Krátké zprávy

Data posílaná z EU do USA budou pod větší kontrolou

Data posílaná z EU do USA budou pod větší kontrolou | foto: Evropská komise

EU a USA se dohodly na podmínkách výměny dat

  • 2
Evropská komise a USA dosáhly dohody o podmínkách výměny dat. Dohoda má podle místopředsedy komise pro jednotný digitální trh Andruse Ansipa zaručovat ochranu dat evropských občanů a zároveň dává právní jistotu firmám.

Evropská komise a USA dosáhly dohody o podmínkách výměny dat. Dohoda má podle místopředsedy komise pro jednotný digitální trh Andruse Ansipa zaručovat ochranu dat evropských občanů a zároveň dává právní jistotu firmám.

Ansip zároveň zdůraznil, že dohoda je „proces“, který lze v případě problémů přehodnotit. Komise podle něj dohodu přezkoumá jednou ročně, poprvé už příští rok. Současná verze by podle eurokomisařky Věry Jourové mohla vstoupit v platnost za tři měsíce.

02.února 2016 v 17:29, příspěvek archivován: 04.února 2016 v 10:58

EU-US agreement on new framework for transatlantic data flows: https://t.co/cveqeEJU8R | #PrivacyShield pic.twitter.com/bry6orqRae

Americká strana se písemně zavázala, že přístup amerických úřadů k evropským datům z důvodů prosazování práva a národní bezpečnosti bude mít jasná omezení a bude podléhat kontrole. „Je to unikátní krok, který Spojené státy učinily ve snaze obnovit důvěru v transatlantických vztazích,“ podotkla Jourová na tiskové konferenci.

Bude existovat písemný závazek, že u dat převáděných z EU do Spojených států je vyloučeno jejich hromadné sledování zpravodajskými službami. V USA kvůli tomu vznikne speciální ombudsmanský úřad, nezávislý na bezpečnostních službách. Evropští občané také budou moci dosáhnout nápravy situace. Ansip zdůraznil, že pokud se vyskytnou stížnosti, bude je příslušný orgán řešit „okamžitě“.

Evropská komise a Spojené státy vyjednávaly o nové úpravě v této oblasti poté, co unijní soud loni v říjnu svým rozhodnutím zrušil dosavadní právní rámec předávání dat mezi EU a USA.

Na problémy s předáváním dat narazilo již několik amerických společností. Loni v říjnu například Soudní dvůr Evropské unie vydal poměrně přelomové rozhodnutí, z nějž vyplývalo, že Facebook nemůže automaticky předávat informace z EU do USA. Členské státy tak mohly na základě tohoto rozhodnutí regulovat informace, které firma předává do USA. Nyní by to měla řešit nová dohoda.

Microsoft zase otevřel datová centra v Německu, aby si uživatelé mohli vybrat, kde chtějí data ukládat.

Více z rubriky Krátké zprávy ZDE

,