Diskuze

Vědci uložili GIF běžícího koně do DNA bakterie E.coli

Američtí vědci ukázali, že dokáží zapsat data do DNA a poté tato data znovu přečíst. Pomocí metody CRISPR úspěšně zakódovali do šroubovice DNA slavnou animaci běžícího koně v GIF formátu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Clanek zajimavy, diskuse fascinujici.

0 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti

Dalsi mety jsou:

1) umely organismus s genetickym kodem nekompatibilnim s tim nasim - to je klicove bezpecnostni reseni pro budouci vyuziti "umelych" organismu. Tohle uz je docela pokrocilo, ale pokud vim, doted s tim Venter nemel nic spolecneho. Jenze pokud chce, aby jeho "umele" organismy byly skutecne cool a pouzitelne, nema na vyber.

2) integrace metabolickych drah do umelych organismu pro pozadovane vyuziti - vyroba metanu, alkoholu, benzinu, cukru, plastu, depozice uhliku, eliminace tezkych kovu z prostredi ...

... a pri Venterovych schopnostech sebepropagace bych se nebal, ze o nem zase neuslysime ...;-)

0 0
možnosti

Aneb jak přenášet špionážní informace

0 0
možnosti

A na co to je dobré?

0 0
možnosti

... je to vicemene osahavani tohohle typu technologie. Teoreticky si lze predstavit, ze by spion snedl jogurt se zakodovanou zpravou a na druhem konci sveta by mu udelali vyter ze zadku a zpravu dekodovali, ale za tu cenu, cas a praci se to fakt nevyplati :-) ... vidim dva vyznamy, ktere tohle ma - 1) vzhledem k problemum s dlouhodobym uchovavanim informaci se proste testuje kazdy pouzitelny nosic - jeho kapacita a moznosti. 2) zvladnuti tohohle typu technologie (kombinace syntezy DNA a jeji sekvenovani) umozni provadet experimenty, o kterych se doted nikomu ani nesnilo. Syntezu DNA a hluboke sekvenovani muze dneska objednavat a pouzivat kazda laborka, ale udelat paralelni syntezu a naslednou analyzu tisice vzorku, kdy ziskate terabyty dat, je uplne jine kafe. K cemu je to potreba? Umozni to analyzovat a testovat, co se skutecne deje v populaci bakterii, viru nebo v jednom mnohobunecnem organismu.

5 0
možnosti
Foto

K87a75r57e33l 57S58e98i12d21l

14. 7. 2017 15:43

...„má hudbu v genech“...:-)

0 0
možnosti

Podle titulku jsem si myslel, že z bakterie bude závodní kůň.;-D

3 0
možnosti
Foto

J92a24n 41C46i76b75u28l97k28a

14. 7. 2017 12:42

A co obráceně: přejděme na čtyřkovou soustavu, třeba toho pochopíme víc o jazyce, ve kterém jsme "napsaní". A vůbec je na čase najít (kvantovou?) předlohu, podle které vznikla DNA a spol., protože mi ještě nikdo nevysvětlil, kdo a jak sestrojil první ribosom, na kterým ten celý koncept dost stojí :-P.

1 0
možnosti

... a zkousel jste se podivat na pubmed? Treba:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19225518/

... dvojkova nebo ctyrkova soustava neni problem, problem je, ze DNA na rade mist proste zadnou informaci vubec nenese. Jako byste mel na harddisku svoje soubory, ktere potrebujete, a zbytek by nebyl prazdny, ale zaplneny nahodnymi retezci jednicek a nul.

2 0
možnosti

P11a37v97e34l 85G55n24i73d65a

14. 7. 2017 12:08

Hurá - tak připijme!

Na rychlost našich žen a krásu našich koní ;-D

11 1
možnosti

P75e41t91r 22N54o60v62á93k

14. 7. 2017 10:47

Jak bude mít vliv na vývoj, když někam vložíme informace, které tam nemají být?

Nebo je v DNA pár GB volného místa na gify a mp3??;-D

1 0
možnosti

V bakterialni DNA jedne bakterie je mista relativne malo - tam se daji navic nacpat tak stovky kilobazi, megabaze uz stezi a bakterie se toho rada zbavi. Takze musite mit specialni geneticky upraveny kmen E. coli, uchovavat zmrazene a kultivovat jenom kratce. A pokud chcete vic informaci, musite mit populaci bakterii, kde kazda bude mit v DNA barcode, abyste poznal, ktery kus informace v poradi to je. neco jako packet bezici po internetu ...

Do kvasinek se daji nazpat cele umele chromozomy do kazde, ale to mluvime o megabazi DNA, +/- ekvivalentni ~MB, DNA sice operuje ve ctyrkove soustave, ale radove to sedi. O moc vic do jedne bunky, cely lidsky genom ma ~3GB. Takze pokud nekdo chce do toho ukladat sbirku hodby, tak sanci ma tak leda kolekce zvuku z Atari a soundrack z Manic Miner ;-)

5 0
možnosti

A už někdo luští, jaké zakódované poselství ve svém genomu přenáší lidstvo?;-)

1 0
možnosti

... to uz kazdy molekularni biolog davno vi, je to celkem kratky a vulgarni vzkaz.;-)

5 0
možnosti