Do roka a do dne bude e-mail nepoužitelný

  • 117
Analytici odhadují, že se elektronická pošta stane příští rok nepoužitelnou. Nový americký zákon, který měl omezit výskyt nevyžádaných reklamních e-mailů, totiž spammerům paradoxně hraje do karet. Odborníci se obávají zahlcení internetu. Vrátíme se opět k tradičním dopisům?

Celosvětová elektronická pošta příští rok zkolabuje. Příčinou bude nový americký zákon, který má paradoxně výskyt nevyžádané pošty omezit. Informovali o tom odborníci na summitu v Londýně, kde se sešli zástupci internetových firem s poslanci Evropského parlamentu.

Spamu stále přibývá, autoři jsou chytřejší

Společnost MessageLabs, zabývající se monitoringem elektronické komunikace, ohlásila znepokojivý meziroční nárůst nevyžádané pošty. Za posledních 12 měsíců se podíl spamu v e-mailových schránkách zvýšil o 38,5 %. Firma v červnu zkontrolovala zhruba 122 milionů e-mailových zpráv, z nichž téměř každá třetí (přesně 34,4 %) obsahovala nepovolenou reklamu. Oproti květnu tohoto roku to ale znamená pokles o 55 %.

Podle monitoringu společnosti Brightmail, která poskytuje antispamové technologie serveru Hotmail a společnosti British Telecom, obsahovalo v květnu spam 48 % ze 63 miliard zkoumaných mailů. Do konce roku se má podíl nevyžádaných zpráv zvýšit na 65 procent.

Podle zprávy MessageLabs využívá 60-70 procent spammerů špatného zabezpečení počítačů. Pomocí "trojského koně" se vzdáleným přístupem rozesílají poštu přímo z napadnutého stroje a dokonale tak maskují svou identitu. Podobnou příležitost poskytl také nedávný internetový strašák, virus Sobig. Potíže budou narůstat se zvyšujícím se počtem vysokorychlostních přípojek, jejichž uživatelé zůstávají online 24 hodin denně.

Mark Sunner, šéf technologického oddělení MessageLabs, k situaci dodává: "Hranice mezi virem a spamem se již dlouho ztenčuje. V minulosti viry pouze škodily, dnes už mají jejich autoři nezřídka také finanční zájmy."

Spojené státy zahubí e-mail

Stále palčivější problém nevyžádané pošty byl na programu summitu, který v Londýně uspořádala organizace Spamhouse. Ta pátrá a odhaluje nejaktivnější světové spammery. Ředitel organizace Steve Linford vystoupil s analýzou návrhu antispamového zákona, který má velkou šanci stát se v USA novou právní normou. Prostřednictvím poslance W. J. Tauzina se jej snaží prosadit vlivná lobby amerických marketingových společností (US Direct Marketing Association).

Návrh, který již prošel senátem a sněmovnou reprezentantů, znamená úplnou změnu současného stavu. Zatímco dosud úřady proti nevyžádané poště bojovaly, nový zákon znamená de facto legalizaci spamu. Marketingové firmy budou moci rozesílat reklamu prakticky komukoliv, dokud adresát nepožádá o vyřazení ze seznamu. Tím pádem se ze všech psanců stanou řádní občané, těšící se ochraně zákona.

Napřesrok končíme

Linford uvedl, že nová americká legislativa znamená pro elektronickou poštu kolaps, který může nastat již příští rok. "Až 99 zpráv ze sta bude obsahovat nevyžádanou reklamu, kvůli přetíženým serverům bude spolehlivost doručení e-mailu horší než v případě SMS nebo i obyčejné listovní zásilky."

Podle statistik Spamhausu 90 % všech spamů mířících do USA a Evropy pochází zhruba od 200 unikátních distributorů situovaných na Floridě. "Pokud návrh skutečně projde, tyto subjekty ještě zvýší svou aktivitu. Jestliže nyní využívají přibližně 15 - 20 serverů k rozesílání milionů nevyžádaných mailů denně, po přijetí zákona to mohou být také dvě stovky serverů."

Ve jménu ekonomiky

Státy EU přijmou legislativu proti spamu ještě letos. Evropské firmy budou potřebovat výslovný souhlas adresáta s tím, že chce dostávat reklamu formou e-mailů. Proti americkým spammerům bude ale unie bezmocná.

Asociace marketingových společností se obhajuje příznivým dopadem spamu na ekonomiku USA. Počítače mohou generovat miliony e-mailových zpráv denně a dávají tak práci lidem, kteří v tomto odvětví pracují. Zákazem internetové reklamy by údajně došlo ke znatelnému nárůstu nezaměstnanosti, která USA trápí již nyní.