Displej Mirasol od společnosti Qualcomm

Displej Mirasol od společnosti Qualcomm | foto: techrevu.com

Displej Mirasol slibuje výdrž v řádu týdnů. První čtečka již v prodeji

  • 16
Přes různé typy displejů slibující úsporný provoz zůstává právě dotykový panel tím největším konzumentem energie u mobilních zařízení. Nové revoluční způsoby napájení jsou zatím v nedohlednu, výrazně větší výdrž na jedno nabití ale slibují displeje Mirasol od Qualcommu.

Pokročilé typy displejů jako je Super AMOLED Plus nebo NOVA se oproti běžným LCD TFT panelů chlubí lepším barevným podáním nebo nebývale vysokým jasem (displej LG Optimus Black dosahuje až k hodnotě 700 nitů), ovšem energie z akumulátoru mizí jako o závod.

Tento stav by ale mohl změnit zajímavý displej společnosti Qualcomm s označením Mirasol, který, zjednodušeně řečeno, kombinuje výhody klasických LCD obrazovek a technologie e-ink, kterými se proslavila zejména čtečka Kindle.

Výhody obou z nich jsou jasné: zatímco LCD umožňuje rychlé překreslování scény, displeje s elektronickým inkoustem se chlubí velmi vysokým kontrastem, výbornou čitelností na přímém slunci a zlomkovým odběrem elektrické energie.

 Panel totiž odčerpává energii z článku pouze při překreslování, ve statickém režimu je spotřeba nulová. Bez okolního osvětlení si ale podobně jako u papírové knihy ani u elektronické nic nepřečtete, velmi pomalé je pak překreslování obrazu.

Za novým typem displeje Mirasol nestojí Qualcomm, se kterým je nová technologie v posledních letech spojována, ale společnost Iridigm Display Corp., kterou Qualcomm získal akvizicí již v roce 2004 a od té doby pracuje na zdokonalení této slibné technologie.

Displej Mirasol od společnosti Qualcomm

"Na trhu nyní máte iPad s LCD IPS displejem na jedné straně a čtečky s elektronickým inkoustem na straně druhé. Mirasol dokáže oba tyto světy propojit a nabídnout to nejlepší z každého z nich," říká  Clarance Chui, šéf výzkumného týmu, který u Qualcommu displej nadále vyvíjí a vylepšuje.

Mirasol: to nejlepší z obou světů

Na rozdíl od běžné matice pixelů u LCD displejů Mirasol používá síť interferometrických modulátorů (IMOD), miniaturních čtvercových elementů se stranou délky od 10 do 100 mikronů. Modulátory tvoří dvě vrstvy: tenký film na skleněné podložce a spodní reflexní membrána, které odděluje tenká vzduchová mezera. Její výška v dané chvíli určuje, zda IMOD generuje modrou, zelenou nebo červenou barvu. Každý pixel tvoří mnoho sub-pixelů a kombinace jejich aktuálního stavu umožňuje "namíchat" libovolnou barvu spektra.

IMOD pracují ve dvou stavech, mohou být zavřené nebo otevřené. Bez přísunu elektrického napětí jsou vrstvy modulátoru odděleny a dopadající světlo se odráží od reflexní membrány. Uplatňuje se jev interference, tedy skládání světla, při kterém interferuje světlo odražené od skleněného substrátu a vlna odražená od spodní membrány.

Dodáním byť malé hodnoty elektrického napětí dojde v důsledku elektrostatických sil k přiblížení obou vrstev. V tomto uzavřeném stavu se modulátor nepodílí na generaci barvy daného bodu, dopadající světlo je totiž absorbováno, nedochází k odrazu a daný element se zbarví do černa.

Displej Mirasol od společnosti Qualcomm

Mirasol displej si na rozdíl od e-ink technologie poradí i s videi, která prý dokáže přehrávat až v 30 snímcích za sekundu. A spotřeba? V porovnání s běžnými LCD displeji asi jen desetinová. Kvalita obrazu je ale samozřejmě zatím o poznání nižší. Kontrast a čitelnost Mirasol displeje je nejlepší na přímém slunci, což je naopak zejména pro starší typy LCD  velký problém.

První displej Mirasol je již na světě

První zařízení s displejem Mirasol není chytrý telefon, byť v sobě nová čtečka Kyobo má systém Google Android ve verzi 2.3 Gingerbread. Ten ale zčásti zakrývá uživatelské rozhraní z produkce Kyobo, který je v Koreji největším prodejcem knih.

Největší výhodou čtečky Kyobo má být samozřejmě výdrž. Výrobce slibuje až týdny na jedno nabití při běžném použití, které definuje jako půlhodinu čtení denně s vypnutým wi-fi a jasem nastaveným na 25 %. Tím se ale počáteční dojem zázračné výdrže mírně rozplývá.

Displej má úhlopříčku 5,7" s rozlišením XGA (1 024 × 768 bodů), což znamená 223 DPI (bodů na palec). Jemnosti zobrazení se tak čtečka vyrovná telefonům s 4" displejem s WVGA rozlišením.

Čtečka je v prodeji v přepočtu za 310 dolarů (při dovozu včetně DPH něco přes 7 000 korun), členové čtenářského platinového klubu mohou počítat s cenou 265 USD.

V současném vývojovém stupni je displej Mirasol vhodný zejména pro elektronické čtečky, většího nasazení u chytrých telefonů a tabletu lze očekávat až v druhé polovině příštího roku.

Qualcomm totiž před časem investoval miliardu dolarů do výstavby nového výrobního centra na Tchajwanu, kde se zároveň vyvíjí nová verze displeje s lepšími parametry. Společnost predikuje výrobu nových panelů Mirasol ve velkých objemech již v polovině příštího roku. Displeje mají mít rychlejší odezvu, lepší barevné podání a větší rozlišení. Jak totiž ukazuje videoprezentace čtečky Kyobo, pro smartphony a tablety by byl Mirasol v současné podobě nepoužitelný.