Nový dron DJI Phantom 4

Nový dron DJI Phantom 4 | foto: DJI

Už žádné nárazy do stromů. Dron DJI Phantom 4 se překážkám sám vyhne

  • 4
Záběry dronů narážejících do stromů, zdí či sloupů již stačily vytvořit vlastní kategorii „fail“ videí na YouTube. Záběry z nového DJI Phantom 4 by se mezi ně dostat neměly. Dron je vybaven systémem Sense and Avoid, který má zabránit kolizi s překážkami v letové dráze.

Systém funguje díky čtveřici kamer a dvojici ultrazvukových senzorů. Dvě kamery míří dopředu, dvě dospodu a poskytují palubnímu počítači vizuální data o okolí. Ultrazvukové senzory pak, po vzoru netopýrů, vysokou rychlostí měří svoji aktuální vzdálenost od okolních ploch.

Dron tak sám vnímá své okolí a nespoléhá jen na řídící pokyny obsluhy ze země. Pokud dron ve standardním režimu letu dorazí k překážce, zastaví se a bezpečně přistane.

Pohled čelních kamer systému Obstacle Sensing System

Pohled spodní dvojice kamer s daty ultrazvukových senzorů

Pokud letí v režimu TapFly, ActiveTrack nebo SmartReturnHome, tak překážku zcela samostatně obletí a poté pokračuje původně zvolenou trasou.

Vizuální pronásledování

Vyhýbání překážkám nejvíce oceníte při použití režimu ActiveTrack, kdy na připojeném chytrém telefonu nebo tabletu s náhledem obrazu z vestavěné 4K kamery označíte objekt, který má dron sledovat. Tímto objektem můžete být třeba vy na horském kole, kdy dron natáčí efektní video vaší jízdy. Pokud jedete v lese, schopnost dronu vyhnout se překážkám je pro úspěch natáčení a přežití zařízení klíčová.

Zároveň může dron svého majitele sledovat z větší blízkosti, dřívější minimální vzdáleností byly 3 - 4,5 metru, nyní se tato vzdálenost zkrátila až na metr.

Označení objektu pro sledování systémem ActiveTrack

Při funkci sledování majitele dříve dron dříve zaměřil na „pronásledování“ svého ovladače nebo spárovaného chytrého telefonu, nyní je sledování čistě vizuální. Podle výrobce si Phantom 4 nejprve (automaticky) vytvoří 3D model sledovaného objektu a díky tomu se „tracking“ nezruší ani při rychlých změnách směrů jízdy, při kterých se z pohledu dronu (v rovinném pohledu) mění i jeho tvar a velikost.

Prstem po displeji

Dotykem prstu po displeji s náhledem obrazu snímaného dronem můžete i přímo ovlivňovat směr letu - kam kliknete, tam poletí. I tato funkce by mohla být bez protikolizního systému poměrně nebezpečná.

Vybavení vizuálními systémy také umožňuje používat poziční funkce dronu i v interiérech, kde nelze použít navigaci podle GPS koordinantů. Například ve skladových halách.

Nový model potěší i prodlouženou dobou letu na akumulátor, i s natáčením a přenosem videa nyní vydrží ve vzduchu až 28 minut. A také rychlostí, Phantom 4 dosahuje při letu až 70 km/h.

Nový model oproti svému předchůdci trochu podražil, pořídit ho lze za 1 399 dolarů, tedy v přepočtu za necelých 35 tisíc, v ČR bychom cenu očekávali nejméně kolem 43 000 Kč včetně DPH. Předchozí model Phantom 3 naopak o 200 dolarů (tedy cca 5 000 Kč) zlevnil.