Diskuze

Internet, jak jej známe, může skončit, varoval tvůrce webu

Stovky firem tento týden protestují kvůli omezení internetu a zpomalují své služby. Středa 12. července byla vyhlášena dnem protestu za zachování síťové neutrality. Zrušit ji chtějí mnozí poskytovatelé internetu, protože by jim přinesla větší zisky, a Federální komunikační komise tento krok připouští.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Trh to vyřeší, pokud někdo bude chtít neutrální internet, sežene si vhodného poskytovatele. Takže se nic extra zatím neděje :)

0 4
možnosti

Ona ta síťová neutralita v tý ideální podobě stejně neexistuje už pěkně dlouho. Např. ví se, že UPC má dost omezenou kapacitu do zahraničí, takže si můžete platit za svoji 200 Mbit linku, ale až budete chtít stáhnout něco ze zahraničního serveru a nebude to zrovna gigant typu youtube (který bude mít CDN apod, jak už se tu psalo), tak můžete rázem mít z 200 sotva nějakých 15 Mbit/s.

Nebo jiný příklad: někteří poskytovatelé třeba omezují torrenty.

0 3
možnosti

A nejhorší je, že často to jsou věci, které vám nahlas nikdo z poskytovatelů ani nepřizná. "Jede vám to pomalu? No tak to bude problém vzdáleného serveru, odkud stahujete."

1 1
možnosti

Nevím, ale před pár týdny jsem byl nucen vypnout blokování reklam v prohlížeči a s hrůzou jsem zjistil kolik nechutností a v jaké kvantytě se na mě najednou valí. Dále jsem zjistil, že došlo i ke zpomalení načítání. všechny tyto reklamy musí zákonitě celkem dosti vytěžovat infrastrukturu a to úplně zbytečně. Nejsem proti, aby na ziscích z reklam měli podíl i provozovatelé sítí, neboť pokud by nebylo reklam, tak by se nemusela infrastruktura tolik posilovat. Zajímal by mě celkem profil přenášených dat po síti (reklama, porno, filmy, hudba, atd.)

2 0
možnosti

nevím, co máte za připojení, ale reklamy celkově vytěžují infrastrukturu zanedbatelně v porovnáním se streamingem videa (youtube, apod), což je teď největší zdroj vytížení.

1 3
možnosti

Neda mi to, abych nenapsal o co tu vlastne jde. Zda se, ze nekteri diskutujici maji predstavu, ze jde o jakysi souboj o prenesena data. Ano, takovy argument je v poradku, ale je to uplne to posledni v celem problemu.

Hlavnim motivem poskytovatelu internetu v americe, je ziskat vice penez. A nekdo tam mel brilatni napad, coz udelat pripojeni k internetu ve stylu kabelove televize. Koupite si zakladni pripojeni a vnem bude pristup na idnes, seznam a novinky, vse ostatni bude omezene az to nebude pouzitelne. Za dalsich X penez si budete moct koupit balicek s googlem ci facebookem. Chcete na pornhub? Kupte si balicek za dalsich Y penez, dame vam k tomu i tricko s podpisem pana R.

A o tom to je. Nejake datove toky jsou az to uplne posledni v cele teto diskuzi.

2 0
možnosti

Pak by mohl být vítězem někdo, kdo síťovou neutralitu udrží. Např. nějaká satelitní služba, která obejde všechny telefonní operátory a jejich nečisté kšefty .

2 0
možnosti

Ať se nám to líbí nebo ne, celý internet má dnes komerční základ. Jeho technická infrastruktura je společným produktem všech poskytovatelů, kteří za její fungování de facto volky nevolky odpovídají. Internet nemá žádné centrum, žádnou hierarchii, a nemá ani nikoho, kdo by ručil za jeho provoz a funkčnost.

Funguje jednoduše proto, že ta funkčnost je základním existenčním zájmem každého providera a provozovatele. Ti své nemalé náklady hradí z poplatků za připojení každého jednotlivého koncového uživatele, případně i z výnosů poskytovaných speciálních služeb a reklamy.

