Samsung CA550

Samsung CA550 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Do monitoru Samsung s USB 3.0 zapojíte všechno. Disk i reproduktory

  • 27
TEST - K monitoru Samsung připojíte kabel od routeru, externí disk, tiskárnu, USB reproduktory, klávesnici a myš. Pak jej připojíte jediným USB 3.0 kabelem k počítači a je to. LED LCD monitor Samsung CA550 Central Station funguje výborně, ale spotřebuje hodně výkonu procesoru.

Žádný kabel = dobrý kabel. Uživatelé zmlsaní bezdrátovými technologiemi wi-fi a Bluetooth často vnímají kabeláž jako přežitek. V některých oblastech se však bez kabelů zatím téměř neobejdeme. Jednou z nich je přenos obrazu ve vysokém rozlišení mezi počítačem a zobrazovačem.

Tedy, ne, že by to nešlo. Zpravidla však jde o finančně nákladnější řešení, nebo je opředeno řadou technických kompromisů - viz. naše recenze NetGear Push2TV a systému HDMI over IP. U dalších periferií, jako je tiskárna, externí disk, nebo myš a klávesnice je sice bezdrátový přenos možný, ale u starších, nebo levnějších výrobků se s takovou funkcí nesetkáte.

Pro ty, jejichž notebook neumožňuje připojit vlastní dokovací stanici, která problém přepojování kabelů do značné míry řeší, je možným východiskem z kabelového houští novinka od Samsungu: monitor s vestavěnou dokovací stanicí.

Jedním "úesbéčkem" jede vše

USB 3.0, označované také jako SuperSpeed USB, má oproti svému předchůdci podstatně vyšší datovou propustnost. Oproti teoretickým 480 Mbit/s nabízí až (hodně teoretických) 5 Gbit/s. A taková propustnost stačí pro "protlačení obrazu" a datových streamů všech dalších periferií.

V podstavci monitoru naleznete dvojici USB 3.0 portů, dvojici USB 2.0 portů, ethernetový LAN vstup (RJ-45) a sluchátkový výstup.

Samsung CA550 - pravý bok
Samsung CA550 - zadní panel
Samsung CA550 - levý bok

V případě USB portů se chová jako napájený HUB, můžete k nim připojit prakticky cokoli: vyzkoušeli jsme 2,5" externí disky a USB reproduktory. Přenosová rychlost na 2,5" USB 3.0 disk se pohybovala od 35 do 50 MB/s. To není nijak závratný výsledek, příčinu vidíme především v přenosem obrazu vytíženém řadiči počítače. Stále je to však hodnota větší, než maximum běžných USB 2.0 disků. LAN vstup se v systému objeví jako 100 Mbit USB síťový adaptér a chová se naprosto standardně.

Sluchátkový výstup se přiřadí jako další zvukový adaptér, hlasitost ovládáte jen softwarově z ovladače ve Windows. Jeho dost nepříjemnou vlastností je neustálý statický šum.

Samsung CA550 - boční pohled

A samozřejmě obraz. Po připojení USB kabelu a instalaci softwaru monitoru se v systému objeví jako další monitor. Můžete jej využívat samostatně, nebo rozšířit plochu mezi více monitorů. Obraz je přenášen v plném HD rozlišení, tedy v nativním rozlišení monitoru. Stabilní obraz je naprosto perfektní, po pohybu (například zobrazení okna) lze pozorným okem spatřit drobné kompresní mapy kolem hran. Ty však během zlomku sekundy zcela zmizí.

Vyzkoušeli jsme testovací obrazce generované jak z počítače, tak z testovacího Blu-ray disku z BD přehrávače. Monitor má velmi dobré pozorovací úhly, větší změny černé barvy byly patrné jen z podhledu, což je limitující u televizoru, u počítačového monitoru příliš ne. Potěšil nás vyrovnaným jasem a ukázkovou gradací černé barvy a skvělým kontrastem. Drobné výhrady máme k pohybové ostrosti v plynule pohyblivých scénách: obraz je plynulý, ale méně ostrý.

Výbava čítá HDMI rozhraní, i v tomto případě je zvuk zpracován do sluchátkového výstupu. Můžete připojit například Blu-ray přehrávač, přes HDMI -> DVI redukci i počítač s digitálním obrazovým výstupem. A také klasický počítačový D-SUB.

Samsung CA550 - zadní pohled

Co se nám nelíbilo

Největší slabinou celé koncepce je paradoxně právě použití USB rozhraní pro přenos obrazu. Ten je totiž v reálném čase komprimován, aby "prolezl" USB kabelem a ještě zbylo dost přenosové kapacity i na připojené periferie. A to je trochu problém.

Pokud totiž použijete slabší počítač, nároky procesoru spotřebují značnou část jeho výkonu. Tak se stalo v případě redakčního Dell XPSM1330 s procesorem Intel Core2Duo T8100, kdy v klidu byla zátěž procesoru přes 20 procent, při běžné práci občas vystoupala k 60 procentům a při komplikovanějších obrazových změnách se snadno vyšplhá až ke sto procentům. Sledování videa na celé obrazovce bylo občas mírně trhané, pokud se nějaká aplikaci přihlásila o procesorový čas, obraz se i rozpadl. Běžná kancelářská práce a internet problémy nepůsobí.

Za kosmetickou vadu považujeme umístění USB portů na bocích podstavce, viditelných kabelů se tak úplně nezbavíte. Ukrýt většinu na zadní stěně a vepředu nechat jen operativní dvojici, by bylo elegantnější řešení.

Technická specifikace
model:Samsung C23A550
cena:nestanovena (přepočet z eur: 7 500 Kč)
úhlopříčka:23" / 58 cm
rozlišení:1920 × 1080 pix
jas:250cd/m²
odezva:2 ms
pozorovací úhly:170° horizontálně / 160° vertikálně
USB nabíjení:ano
přípojná místa:USB 3.0 (PC), 2x USB 3.0 (host), 2x USB 2.0 (host), 1x HDMI, 1x D-SUB, 1x LAN, 1x sluchátkový Jack 3,5 mm
spotřeba:33,6 W (provoz) / 2,8 W (standby)
rozměry:55 ×  43 × 23 cm
hmotnost:4,4 kg (monitor) / 6,5 kg (celé balení)