MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper při rolování na startovací pás

MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper při rolování na startovací pás | foto: USAF Christian Clausen

Americké drony mají podle Pentagonu „lovit jako vlčí smečka“

  • 142
Americká bezpilotní letadla čeká revoluce. Agentura DARPA oznámila vytvoření programu, který má naučit bezpilotní stoje v bojové oblasti spolupracovat mezi sebou tak, aby lovily jako vlčí smečka, tedy efektivně, s minimální komunikací, kdy každý stroj plní konkrétní úkol.

Projekt má pomoci překonat nedostatek operátorů bezpilotních strojů. Doposud operátor z USA řídil drony podle obrazu z kamer v reálném čase podobně jako v počítačové hře.

Je málo známou skutečností, že díky vylepšením dokáže „pilot“ nově vést boj se dvěma stoji v akci. Počet nasazených bezpilotníků je ovšem natolik velký, že USA i přes uvedené vylepšení řeší nedostatek operátorů.

Proto zadala agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency - Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů) výzvu, která způsobí revoluci ve vedení války pomocí dronů. Cílem je proměnit současného operátora na vůdce vlčí smečky.

Jak loví vlčí smečka

Při lovu vlci neriskují zranění. Zpravidla jeden (nebo více vlků) poutá na sebe pozornost stáda. Zbytek smečky skrytě, obvykle proti větru, obklíčí stádo. Ve vhodnou chvíli nejprve vyvolají paniku a donutí stádo k běhu. Díky tomu stádo opustí slabé kusy , které by jinak chránilo. Na tento okamžik vlci čekají.

Kořist oddělí od stáda a začnou ji štvát. Při štvaní běží vlci v řadě za sebou. Během štvanice se střídají s těmi vzadu. Devět z deseti pokusů je při lovu neúspěšných.

Vlci loví myši, zajíce, divoká prasata, jeleny, v Americe bizony. Vlčí smečky se specializují, např. na vyhledávání mršin, nebo lidmi chovaná zvířata. Jiní na drobnou zvěř nebo kopytníky.

Každý vlk má ve smečce místo. Pokud smečku vede alfa samice, při lovu její roli často převezme jiný vlk.

Idea této proměny si podle deníku The Washington Post klade za cíl vyvinutí takových algoritmů a software, aby jednotlivé stroje mezi sebou komunikovaly podobně jako vlci při lovu ve smečce. Díky tomu bude jeden operátor velet jedné „smečce“ bezpilotníků. Důležitá je minimální komunikace dronů v akci, kdy stroje budou podobně jako vlci minimálně komunikovat a zároveň dokážou zastat roli jiného stroje nebo vyhledat jiný cíl.

Cílem změny je také vylepšená schopnost dronů při překonávání radioelektronického boje protivníka.

Paralela skupiny autonomních dronů s vlčí smečkou nejspíš spočívá v tom, že mají svého „vůdce“ (operátora), několik viditelných „znervózňujících“ členů, které na sebe poutají pozornost, zatímco hlavní údernou silou je střídající se skupina samotných útočníků, která se řídí zásadou „rychle kousni a uteč“ tak dlouho, až je cíl zničen.