíhačka vstoupila do aktivní služby

První kusy čínské „neviditelné“ stíhačky páté generace J-20 byly v březnu 2017 zařazeny do aktivní služby. Jednomístný dvoumotorový stroj poprvé vzlétl v lednu 2011. Statutu bojové nasaditelnosti se může dočkat už v roce 2020.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Autor článku taktiež zrejme nepochopil prečo vlastne tieto stroje vznikli. V prvom rade ich účelom bolo prekvapiť protivníka, zničiť jeho PVO a tak pripraviť podmienky pre útok klasických lietadiel. Preto neviditeľnosť zo zadnej polosféry už nemá taký význam ako si autor myslí. Preniknuť na protivnikové územie a zničiť jeho PVO z opačnej strany ako sa útok očakáva je nezmysel, lebo pri manévroch by sa podstatne zvýšila jeho odrazová plocha a žiadný materiál doposial vyvinutý nie je schopný pohltiť 100% radarových lúčov.

Stavba "neviditeľných" lietadiel je podľa mňa len zbytočným vyhodením peňazí, lebo ich použitie v boji so sofistikovaným nepriateľom je veľmi problematické až nemožné. Dnešné systémy REB sú také dokonalé, že umožňujú zakryť stíhacie lietadlá PVO ták, že "neviditeľné" ich zistia až na vlastné oči. Pritom napríklad OES ruských stíhačiek zachytí akékolvek lietadlo z prednej polosféry na viac než 30 km a zo zadnej na viac než 90 km. To umožňuje použitie infra navadzaných PL raket, proti ktorým "neviditeľný" nie je imunný. Navyše jeho povrch pohlcujúci radarové lúče sa podľa základného fyzikalného zákona o zachovaní hmoty a energie zahrieva viac, teda aj jeho zistiteľnosť prostriedkami OES je väčšia.

Preto použtie Raptorov v Sýrii sa dejelen v tom prípade, ak je o tom informované Rusko.

0 0
možnosti

Špatně okopírovaný Raptor.. i se sjetýma pneumatikama .. na nic jiného se komouš nezmohl. Kdyby nekradli jako straky tak by jízdní kolo bylo dodnes jeijch vrcholným dopravním prostředkem.

2 0
možnosti

Katerino proc zase lzete. V tom Iraku v roce 1991 slo o klasickej dogfight navíc i low alt dogfight. Kdy jeden Mig29 byl sestrelen a druhej se při pokusu o "split-s" manever rozcaknul o zem.

Zkuste pohledat: Captains Craig Underhill and Cesar Rodriguez vs. Captain Jameel Sayhood ;-)

0 0
možnosti

ten odborník je dobrej.

Z mnoha obrázků letadla je patrné, že konstruktéři plně nepochopili koncept obtížně pozorovatelného (stealth - pozn. red.) letadla,“ cituje deník Busssines Insider nejmenovaného vědeckého pracovníka firmy Lockheed Martin. Podle pracovníka se Číňané neměli snažit vložit stealth do tohoto typu letadla.

A pak se v záípětí hen ddočteme, že:

Obtížná zjistitelnost z čelní strany a schopnost nést střely s dlouhým dosahem z J-20 činí ideální prostředek k provádění úderů v oblasti ovládané nepřítelem a stíhání nepřátelských nebojových letadel v týlu.

takže je nebo není ideální a je nebo není špatná? No "nepřítel" samozřejmě bude tvrdit, že on má vybavení lepší ;-)

0 0
možnosti

J28a18n 88L69u60k17á54š

11. 4. 2017 15:34

Pokud vam nejde o navrat stihacky a pilota, tak zrejme idealni, pokud ano, tak uz to tak slavne neni.

0 0
možnosti

Jakékoli hmotné těleso mající rychlost nemůže být neviditelné pro radary. Vše je poze otázkou techniky. To dokáza již naše Tamara.

2 8
možnosti

Tamara by nedetekovala ani letící desku plechu, protože to není radar.

9 1
možnosti

Takže to vastně ani stíhačka není. Navíc částečně okopírovaný Raptor. Pokud to bude mít opravdu jen částečně sížený radarový odraz zepředu, tak šikmý odraz už bude odpovídat normálnímu letadlu a bude to pak snáze zjistitelné. Tedy dva radary z různých úhlů a je po "neviditelnosti".

4 0
možnosti
Foto

Stíhač to je. U nás sa tejto kategórii hovorí prepadový stíhač, v angličtine interceptor, v ruštine перехватчик. Mne pripomína zo všetkého najviac ruský technologický demonštrátor MiG 1.44.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mikoyan_Project_1.44#/media/File:Mig-144.png

2 0
možnosti

Samozřejmě, že tohle je "stealth" přinejlepším jen zepředu. Na ty dlouhý starý ruský motory s plně otevřeným výstupem, jde zezadu zaměřit cokoliv. ;-D Ale nos a kabina jsou obšlehnutý z Raptora dokonale. Holt pan špión se asi prošpiónil jenom k části plánů.

5 0
možnosti

Pokud je něco ukradené, jsou to vstupy k motorům á la F-35. Jinak je samozřejmě logické, že dodržování zásad stealth a špičkové aerodynamiky nejde obejít, proto jsou si v některých konstrukčních celcích letadla páté generace tak podobná. Fyziku prostě neokecáte...

1 1
možnosti

Prostě postavili letadlo k tomu, aby ochránili vlastní území, popřípadě zaútočili ve svém blízkém zahraničí. A samozřejmě na zahraniční (americké) loďstvo, které se bude nacházet ve vodách, jež považují za své.

5 6
možnosti

A že vody, které považují za své, budou za chvíli sahat pomalu k Austrálii nebo Havaji...

12 3
možnosti

Rusové i Číňani jsou za Američany s vývojem těhle prostředků roky pozadu,Raptory už roky slouží u útvarů a tihle to teprve zavádí do výzbroje,vůbec nepochybuji o tom že američani už nyní mají o generaci vyšší stíhačky,prostě si chtějí udržet technologický náskok,kdyby ne bylo by s nimi zle.

4 3
možnosti

Četl jste ten článek pozorně ? Pokud ano tak víte, že tahle letadla nemají být žádnou soutěží s Raptory.

0 1
možnosti

Když už to má výfuk, nemusel být zrovna uprostřed.

0 0
možnosti