Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Proč u „neviditelného“ stíhače nevadí, že ho protivník vidí

Bývalý pilot americké námořní pěchoty major Dan Flatley se v sérií článků pro magazín Business Insider pokusil laikům vysvětlit, proč je stíhačka F-35 Lightning II podle jeho názoru zdaleka nejlepší bojové letadlo současnosti. A to i přesto, že tak úplně „neviditelné“ není.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KV

Ano, použití stealth technologie je pro piloty natolik frustrující, že raději F-117 nadobro uzemnili, výrobu F-22 ukončili a do boje posílají zastaralé F/A 18... :-) Jde o tak úžasnou technologii, že místo plánované flotily torpédoborců třídy Zumwalt se vyrobí jen pár demonstrátorů a původně plánované prostředky se použijí pro výrobu klasických torpédoborců. Stealth letouny mají tak vynikající vlastnosti, že v praktických zkouškách dosahují horších výsledků než F-16 a senátory o jejich výhodách musí přesvědčovat nějaký penzionovaný major. Je fantastické, že letouny stealth jsou vybaveny nejmodernějšími protiradarovými raketami s dosahem 200 km, když tatáž letadla budou muset čelit ostřelování již ve vzdálenosti 400 km od cíle. :-)

Pan major žije v dobách vietnamské války, kdy Američané (marně) bojovali proti RSNA-75 a nepochybně se v tomto zlepšili, ale od té doby uplynulo přes 50 let a technologie se posunuly o notný krok vpřed.Dnešní moderní PVO je řada nejrůznějších senzorů, kterým k navedení rakety na cíl jeho prvotní identifikace s přesností řádově "rozmazaného fleku" na monitoru bohatě stačí. Zkrátka technologie STEALTH určité výhody má, ale pokud jsou na úkor jiných vlastností, jako tomu bylo třeba u F-117, tak je nevyváží. Dokonce nedošlo ani k efektu, který onehdá vyvolaly vymyšlené úspěchy projektu "hvězdné války". V zásadě jde tedy o tzv. "utopené náklady" Voliči by zkrátka těžce nesli, že biliony dolarů, které byly na tuto technologii vynaloženy (a nemálo jich bylo odkloněno) přišly vniveč. Je tedy třeba zabojovat na poli propagandistickém a zásobovat voliče podobnými články. Pokud to ale přeroste v pro Západ typický "efekt Concorde", tak hrozí, že za pár let budou dnes vychvalovaná (a spojencům bezvariantně vnucovaná) F-35 oproti konkurenci beznadějně zastara

1 3
možnosti
JB

V sedemdesiatích rokoch minulého storočia OES ruských Su 27 a Mig 29 dokázal zachytiť letiace lietadlo na vzdialenosť 30 km v prednej a na 50 km v zadnej polosfére. Od tej doby uplynulo už dosť rokov aby sa tieto ukazovetele ešte viac zlepšili. Na vyše stealth lietadlá majú podstatne väčšiu infra stopu vzhľadfom k tomu náter pohlcujúci radarové lúče sa viac zahrieva, lebo ak niekto chce alebo nechce fizykálny zákon o zachovaní hmoty a energie sa nikomu doteraz nepodarilo ani nepodarí prekabátiť.

0 1
možnosti
Foto

Ono je stejne otazka jak dlouho budou piłotovane stroje hlavni silou. Vyvoj plne autonomnich dronu pouze kontrołovanych nikoliv rizenych do nejakych 20-30 let vse zmeni.

0 0
možnosti
JB

Treba si uvedomiť jednú dôležitú vec a tou je skutočnosť že osoba prítomná v bojovom lietadle dokáže rýchlejšie reagovať na vzniknutú situáciu. Doba než sa dostane povel od operátora k dronu je 5 sekund a viac. V prípade konfliktu pri použití dronov to znamená že výrobné linky nebudú stíhať výárobu ďalších dronov. Protilietadlová RS za tých 5 sekúnd preletí 5 km.

