Do Evropské unie bez pirátů

  • 63
Evropský parlament zaujal rázné stanovisko k pirátství hudebních, obrazových a datových nosičů a plagiátorství obecně. Schválená deklarace požaduje přijetí účinné legislativy, která by postihovala komerční šíření padělků, a bližší spolupráci členských států EU na odhalování sítí organizovaného zločinu.

Evropský parlament (EP) dal jasně najevo, že nehodlá tolerovat ilegální šíření duševního vlastnictví. Jeho poslanci totiž schválili Deklaraci k boji proti pirátství a plagiátorství v rozšířené EU. Většina poslanců EP podepsala deklaraci, která požaduje rázný zákrok proti alarmující hladině pirátství v členských státech Unie a hotové epidemii v přistupujících zemích střední a východní Evropy.

Hlasy z Bruselu

Pirátství výrazně poškozuje široké spektrum odvětví, nejvýraznější škody zaznamenává hudební průmysl. Deklarace poznamenává že kvůli plagiátorství a pirátství ztratí každý rok v EU práci 17 tisíc lidí a země přicházejí o miliony na daňových únicích. Současně upozorňuje, že sítě organizovaného zločinu používají zdroje z prodeje pirátských nosičů k financování dalších nelegálních aktivit, například výroby a distribuce drog.

Hudební průmysl jásá

Mezinárodní federace fonografického průmyslu schválení deklarace jen vítá. Ředitel její evropské divize Frances Moore tento krok komentoval slovy: "S pirátstvím bojujeme již dlouhou dobu, ale dosud chyběla patřičná podpora od vlád jednotlivých zemí. Deklarace nyní demonstruje vůli politiků poskytnout nástroje k tomu, aby se hudební a další kreativní odvětví mohla vypořádat s existujícím pirátstvím a jeho následky. Přijetí deklarace je důležité zejména v nyní, kdy Evropský parlament zkoumá návrh nové protipirátské legislativy, které má být obsažena v EU Enforcement Directive."

Černá statistika

Podle údajů Evropské komise počet zabavených pirátských disků (CDDA, CD-ROM a DVD) narostl od roku 1999 o 15.300 %. Z celkového počtu zabavených napodobenin v hodnotě dvou miliard euro (včetně oděvů apod.) tvoří CD zhruba polovinu.

Výzva Evropě

Deklarace vyzývá Radu Evropy a Evropskou komisi k přijetí odpovídající legislativy, která by zajistila civilní sankce za jakékoliv porušování duševního vlastnictví a tvrdé tresty za padělání pro komerční profit. Poslanci EP od institucí EU požadují lepší spolupráci mezi členskými státy a posílení role Europolu v boji proti pirátům. Dále žádají o zvýšení informovanosti zákazníků ohledně dopadu ilegálního obchodu na ekonomiku a kulturu zemí.

Skupina pěti poslanců EP, kteří deklaraci prosazovali, si během hlasování oblékla trička s heslem "Pirátství není zločinem bez obětí". Jedna z nich, Arlene McCarthy, po schválení deklarace prohlásila: "Tato deklarace má probudit vlády členských států, pro něž se boj proti pirátům musí stát prioritou. Pirátství znehodnocuje duševní vlastnictví a pro zákazníky může znamenat ohrožení zdraví a bezpečnosti."

Umělci proti pirátům, ale také vysokým cenám

Mezinárodní hudební organizace IFPI se nedávno angažovala ve dvou akcích, které mají podpořit trh s hudebními nosiči. První z nich je spuštění webových stránek Pro-music.org. Návštěvníci jsou informování o strastech spojených s výrobou kompaktu a nákladech, jež musí vydavatelství investovat do nových objevů. Nachází se zde výpis online služeb legálně nabízejících hudbu ke stažení a srdceryvné prosby umělců, aby si zákazníci vždy koupili jejich kompakt.

Druhá aktivita vede napříč celou Evropou do Bruselu a připojili se k ní i umělci působící v tuzemsku. IFPI spustila kampaň za snížení daňového zatížení hudebních CD. Na ty je uvalena 15-25% DPH, organizace i interpreti požadují nižší sazbu - např. v Německu je to 7 %, u nás 5 %. Snížení daně se má odrazit v nižších cenách nosičů, a tedy dostupnějších nahrávkách.