DLOUHODOBÝ TEST: Genius NetScroll Optical - kvalitní optická myš za 400 korun

Optické myši pomalu a jistě vytlačují myši kuličkové. Nejlevnější zařízení s optickým snímačem lze sehnat za pár stokorun. Jednu takovou myšku vám dnes představíme, a to také z hlediska dlouhodobého používání.

Myši již dlouhou dobu patří neodmyslitelně k příslušenství každého osobního počítače a jen málo jedinců by si dokázalo představit práci bez tohoto užitečného nástroje. Dávno pryč jsou ty doby, kdy na obsluhu počítače postačila klávesnice. Vše se razantně změnilo po příchodu grafického režimu, kterým se dnes vyznačuje zejména operační systém Windows.

Něco historie

Od první myši, která spatřila světlo světa v letech 1973 až 1980, technologie notně poskočila. Tím nejpůvodnějším a také asi nejrozšířenějším typem je optoelektronická myš, známější spíše pod pojmem kuličková. Takovýto typ zná každý. Myš je vybavena pogumovanou železnou kuličkou, která při posunu přenáší pohyb na dva válečky. Jeden snímá horizontální pohyb a druhý vertikální. Další váleček pak kuličku fixuje. Válečky přenášejí pohyb na kolečko, které je opticky snímáno, a pohyb se následně přenáší do počítače. V dnešní době je tento druh myší na ústupu. Poslední výhodou, která kuličkovým myším zbyla, je jejich cena, protože mnohdy nepřesáhne ani 150 korun. Zato nevýhod je  několik. Myš se snadno zanáší, přesnost není úplně nejlepší...

Druhým vývojovým stupněm je myš optická. Zde je mechanika kuličkové myši nahrazena optickým snímačem a svítící diodou. Povrch snímá senzor asi 1500krát za sekundu, což umožňuje přesné zaznamenání pohybu. Myš se navíc nezanáší, a nemusí se tedy čistit. Nic ovšem není dokonalé a výjimkou není ani tento typ myši. Největším problémem, se kterým se myši s optickým snímačem neumí příliš dobře vypořádat, jsou neobvyklé druhy povrchů, zejména lesklé a červené. Ovšem současnost a blízká budoucnost patří jasně optickým myším, kuličková si své léta už prožily. Navíc cena svítících (=optické) myší v poslední době klesla natolik, že přijatelnou lze pořídit i pod 400 korun. A na jeden takový tip jsme se zaměřili zblízka. Jednalo se o dost populární model, který vyrábí firma Genius.

Genius NetScroll Optical

Jaká vlastně je myška Geniuska?

Genius NetScroll Optical je myš s optickým snímačem. Její další výbavu tvoří samozřejmě svítící dioda, celkem pět využitelných tlačítek, z nichž jedno má scrollovací funkci. Myš se vyrábí ve třech variantách, které se od sebe liší použitým konektorem. Lze zakoupit varianty s PS/2, USB nebo s kombinovaným PS/2 + USB zakončením. Uspořádání hlavních tlačítek (levé, pravé, scrollovací) je standardní a nijak se neliší od ostatních myší. Další dvě jsou umístěna nad sebou na levém boku myši a jejich funkci lze nastavit. Stejně tak platí, že je nelze plně využít, dokud nenainstalujete obslužný program, který je přibalen na disketě. Domnívám se, že provedení myši, co do rozložení tlačítek, je výborné. Uvítal jsem snadný přístup k dvojici přídavných tlačítek, na rozdíl od různých jiných variant, které nabízí konkurence. Horší je to však, pokud by chtěl někdo NetScroll Optical mouse používat levou rukou. Jednak tvarování myši není nijak ideální (pro levou ruku) a stejně tak by si musel zvykat na obsluhu přídavných tlačítek.

