Ukrajinští bojovníci prý dělají vše opačně. | foto: Reuters

Polovinu ztrát Ukrajinců nemají na svědomí povstalci, tvrdí účastník bojů

  • 541
Britské noviny The Sunday Times popisují černý obraz ukrajinské armády očima válečného veterána z Afghánistánu, který bojoval jako dobrovolník na straně Kyjeva. Muž popisuje vojensky nestandardní chování velení a dobrovolníků, které připomíná pověstného Hurvínka ve válce.

Krize na Ukrajině

Šedesát procent ztrát dobrovolnických oddílů, které bojují na straně Kyjeva vedle pravidelné ukrajinské armády, je zapříčiněna palbou do vlastních řad a nesprávnou manipulací se zbraní, popisuje anonymně černý obraz ukrajinské armády čtyřicetiletý otec dvou dětí, který poskytl rozhovor britským novinám The Sunday Times.

Profesionální voják ukrajinského původu, veterán z Afganistanu a Blízkého východu, vystupoval v rozhovoru pod přezdívkou Šafrán (Saffron).

Když na Ukrajině vypukly boje, opustil britskou armádu a odjel jako dobrovolník bránit vlast předků. Nejdřív školil členy Národní gardy. Poté odjel do oblasti bojů, kde bojoval po boku dobrovolnických praporů. Dokonce se vyskytoval v okolí Debalceva.

Naturalizovaný Brit nešetřil ukrajinské bojové složky s výjimkou speciálních jednotek a výsadkářů. Tvrdí, že řada velitelů si plete taktiku se strategií. Například podnikají útoky bez koordinace s ostatními oddíly a bez jasného strategického přínosu.

Nejednotný přístup je podle něj velký problém ukrajinských sil: „Na východě země působí zhruba 30 dobrovolnických oddílů a řada běžných jednotek, ale každá z nich vede svou vlastní válku,“ citují britské noviny vojáka. Podle něj chybí jednotkám centrální velení, nekoordinují své operace. Nepoužívají a nesdělují si používané rádiové frekvence, takže spolu nemohou pružně komunikovat.

Šafrán také tvrdí, že ukrajinští bojovníci dělají vše opačně, než čemu se naučil ve válkách v Afghánistánu a na Blízkém východě. Jako příklad uvádí používání mobilních telefonů. Ty používají velitelé, jelikož nejsou ochotni se učit, jak používat vojenské šifrované vysílačky Motorola (díky snadnému odposlechu mobilů povstalci téměř bezpracně získají obraz toho, co je čeká). Na druhou stranu připouští, že někdy to bez mobilů nejde, jelikož vojenské vysílačky nejsou k dispozici.

Co když povstalci zasáhnou ukrajinský tank?

Vybuchuje tank po zásahu vždy v oslňující spektakulární explozi? Filmy i propagační videa to naznačují, ale skutečnost je přece jen jiná.

Chování pověstného Hurvínka ve válce připomíná používání mobilů vojáky. Běžně v pozicích pořizují fotografie, které umisťují na Facebook nebo Twitter. V první řadě často prozradí svou polohu (souřadnice GPS). Z fotografií lze pochopitelně získat další informace.

Britský veterán si také stěžoval na přístup řady ukrajinských vojáků, kteří se nechtějí podřídit vojenské disciplíně. Při pokusu je naučit vojenskému řemeslu mnohokrát uslyšel: Kdo jsi, že nás chceš poučovat? Já jsem házel Molotovovy koktejly na Majdanu. 

Sunday Times tvrzení britského vojáka citují i proto, že jeho svědectví odpovídá jejich vlastním zjištěním. Vojáci řadových ukrajinských jednotek v některých případech postrádají nejen vojenské vybavení, ale také vhodné oblečení.

Důvěryhodnost zpráv z Ukrajiny

Zprávám z bojiště se dá ne vždy věřit. Obě strany mají zájem na defamaci protistrany, a opakovaně se ukazuje, že týmy propgátorů nepodceňují ani práci na sociálních sítích. Proto je vhodné brát zprávy z válkou postižené země s rezervou.

Ukrajina prohrála v bojích o Debalceve, vojáci se v půlce února dali na ústup: