Dron TIKAD vyzbrojený kulometem | foto: Duke Robotics

Izrael chce multikoptéry s kulomety a granátomety pro boj ve městech

  • 121
Izraelská armáda si pořídí taktické bojové multikoptéry TIKAD vyzbrojené palnými zbraněmi. Drony TIKAD jsou předobrazem nové kategorie válečných strojů, které dramaticky změní podobu především městského bojiště.

Duke Robotics je technologický start-up se sídlem na Floridě. Firmu založil v roce 2014 podplukovník Raziel “Razi” Atuar, izraelský veterán s dvacetiletou zkušeností a člen rezervních sil izraelské armády. Do firmy si přizval další členy izraelské armády včetně specialistů na robotiku.

Podle vlastních slov Atuar založil firmu na základě zkušeností z městských bojů, kdy jeho spolubojovníci umírali v chaotických pouličních bojích.

„Máte malé skupiny protivníků v oblastech plných civilistů. Ale přesto musíte konat. I když musíte dostat jen pár chlapů s minometem, musíte poslat prapor a ztratíte chlapy. Civilisté dojdou újmě na zdraví. Tyhle operační výzvy nás trápí,“ vysvětluje Atuar.

Atuar v době aktivní služby velel praporu pěchoty a zúčastnil se několika městských bojů včetně bojů v Gaze v roce 2014 při operaci Ochranné ostří. Jak upozorňuje Defense One, podle americké armády byla právě operace Ochranné ostří ukázkovou bojovou operací následujících dekád.

Nosnou myšlenkou podobných konfliktů je neustálá přítomnost civilistů. V nových válkách nelze civilisty obejít nebo evakuovat, ale stávají se integrální součástí bojiště.

Právě do této neradostné budoucnosti je určen bojový dron TIKAD. Současná verze dronu TIKAD využívá jako platformu multikotpéru, dron s osmi malými motory a rotory. Klíčovou součástí dronu je však stabilizovaná plošina. Díky plošině dron dokáže kompenzovat zpětný ráz zbraně při výstřelu a minimalizovat soustřel v cíli.

Dron TIKAD unese zbraň až do hmotnosti téměř 10 kg a plošina má šest stupňů volnosti pohybu - to umožňuje velmi rychlé cílení zbraně.

„Lze bez problému připojit pušky M4, SR25 nebo 40milimetrový granátomet. Mohou nést náklad do hmotnost 22 liber (asi 10 kg) a stabilizace umožní přesnou střelbu,“ vysvětluje Atuar.

Na současné technologické úrovni je úkolem dronů TIKAD vést v městské zástavbě boj proti odstřelovačům, obsluhám minometů nebo granátometníkům na střechách budov. Ti dokážou v ulicích “přišpendlit” pohyb celého praporu a k jejich likvidaci je nutné přivolat buď dělostřeleckou nebo leteckou podporu (riziko zabití civilistů; velké materiální škody), jinak musíte při jejich likvidaci počítat se smrtí mužů.

Za pět nebo deset let se ale mohou drony TIKAD proměnit ve více kompaktní stroje, osazené výkonnějšími zbraněmi (větší ráže), se schopností operovat i uvnitř budov nebo v členitém přízemním terénu. Moderní algoritmy navíc umožní vytvářet celé roje kooperujících dronů, které mohou například pročesávat určitý zájmový prostor.

Současný dron TIKAD přepravují dva lidé a lze jej naložit pohodlně do malého terénního auta. Dron ale nemá žádné prvky umělé inteligence, takže veškeré řízení a cílení zbraně je na lidském operátorovi.

Otázkou je výdrž ve vzduchu. Izraelské speciální síly v roce 2015 použily malý dron s odstřelovací puškou proti nepříteli. Akce byla úspěšná, ale dron s 13,6 kg těžkou puškou a příslušenstvím dokázal zůstat ve vzduchu pouze pět minut.

„Z operačního hlediska je nutné mít mnohem větší výdrž. Musíte být schopni dosáhnout cíle a prověřit ho. Musíte mít čas na získání informací. To je to, co si od nás izraelská armáda objednala,“ říká Atuar.

První drony TIKAD tedy míří do izraelské armády, ale silný zájem projevuje i americká armáda, která se začíná připravovat na budoucí boje ve velkých městech. Dron TIKAD jistě neujde pozornosti ani policejním a zásahovým jednotkám.

Zdroj: Defense One

Text vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Originál najdete zde.


Témata: Izrael