Optika

Velkou mírou se na kvalitě myši podílí optický senzor, který se stará o snímání pohybu. Až 1500krát za sekundu optika Genius NetScroll Optical signál vysílá, přijímá a zpracovává. Poměrně kvalitní snímač se projevil jednak v přesnosti pohybu, ale také při snímání neobvyklého typu povrchu. Poradil si s lesklými plochami, kde byl pohyb zcela čistý. Ovšem snímač byl nakonec přeci jen krátký na lesklý červený povrch a především na sklo. Pokud byste chtěli použít myš Genius např. na průhledném skleněném stole, budete po stole jezdit marně, protože optický senzor žádný pohyb zaznamenat nedovede.

Genius NetScroll Optical

Vzhled

Při výběru myši se asi většina z nás bude zajímat také o vzhled. Nečekejte, že vás Genius NetScroll Optical nějak ohromí. Základ myši je bílá barva, hlavní dvě tlačítka jsou laděna do modrošedé. „Žlábek“ scrollovacího kolečka je pak opět bílý a samotné kolečko má barvu stejnou jako hlavní tlačítka. Dvojice přídavných tlačítek je zbarvena různě dle typu. U myší s USB zakončením modrou, PS/2 verze oranžovou. Přídavná tlačítka slouží rovněž jako indikátor pohybu. Pokud je myš napájena, svítí slabě a ve chvíli, kdy se myš dá do pohybu, začnou svítit silněji. Vzhledem Genius nijak nevyniká, spíše naopak. Stejně tak je při bližším zkoumání vidět, že si výrobce s myší moc práce nedal. Zejména tlačítka a vyvedení kabelu se nijak pevně netváří. Co bychom ale čekali od myši za necelých 400 korun.

Z dlouhodobého hlediska... berte!

Jelikož myš Genius NetScroll Optical sám používám už téměř tři čtvrtě roku, mohu tedy všechny, kteří začali uvažovat o koupi, uklidnit - za celou dobu používání se nevyskytly žádné problémy s pevností myši. Kabel stále drží a tlačítka fungují bez jakéhokoli problému. Za celou dobu jsem myš ještě nemusel čistit ani nijak jinak ošetřovat. Jen se trochu zanesou plošky, po kterých se myš pohybuje. Při pohybu s myší pak musíte vyvinout o něco málo větší sílu. Myš už prostě po povrchu neklouže úplně sama. Příjemná je velikost tlačítek a velikost odporu scrollovacího kolečka. Některé myši totiž mají scrollovací kolečko tak tuhé, že s ním nejde skoro hnout. Jiné zase bez odporu a dost často scrollujete, aniž byste to vůbec chtěli.

Genius NetScroll Optical

Co vše dostanete?

Vedle myši je v krabici přibalen krátký manuál a disketa s ovladačem a programem MouseWare, který se může stát pro některé uživatele užitečným, protože zpřístupňuje velké množství nastavení. Lze zvolit funkce tlačítek, upravit nastavení scrollování, změnit typ kurzoru, nadefinovat tzv. EasyJump, který pak umožňuje rychle vybírat jednu z osmi předdefinovaných funkcí atd. Ovladače a program MouseWare by měly být kompatibilní s operačním systémem MS-DOS a Windows od verze 95 až po nejnovější Windows XP.

Resumé

Celkově Genius NetScroll Optical ničím nevyniká, jedině cenou. Design myši není nijak zajímavý, vlastnosti jsou průměrné, provedení také, výbava dobrá. Naopak je třeba vyzdvihnout to, že se s myší dodává velice užitečný software a jsou chytře řešena přídavná tlačítka. Zatím jsem však nezdůraznil to nejpodstatnější – cenu. Námi testovaná myš Genius se totiž prodává za necelých 400 korun bez DPH! Samozřejmě že existují o dost kvalitnější a lepší optické myši (např. populární Microsoft IntelliMouse Explorer), ovšem jsou také i třikrát dražší. Obzvláště pro domácí užití lze testovanou Genius a některé další optické myši v této cenové kategorii doporučit jako vhodnou náhradu za obyčejnou kuličkovou myš, protože rozdíl cen je opravdu minimální.

Myš Genius NetScroll Optical do testu zapůjčila společnost Asbis