Dokážete zvolit správné rozlišení pro svůj monitor?

  • 73
Značná část uživatelů používá Windows, aniž by věděla něco o nastavení grafického subsystému. To je ale velká škoda. Pokud se totiž setkají s problémy, jako je neustálé pulzování monitoru, zobrazování jen části textu v okně browseru či dalšími, nedokáží si s nimi poradit. Pojďte se tedy s námi podívat, jak na to.

Před necelými dvěma měsíci jsme se v tomto článku věnovali kompletnímu nastavení pracovní plochy. Již tehdy jsme vynechali jednu její důležitou součást, ke které se vracíme až dnes. Jde o nastavení jak grafického zobrazovacího zařízení (LCD, monitor, plasma a projektor), tak karty (akcelerátoru). Co tedy dělat proto, aby bylo zvoleno správné nastavení těchto na sobě velmi závislých komponent?

Velká část uživatelů operačního systému Windows toto konfigurační menu podceňuje. Výsledkem je pak bolení hlavy či pálení očí. Značné procento těch, kteří si správně nedokáží nakonfigurovat Windows, používá totiž defaultních hodnot. Nevědí totiž, že nastavení obrazovky mohou změnit a přitom tak získat jinak vypadající prostředí s lepším rozlišením či obnovovací frekvencí, jež uleví vaší mysli a tělu.

Zobrazení - vlastnosti
Kartu s nastavením rozlišení zobrazovacího zařízení vyvoláte jednoduše: klikněte pravým tlačítkem myši kdekoliv na ploše a vyberete políčko Vlastnosti z otevřeného kontextového menu. Pak již stačí přejít na poslední záložku s názvem - Nastavení.

Správa rozlišení monitoru

Okno se přepne do záložky, kde se podle druhu a počtu karet uprostřed zobrazí nejčastěji jeden, dva či tři monitory. Hned pod nimi je několik velmi důležitých údajů:

Zobrazení - nese informaci o přítomném grafickém subsystému. Jde o název monitoru a typu grafické karty.

Rozlišení obrazovky - aktuální nastavení určuje maximální rozlišení monitoru. Udává hodnotu zobrazení počtem bodů, nebo také pixelů v horizontálním a vertikálním směru. Přetažením jezdce nastavte vám nejvíce vyhovující rozlišení. Při zvětšení počtu pixelů bude na obrazovce možné zobrazit více informací, ale zmenší se jejich velikost, což může být zátěž pro oči. Proto raději vyzkoušejte několik druhů rozlišení a zvolte jen to, které vám bude opravdu sedět. Poté již stačí kliknout na tlačítko Použít a změny se projeví okamžitě. V jezdci by se mělo objevit jen rozlišení, které monitor s kartou dokáže zobrazit. Bohužel někdy tomu tak není. Výsledkem je špatné zobrazení či úplné pohasnutí monitoru. V takovém případě nevěšte hlavu a vyčkejte po dobu patnácti vteřin, kdy dojde k automatickému přepnutí na poslední známý funkční stav. Naopak, bude-li vám rozlišení vyhovovat, musíte svůj výběr potvrdit tlačítkem Ano.

Kvalita barev - udává počet barev na monitoru. Rozlišuje, kolik bitů je využíváno pro uložení informací o barvě pro každý pixel, přičemž platí to, že jsou zobrazeny jen ty režimy, které podporuje daná grafická karta. Nejčastěji se tak můžete setkat s těmito režimy: 16 barev, 256 barev, 16 high color, 24 true color a 32 true color. Nejpoužívanější jsou high a true color.

  • při nastavení High Color (16 bitů) počítač zobrazuje 65 536 barev (2^16)
  • při nastavení True Color (24 bitů) počítač zobrazuje 16 777 216 barev (2^24)
  • při nastavení True Color (32 bitů) počítač zobrazuje 4 294 967 296 barev (2^32).

    Mějte ale na paměti:

  • 1 Čím větší je rozlišení, tím více se zmenšuje počet barev a obnovovací frekvence.
    2. Při zvolení vyšších rozlišení jsou znaménka a další obrazce na monitoru velmi malé a práce nemusí být vždy přehledná.
    3. Pro hry se většinou volí zcela jiné rozlišení než pro pracovní plochu. To se ale nastavuje až v setupu samotné hry.

    Pro jaké monitory jsou vhodná následující rozlišení:

    640x480 - s tímto rozlišením se již setkáte jen zřídka. Používalo se na 14" monitorech, a to hlavně ještě za doby již legendárního MS-DOSu.