Je celkem logické, že ti největší světoví investoři budou usilovat o nějaká (zasloužená) privilegia v datových tocích - ať už formou vzájemných dohod, které budou všem na očích, nebo třeba i různě skrytými technickými fígly. Otevřený internet se stejnými právy pro každého uživatele je - a nejspíš vždycky byl - jen utopickou představou. Na druhé straně ovšem velice záleží i na tom, aby jako otevřený působil - což zajišťují především neustále rostoucí přenosové kapacity. Ty se zatím v různých částech světa liší z důvodů rozdílných lokálních podmínek a možností, které sice směřují ke globálně vyrovnanému stavu, ale ten je stále ještě v budoucnosti.

Pokrok se naštěstí nepřetržitě zrychluje, a bude se zrychlovat i nadále. Mnozí z nás ještě pamatují, jak v dobách relativně nedávných každodenně například docházelo ke znatelnému zpomalení transatlantického přenosu v těch hodinách, kdy obyvatelé východního nebo západního pobřeží USA přišli domů z práce, sedli k počítačům a začali surfovat.

0 0
možnosti

Docela vám tam chybí cloudfare v tom výčtu společností. Méně známý hráč ale velice významný.

0 0
možnosti

Opet typicky techneti zprava. Kyda se hnuj jednoho ichtyla, ale ze by se napsaly i argumenty druhe strany, to ani omylem!

I podprumerne inteligentnimu cloveku musi byt jasne, ze asi nejake duvody, nekoho ke zruseni internetove neutrality, vedly. A jake to jsou?

Typicky treba zmineny amazon, gugl, netflix .... zakaznici plati obri sumy za placeny obsah, ktery generuje neumernou zatez na sitovou infrastrukturu, kde jsou ceny konstantni. Mimochodem, tohle je oficialni vyjadreni, ze chcou od tech velkych prachy na posileni infrastruktury a ja to zcela chapu!

Vemte si priklad, ja zavedu placenou 4k internetovou televizi a budu z toho mit jenom zisky za poplatky .... pritom to zcela zasadnim zpusobem zatizi paterni sit v CR, ktera kvuli mym zakaznikum nebude stihat .....

Stane se jedna ze ctyr veci:

1) bud proste muj business zpomali internet zbytku naroda

2) zrizovatel site ji bude muset kvuli me rozsirit na sve naklady

3) zrizovatel site ji bude muset kvuli me rozsirit a na nakladech se budu podilet i ja

4) omezi datovy tok na mou rozezranou 4k internetovou televizi

Ano, chapete dobre, 3 a 4 je spravne. Ostatne stejne jako treba mobilni operatori odjakziva omezujou torrenty, vyssi kvalitu streamovaneho videa na youtube a podobne, aby jim tyhle sluzby nepretezovaly sit a vsichni mohli tak nejak fungovat. Cili sitova neutralita je uz hodne let pouze mytus! Ve finale je to proste tak, ze pokud netflix bude chtit sve 4k premium video dostat za 12EUR dostat z bodu A do bodu B v plne kvalite, tak proste bude muset neco z tech 12ti EUR dat i spolecnostem, ktere stoji mezi body A a B, aby posilily infrastrukturu a mohly takove datove toky zvladat aniz by omezily ostatni uzivatele. Ikdyz si clovek doma mysli, ze ma 100mbit pripojku, neznamena to, ze tech 100mbitu ma rezervovane ke kazdemu serveru na svete .... tim padem, sitova neutralita neexistuje a existovat nemuze.

2 10
možnosti

Myslím si, že to berete za špatný konec. Dejme tomu, že máte třeba ADSL přes kabely a centrálu O2. Pokud více lidí začne využívat náročné datové přenosy, musí VÁŠ poskytovatel internetu posílit jak vlastní provozní kapacity, tak přispět (zvyšuje objemy dat, posílaných ven) na fungování a propojení peeringových uzlů.

3 0
možnosti

V drtivé většině stát zaměstnává debili a Ti mají debilní nápady!! RvRv

6 4
možnosti

Proto se řitíme tam, "kde slunce nikdy nesviti"..

1 0
možnosti