0 0
možnosti
JF

J38a39n 80F53o77j50t50í81k

14. 7. 2017 14:38

Tak buď je ten US bývalý pilot hrozné nemehlo nebo F/A-18 Super Hornet není tak super, protože tak před 2-3 roky jsem četl, že našemu pilotovi s Gripenem se během nějakého cvičení podařilo Raptora "sestřelit" - tak nevím 8-o

0 0
možnosti
JB

Počas aliašského cvičenia nemeckého a amerického letectva, dosiahli nemecké Typhoony nad F 22 skóre 2:1. Pritom zlé jazyky tvrdia, že bolo ešte vyššie. Britské Typhoony na pravidelnom cvičení utrpeli s indickými Su 30 MKI debakel 12:0, čo aj napriek dohode indické média ihneď roztrúbili do celého sveta, lebo poraziť bývalého vládcu je dvojnásobná radosť. Teraz hľadajte, kto má väčšiu pravdu.

0 0
možnosti
RF

Kolem F-35 bylo dost pochyb a kritiky takže se dalo čekat že se ho někdo z USA zastane. Důležitější jsou jeho praktické bojové výsledky jsou-li jaké. V každém případě jde o velmi drahý, složitý a elektronikou přeplněný tím také většímu riziku poruch vystavený stroj.

2 3
možnosti
JB

Čítam, že medzi diskutérmi prevládaju fanušikovia "neviditeľných" lietadiel, lodí a pod. Všetci, to čo bolo napísané v článku berú ako hotovú nezvrátiteľnú skutočnosť, pričom im uníká veľmi zásadná vec a to sú systémy riádioelektronického boja známe pod skratkou REB. Táto oblasť zahrnujé široké spektrum rušenia radarových a komunikačných a navigačných prostriedkov, včetne kódovaných datalink a GPS, cez ktoré F 22, F 35 ale aj Ta 50 dostávajú informácie ako to bolo popísane v článku. V praxi to bude povedané takmer s istotou, že neviditeľné stroje budú neviditeľné ale presne tak isto aj slepé. Darmo sa v článku píše že F 35 odpáli na veľkú vzdialenosť riadené strely, ktoré zasiahnú cieľ. To by bolo možné, ak bude bojovať niekde v Somálsku. Ale proti sofistikovanému protivníkovi nie. Lebo tieto strely sú v prvej fáze letu riadené cez datalik, až do doby než budú schopné same zachytiť a rozpoznať cieľ.

Nezaškodil by kvalitný článok o systémoch REB, aby bolo niektorým jasné o čo tu ide a ako to zhruba funguje.

4 2
možnosti
DV

Plný souhlas. Izrael používá hlavně REB a zatím mu to stačí.

0 0
možnosti
DV

Stealth se může jít zahrabat proti pasivním systémům jako je naše Věra. Proč si myslíte, že USA blokují export tohoto systému? Kvůli pár tranzistorům a diodám made in USA de facto vyrobených v Číně? F-117 dokázala Tamara sledovat na 180 km s přesností několika desítek metrů. Stačí když letoun něco vysílá a Věra ho má. Nemusí tomu ani rozumět. A vzhledem k tomu, že nic nevyzařuje, nelze ji zaměřit. Jen se prostě někde nad lesem objeví "bečka na vodu".

3 3
možnosti
LJ

Cetl jste clanek? Asi ne.

0 1
možnosti
RW

Že současné radary nezaměří stealth letadlo přesně, nemusí snad tak moc vadit. Stačí dostat raketu do blízkosti a pak ji navést třeba termicky nebo opticky? Já vím - klamné cíle atd., ale těch způsobů navádění může být víc a mohou se kombinovat.

0 0
možnosti
Foto

A co na to radilokátor Tamara? ;-)

2 2
možnosti

A proč myslíte, že ji již nevyrábíme...;-)

5 1
možnosti
MJ

Jedna jazyková vsuvka: „Potřebuji jen zabránit tomu, aby jsi dokončil to, do čeho jsi investoval spousta času, peněz a úsilí, aby jsi mě sestřelil.“

Podmiňovací způsob -

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=575

1 0
možnosti
MH

Vzpomněl jsem si na jeden starej:

Děkujeme za dodávku vašich raket typu země - vzduch.

Pro příště bychom ovšem uvítali rakety typu země - letadlo.

12 0
možnosti
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...