    800x600 - i toto rozlišení pomalu mizí ze stolů. Je určeno 15" monitorům, ty samozřejmě zvládají i lepší, ale obrazovka je ve většině případů rozostřena. Za přijatelné lze ještě považovat 1024x768. Velké procento "patnáctek" ovšem nezvládá toto rozlišení při optimální obnovovací frekvenci (85 Hz a více).

    1024x768 - jedno z nejvhodnějších rozlišení pro 17" monitory. Za velmi uspokojující lze ještě považovat 1280x1024. Některé lepší modely (v současné době je jich dost) dokáží s docela dobrým výsledkem zobrazovat i v rozlišení 1600x1200.

    1280x1024 - doporučované pro 19" a 21" monitory. Vhodné pro grafické programy.

    1600x1200 a vyšší - pro 21" monitory (projektory) a větší. Jde již o nastavení pro poloprofesionální a profesionální monitory, které pracují s CAD a dalšími vykreslovacími aplikacemi.

    Nastavení adaptéru a monitoru
    Další nastavení se skrývá pod tlačítkem Upřesnit. Po jeho potvrzení se otevře okno s několika  záložkami (v závislosti na grafickém akcelerátoru a ovladači).

    Obecné - karta nastavuje velikost písma ve Windows. Jsou-li písmenka při zvoleném rozlišení velmi malá, můžete jejich velikost upravit zvýšením hodnoty dpi. Kompatibilita udává, kdy se mají změny projevit. Při normální práci nedoporučujeme toto nastavení měnit. Písmo bude neupravené a nepřirozené. Mnohem lepší je změnit rozlišení (menu obrazovka - vlastnosti - nastaveni) na lépe čitelnější.

    Správa rozlišení monitoru

    Adaptér - změna aktivního typu grafické karty. Chcete-li změnit typ zobrazovací karty, klikněte na tlačítko Vlastnosti. Otevře se okno pro akcelerátor, kde můžete provádět další nastavení. Změně nastavení grafické karty se budeme věnovat někdy příště. Na této záložce se ještě nachází tlačítko - Zobrazit všechny režimy. To má za úkol jen jedno, zobrazit všechny grafické režimy včetně obnovovacích frekvencí pro danou kartu. Vybrané rozlišení můžete ihned aktivovat tlačítkem Použít. V neposlední řadě jsou tu základní informace o použité grafické kartě.

    Správa rozlišení monitoru

    Monitor - výměna typu monitoru a změna obnovovací frekvence. Tlačítkem Vlastnosti se přepnete do nového okna, kde lze měnit typ použitého monitoru. Každé zobrazovací zařízení dokáže pracovat jen s určitými hodnotami. Výběrem správného monitoru předejdete jeho zničení a prodloužíte životnost. Proto vyberte či nainstalujte ovladače pro svůj typ monitoru. Obnovovací frekvenci můžete měnit v dalším menu. V rolovacím menu se zobrazí všechny režimy pro váš monitor. Opět zvolte vám nejlépe vyhovující frekvenci, minimálně však 85 Hz. Pod touto hranicí monitor bliká, což škodí očím a přispívá k migrénám. Doporučená frekvence pro 17" a vyšší monitory je 100 Hz. Zaškrtávací tlačítko znemožňuje vybrání chybných frekvencí, které neumí monitor zobrazit. Nevýhodou zde může být volba frekvence po velkých krocích, a tak ne vždy máte možnost využít nejvyšší podporovanou frekvenci. Nesprávnou volbou frekvence lze monitor po určité době i poškodit.

    Správa rozlišení monitoru

    Poradce při potížích - tato záložka řeší problémy se zobrazováním. Nastanou-li jakékoliv problémy se zobrazovacím subsystémem, zkuste snížit hardwarovou akceleraci pomocí jezdce, případně odškrtněte tlačítko Povolit kombinovaný zápis.

    Správa rozlišení monitoru

    Správa barev - barevný profil pro váš monitor. Výběr výchozího barevného profilu ICM (Image Color Management). Slouží pro optimální nastavení barev (informace o barvě, odstínu, jasu a sytosti), zajistí věrné barvy. Vhodné zejména pro ty, kteří často pracují s grafickými programy.

    Správa rozlišení monitoru

    Závěrem
    Disponujete-li více monitory, nezapomeňte provést nastavení pro každý z nich zvlášť. Také nezapomínejte na to, že každá karta a zobrazovací zařízení disponuje odlišným nastavením.

    Příští týden se podíváme na kompletní nastavení vlastností grafických adaptérů společnosti nVIDIA. Jejich detonátory totiž skrývají nejedno místo a zákoutí, ve kterém se možná většina z vás neorientuje.