NASA vypustila satelity do zóny, kde přežijí jen dva roky

  • 45
Americký národní úřad pro letectví a vesmír vypustil do kosmu družice k analýze radiačních pásů. Budou tam sledovat "vesmírné počasí", a pomohou tak zkoumat vliv radiačních pásů na naši planetu a na náš průzkum vesmíru.

Z floridského mysu Canaveral ve čtvrtek odstartovala raketa Atlas V-401 s dvojicí družic, které budou zkoumat zemské radiační pásy. Start se podařil až napotřetí, předchozí dva pokusy zmařilo špatné počasí.

Dvojice sond pro výzkum radiačního pásu Země v ochranných přepravních kontejnerech

Sondy s označením The Radiation Belt Storm Probes (RBSP) mají zjišťovat, jak ovlivňuje záření ze Slunce naši planetu a její blízké okolí. V rámci výzkumu zemských radiačních pásů budou sondy zkoumat a měřit procesy vedoucí k vytváření plazmatu a s tím souvisejícímu vzniku nabitých částic. Měly by zjistit, nakolik tyto částice reagují s částicemi vycházejícími ze Slunce.

Mise RBSP je součástí širšího programu, který zkoumá základní procesy, jež fungují v celé sluneční soustavě. Zaměřit se má zejména na ty, které vytvářejí nebezpečné účinky tzv. vesmírného počasí v okolí Země, a jevy, které by mohly ovlivnit průzkum sluneční soustavy. Vědci doufají, že se i díky těmto poznatkům podaří zlepšit předpovědi "vesmírného počasí".

Satelity za 686 milionů dolarů (13,6 miliardy korun) tak budou jako první ve dvojici obíhat v nebezpečných podmínkách zemských radiačních pásů. Jsou vyrobeny tak, aby náporu kosmických paprsků odolaly alespoň dva roky.

,