Dolby Virtual Speaker – plnohodnotný 3D surround přes dva reproduktory

  • 5
Společnost Dolby Laboratories odtajnila podrobnosti o novém systému zpracování zvuku. Dolby Virtual Speaker by měl po několika předchozích pokusech konečně přinést plnohodnotný prostorový 5.1 zvuk na konvenční stereo soustavy.

Zatímco cena jednotlivých komponent domácího kina pozvolna klesá, jeho popularita utěšeně roste, stejně tak i počet domácností vybavených tímto hitem moderní doby. Kromě kvalitního obrazu to byl především prostorový zvuk, který nemalou měrou přispěl k masivnímu prosazení této bezesporu revoluční technologie. Na druhou stranu s ním také bývají největší problémy, neboť plnohodnotná reprodukce prostorového ozvučení vyžaduje čtyři případně pět satelitních reproduktorů a navrch ještě subwoofer generující nízké kmitočty. O problémech spojených s jejich rozmístěním ve stísněných domácích podmínkách většiny z nás není třeba se příliš rozepisovat. Naštěstí vše nasvědčuje tomu, že by v dohledné době mohly všechny tyto komplikace patřit minulosti, protože společnost Dolby před pár dny představila široké veřejnosti svoji nejnovější technologii nazvanou příznačně Dolby Digital / Dolby Pro Logic II Virtual Speaker. Jak je již z názvu částečně patrné, bude možné s její pomocí reprodukovat plnohodnotné prostorové ozvučení prostřednictvím standardní stereo soupravy a chybějící reproduktory budou vytvořeny virtuálně.

Nejedná se samozřejmě o první pokus o poskytnutí prostorového zvuku přes stereo soupravu. Za všechny jmenujme například 3D Virtual Surround firmy Thomson, kterým je vybaven MP3/DVD přehrávač DTH-5000. Podle doposud uvolněných informací by však měla technologie společnosti Dolby poskytnou mnohonásobně věrohodnější výsledek, který bude pro ucho diváka téměř k nerozeznání od prostorového zvuku generovaného soustavou více reproduktorů.

Detailní popis použitých principů je nad rámec toho článku (zájemci naleznou podrobné informace na firemních stránkách společnosti Dolby), proto se omezíme pouze na základní seznámení. Při poslechu zvukového zdroje je vnímaný zvuk složen ze dvou nezávislých kombinací přímého a odraženého signálu vnímaných samostatně levým a pravým uchem. Porovnáním a analýzou přijatých dat z levého a pravého ucha je mozek schopen přesně určit umístění zdroje zvuku, velikost a akustický charakter prostoru. Lze předpokládat, že pokud by se podařilo tyto dvě nezávislé kombinace reprodukovat s dostatečnou mírou detailu prostřednictvím standardní stereo soupravy, mohl by posluchač nabýt dojmu, že zvuk vychází z jiného zvukového zdroje umístěného v téže místnosti – například ze surround reproduktorů umístěných po stranách za hlavou. Aby iluze byla dokonalá, je potřeba zajistit, aby signál určený pro levé ucho neslyšelo ucho pravé a opačně. Toho je dosaženo metodou potlačení přeslechu maskováním signálů s opačnou fází, která však vyžaduje umístění posluchače do velmi úzké a přesně definované poslechové zóny mezi reproduktory.

Dolby Virtual Speaker

Technologie Dolby Virtual Surround vytváří dva samostatné virtuální reproduktory umístěné 105 stupňů vlevo a vpravo od posluchače s možností výběru ze dvou poslechových pracovních módů, vytvářejících pětireproduktorové surround soustavy (Referenční mód pro standardní stereo soupravy a Široký mód pro stereo soupravy s reproduktory blízko u sebe). Na rozdíl od konkurenčních technologií, které berou v potaz pouze přímý akustický signál (odražené signály z důvodu komplexnosti výpočtů ignorují), poskytuje mozku všechny potřebné informace pro vnímání hloubky akustického prostoru, čímž činí prostorový poslech více přirozený a realistický.

Společnost Dolby plánuje nasazení této technologie jak do softwarových, tak i hardwarových DVD přehrávačů, televizních přijímačů a reproduktorových soustav. Pro starší zařízení budou k dispozici hardwarové dekodéry a signálové procesory dekódující přivedený signál podle standardu Dolby Digital respektive Dolby Prologic II a výsledný dvoukanálový analogový signál bude na výstupu upraven pro prostorovou reprodukci prostřednictvím standardní stereo soupravy.

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že se jedná o téměř dokonalou technologii, která zasadí citelnou ránu výrobcům reproduktorových soustav pro 3D ozvučení, bude dobré brát zmíněné informace s rezervou a počkat si na výsledky nezávislého testování v praxi, které na sebe určitě nenechá dlouho čekat.