Masážní robot v akci

Masážní robot v akci | foto: Profimedia.cz

Dnes je den robotů: dostali jméno a poprvé zabíjeli

  • 26
Dvacátý pátý leden je významný pro automatizované strojové pomocníky. Nejenže se v tento den v roce 1921 představili světu v premiéře Čapkova dramatu R.U.R., ale na stejné datum připadla, jen o 58 let později, i první tragická nehoda, ve které robot zabil člověka.

Robot neboli automatizovaný stroj, který vykazuje značnou míru samostatnosti, je koncept starý jako sama filosofie, či spíše mýty a legendy. Patří sem třeba židovské legendy o golemech nebo sofistikované vynálezy ze starého Řecka či Egypta (více v našem článku o historii automatů). Leonardo da Vinci se zaobíral myšlenkou humanoidního stroje a Nikola Tesla předvedl dálkově ovládané plavidlo: torpédo.

Teprve spisovatel Karel Čapek ale koncept robotů sjednotil ve své distopické divadelní hře 'R.U.R.'. Spolu s bratrem Josefem přispěl snad do všech světových jazyků českým slovem robot, vycházejícím ze středověké roboty, tedy povinných prací na panských polích.

Oficiální premiéra hry R.U.R. byla v Národním divadle v Praze 25. ledna 1921 (více v našem článku o narozeninách slova robot).

Karel Čapek

Hlavním poselstvím Rossumových univerzálních robotů, jak zní nezkrácený název díla, je varování před případnými negativními vlivy techniky na lidstvo. Čapek do hry vtělil své obavy o budoucnost civilizace, vycházel ze zkušenosti s drastickou zkázou za první světové války. Tato technoskeptická perspektiva je o téměř sto let později stále stejně aktuální.

Dříve tragická nehoda, dnes rutina

Pětadvacátý leden má na krku i jiné, smutné výročí. Pětadvacetiletý Robert Williams v roce 1979 zahynul "rukou" robota v michiganské továrně společnosti Ford. Mladého dělníka rozdrtila robotická paže.

Byla to tehdy ojedinělá událost. Pozůstalá rodina vysoudila 10 milionů dolarů odškodného a výsledkem bylo zlepšení bezpečnostních opatření.

Protection Ensemble Test Mannequin se připravuje na boj.

Dnes od nás roboti převzali velkou část činností a přišli s několika novými. Montují, šroubují, vysávají, roznášejí nápoje, masírují, objevují vesmírná tělesa... a také stále zabíjejí. Oficiálně byl robot k zabití na dálku využit v roce 2007 v Iráku, od té doby mají dálkově řízená letadla na svědomí asi dva tisíce životů.