Došly vám baterie? Rozšlapejte svého notebooka!

Možná se vám již stalo, že je potřeba ještě něco málo dodělat, ale baterie přenosného počítače nesouhlasí. To můžete dostat chuť rozšlapat svého notebooka. Ale řešení jak dobít baterie bez zásuvky, je mnoho a dokonce si u jednoho z nich i pěkně zašlapete.
Patrně vše začalo hodinkami. Pokud mne paměť neklame, byl to první přístroj, do kterého se pomocí pérka uložila lidská energie, a pokud ji člověk nezapomněl „vkládat“ pravidelně, strojek by vydržel běžet snad až do skonání světa. Přenosné hodiny brzy vystřídaly složitější přístroje a zařízení, kterým již nestačilo k chodu natažení pérka. Na svět tak přišly přenosné zdroje energie. Ačkoliv dokáží, to co by hodinové pérko nezvládlo, i ony mají své omezení. Protože energii skladují a nemohou ji vytvořit, zákonitě jim musí někdy dojít. A dle Murphyho zákona se tak stane v nejnevhodnější dobu, kdy není v dosahu a tím pádem k dispozici žádný vnější zdroj, ze kterého by se energie doplnit. O tom, jak na podobnou situaci vyzrát, se pokoušejí přijít některé firmy.

Logika přístupu k řešení takových problémů je v podstatě stejná a dala by shrnout do hesla „použij co máš k dispozici“. To v praxi znamená využít okolí, nebo vlastní svaly a práci. Z okolí jsou pak vítaným zdrojem energie slunce, vítr, apod.

Energie slunce

Nabíjení pomocí přenosných slunečních konektorů zvládá SunCatcherSpolečnost PowerQwest si uvědomila, že člověk je od základu tvor líný, který se nechce příliš namáhat a tak se rozhodla, že vsadí na energii slunce. Jejich řešením je pak přenosný Sun Catcher, což je zařízení velikosti A5 knihy, které v sobě ukrývá solární panely a dvanáctivoltovou NiMH baterii, která by měla být schopna dobít dva mobilní telefony. Právě díky vestavěným bateriím, je pak možno mít ekologickou elektrickou energii ze slunce, prakticky neustále na dosah. Ostatně napájení solární energií není pro našince zase až takovou zvláštností, poprvé se patrně k většině z nás dostalo jako doplňkové napájení kalkulaček.

Celé zařízení váží necelých 500 gramů a dokáže vyprodukovat energii 4.2 W. A zařízení, které je potřeba dobít, se připojí přes výstup, známý jako automobilový cigaretový zapalovač.

Energie člověka

Stepcharger společnosti AladdinPowerJak již bylo řečeno v úvodu, využití energie člověka má u přenosných strojů a zařízení opravdu dlouhou tradici. Zatímco první konstruktéři takových zařízení stáli před problémem, jaký mechanismus pro pohon zvolit, dnes, v době elektřiny, je hlavním problémem jak efektivně přenést lidskou práci na elektrickou energii. Společnost AladdinPower s tím má již několikaleté zkušenosti.

Před léty například navrhla a dodnes prodává strojek do dlaně, který dokáže intenzivním tisknutím dobíjet baterie mobilního telefonu, či jiného energeticky nepříliš náročného zařízení. Zákazníci však chtěli nabíjet i jiná zařízení, jejichž spotřeba se nadá řadit mezi zanedbatelné. Je asi jasné, že nabít takou baterii do přenosného počítače, by trvalo ručním generátorem neúměrně dlouho. Zrodil se tedy nápad na Step Charger.

Step Charger využívá svalů nohou a zemské přitažlivosti. Nápad se možná pracovníkům z Aladdin Power zrodil na pláži, když se pokoušeli nafouknout svou matraci pomocí nožní pumpičky. Zmiňovaný generátor elektřiny, je totiž taková "žabka", která místo vyhánění vzduchu, pomocí dynama vytváří elektřinu.

Podle firemních materiálů, by se mělo za každých 5 minut šlapání získat přibližně 20 minut provozu notebooku, připojeného přes cigaretový zapalovač. Váha kolem půl kilogramu, by neměla být velkým problémem pro člověka, který ví, že se bez funkčního přístroje neobejde třeba na severním pólu. Ani velikost není omezující. Tak jako u solárního panelu stačí doma nechat jednu knihu a volné místo pro Step Charger je na světě. Ačkoliv je stanovena i cena zařízení – cca 170 USD – není zatím zařízení k dostání. Rozhodla se jej totiž zkoumat americká armáda, která by jej ráda využila pro své účely.

Možná budoucnost

Všechna podobná zařízení, kterých se zajisté objeví ještě mnoho, mají za úkol přinést člověku svobodu pohybu a zbavit ho omezení, které mají současné technologie. Jedním z mnoha snů, který se možná v budoucnu splní bude bezdrátová distribuce energie, kdy podobně jako signál družic pro satelitní telefony přinese neomezený přístup k potřebnému zdroji energie.

Témata: Notebook