Doménový registrátor podváděl a teď musí platit!

Kanadská společnost podnikající jako národní doménový registrátor bude muset zaplatit celkovou částku ve výši 375 tisíc dolarů; Komercionalizace ccTLD .US má své šedé stránky; Virus? Ne, to je jen falešný poplach!

Doménový registrátor podváděl své zákazníky
Kanadská společnost podnikající jako národní doménový registrátor bude muset zaplatit celkovou částku ve výši 375 tisíc dolarů, aby pokryla škody způsobené tím, že prakticky přinutila některé stávající vlastníky doménových jmen ke koupi podobně znějících domén. Podle americké Federální obchodní komise tato společnost rozesílala vlastníkům doménových jmen nevyžádané faxové zprávy, ve kterých je informovala, že blíže nespecifikovaná třetí strana projevuje zájem o registraci podobně znějícího doménového jména. Zpráva též sdělovala, že tento fakt může způsobit zmatení zákazníků a přivodit v rámci jejich podnikatelské činnosti značné ztráty, pokud ovšem vlastník původního doménového jména tuto doménu nebude blokovat – tj. pokud si ji sám nezaregistruje, a to za částku 70 dolarů za jedno doménové jméno. Na tom by samo o sobě pravděpodobně nebylo nic trestného, ale celá věc má jeden háček – ve skutečnosti žádná třetí strana projevující zájem o registraci takového doménového jména neexistovala! Jak už se to stává, celá kauza se po čase provalila a vychytralý registrátor se dostal až před federálního regulátora, tj. před Federální obchodní komisi. Podle jejího rozhodnutí musí registrátor vrátit poškozeným částku, kterou za registraci těchto doménových jmen zaplatili, a navíc je také povinen uhradit administrativní poplatky ve výši 25 tisíc dolarů. Ale ani to ještě není vše – tento registrátor musel navíc souhlasit s tím, že nebude odesílat nevyžádané faxové zprávy a že veškeré jeho odchozí telemarketingové hovory budou nahrávány...

Šedá stránka komercionalizace ccTLD .US 
Krátce poté, co byla ccTLD .US uvolněna ke komerčnímu využití, se začínají objevovat některé kritické hlasy, a to především z řad občanských sdružení a různých zájmových uskupení. Těm se totiž nelíbí, že doménová jména jako firstamendment.us nebo churches.us mohou být zaregistrována kýmkoliv, přičemž záruka, že budou využita odpovídajícím způsobem, není prakticky žádná. Ačkoliv správce ccTLD .US, společnost NeuStar Inc., zablokovala více než 52 tisíc doménových jmen ve snaze ochránit je před možnými spekulanty, mnoho atraktivních domén, jako je music.us zůstalo k možnému prodeji na bázi „kdo dříve přijde, ten registruje“.

Virus? Ne, falešný poplach!
Společnost McAfee minulý týden zveřejnila nové definiční virové soubory určené pro antivirovou aplikaci VirusScan v6.0 a vyšší, doplněné o detekci trojského koně JS/Exploit-BackCSS. To samo o sobě by nebylo tak zajímavé, kdyby část kódu tohoto viru nebyla podobná kódu využívanému na populárním internetovém serveru Travelocity a kdyby antivirový program tento zcela neškodný kód za výše uvedeného trojského koně nepovažoval. Po zjištění této skutečnosti byla během několika málo hodin k dispozici nová aktualizace definičních souborů, která již tento problém řešila. V později vydaném prohlášení ujistila společnost McAfee všechny své zákazníky, kteří trojského koně JS/Exploit-BackCSS prostřednictvím antivirového programu VirusScan na stránkách serveru Travelocity detekovali, že se skutečně jednalo jen o planý poplach.