DSC-F77 - jaký je kapesní 4 MP digitál od Sony? (recenze)

  • 8
Malinkatý foťáček Cyber-shot s rozlišením 4 megapixely pod 20 tisíc, navíc s objektivem Carl Zeiss. To je tedy něco! Je ale tak dokonalý, jak na první pohled vypadá? Jaké fotky s tímto mrňouskem pořídíme?

4 MP za méně než 20 tisíc?

Podivná cenová politika Sony se při nedávném uvedení nového modelu DSC-F77 řady digitálních fotoaparátů Cyber-shot stala ještě podivnější. Digitál s optikou Carl Zeiss a 4 MP čipem za částku, která se pohybuje pod 20 tisíci, to už je přece něco. Jak však známe Sony, určitě je zde nějaké to „ale“, které naši radost přinejmenším zmírní. To „ale“ tvoří fakt, že přístroj postrádá optický zoom a disponuje pouze digitálním zoomem Sony Smart Zoom. Jak se nám tento prapodivný přístroj předvedl? Čtěte dál…

sony dsc-f77

Nová hračka v krabici

Po otevření nevelké krabice se nám do ruky dostal drobný placatý aparát stříbrné barvy. Horní část s objektivem je otočná v rozsahu 300 stupňů, Sony do ní dokonce vměstnalo optický průhledový hledáček. Majitelé s horším zrakem budou asi mírně zklamaní zjištěním, že korekce oční vady chybí. Na pravé straně je po otevření drobných dvířek místo pro InfoLithium baterii NP-FC10 a slot pro Memory Stick. Těsně nad nimi je kolečko, jehož otáčením měníme funkce aparátu. Zezadu se nachází tlačítka pro ovládání a LCD o velikosti 1,5 palce. A na závěr, v horní části přístroje je na pravé straně spoušť.

sony dsc-f77

Příslušenství

Výrobce se tentokrát překvapivě „odvázal“ a foťák dodává se zajímavým a užitečným příslušenstvím. V krabici jsme nalezli klasicky Memory Stick, tentokráte o kapacitě 16 MB, již zmíněnou baterii, adaptér, potřebnou kabeláž včetně audio video kabelu pro spojení s televizorem, poutku na ruku a stojánek. Právě stojánek upoutá bezesporu nejvíc, přístroj se v něm dobíjí a současně může spojit s televizí či počítačem. Spojení s PC či Macem probíhá přes rozhraní USB 2.0. Na samotném fotoaparátu naleznete pouze jeden konektor, do kterého pasuje pouze koncovka od adaptéru a konektor na stojánku. USB nebo a/v výstup budete hledat marně. Softwarovou výbavu tvoří disk s programy PIXELA ImageMixer, USB drivery pro Windows i MacOS a programem pro automatické kopírování obrázků do předem určeného adresáře.

sony dsc-f77

Čím to vlastně fotíme?

CCD má rozlišení 4,1 milionů bodů (efektivně 4,0) a nejvyšší rozlišení fotografie je 2272 x 1704, 2272 x 1520 (3:2), 1600 x 1200, 1280 x 960 a 640 x 480. Citlivost je možné ponechat na automatu nebo manuálně zvolit ISO 100, 200 a 400. Rychlost automatické závěrky je v rozmezí 1/30 - 1/1000, nastavit lze i pomalou závěrku NR (expoziční čas 1/2 sekundy a delší), čímž dochází ke značné redukci obrazového šumu. Kinofilmový ekvivalent objektivu je 37 mm (F2,8).

Menu a ovládání

Veškeré nastavení probíhá v přehledném menu, ve kterém se pohybujeme pomocí joysticku. Nastavení je tak jednoduché, že ho zvládne i absolutní amatér, k přístroji je samozřejmě také dodáván manuál, který každý každičké nastavení rozebírá krok za krokem. Joystickem lze navíc volit režimy blesku, makro režim a focení s časovým zpožděním.

sony dsc-f77

Nastavení, režimy a funkce

Otočným kolečkem na straně volíme funkce, je jich šest: snímek v automatickém režimu, snímek v programovém režimu, snímání v režimu Scene selection, základní nastavení fotoaparátu, snímání pohyblivého obrazu (také možnost Clip Milion a Multi Burst) a na závěr zobrazení snímků. Video nese označení HQX, což znamená, že obsahuje zvuk a je v rozlišení 320 x 240 bodů. Nastavení expozice je automatické, manuálně můžeme volit mezi čtyřmi režimy: Soumrak, Portrét v soumraku, Krajina, Měkký snímek. Dále ji lze upravit v rozsahu ± 2,0 EV. Co se týče vyvážení bílé, opět můžeme vše nechat na foťáku nebo si zvolit mezi režimy Denní světlo, Zamračeno, Zářivky a Žárovky. Pořízené snímky se ukládají ve formátu JPEG (TIFF chybí) nebo v případě Clip Motion v GIFu. V makru je schopen aparát zaostřit zhruba od 10 cm, manuální nastavení vzdálenosti objektu je také možné (0,5; 1; 3 a 7 metrů). Fotit lze i snímky doplněné zvuky prostředí. Maximální délka zvukového doporovodu je 40 sekund. Zvuk je monofonní a ve formátu MPEG-1. Druhou možností je focení v režimu e-mail, kdy se uloží dvě verze fotografie, jedna v plném rozlišení, které má uživatel nastavené, a druhá v rozlišení 320 x 240 bodů. Pro hravé jsou k dispozici čtyři efekty: Solarize (ve fotce je daleko větší kontrast mezi světlými a tmavými místy), Černobílé foto, Sepia (působí jako stará zažloutlá fotografie) a Negativ.

Fotografie se ukládají do předem zvolené složky, další lze libovolně vytvářet a škatulkovat si tak jednotlivé série fotografií.

sony dsc-f77

Blesk a Smart Zoom

Blesk má bohužel malý dosah, maximálně tak 2 metry, což uživatele dosti omezuje v možnosti focení rozsáhlejších interiérů či jakýchkoliv exteriérů se zhoršenými světelnými podmínkami.

Šalamounsky vytvořený systém nezasvěcené kupující určitě zmate. Smart Zoom není klasický zoom, kterým přibližujeme oblast při focení, ale naopak až po vyfocení. Snímek přiblížíme (1 – 3,5x) a poté vytvoříme novou fotku z výřezu - nejprve ještě zvolíme její rozlišení. I když vytvoříme výřez s rozlišením 2272 x 1704 bodů, ztráta kvality je evidentní, a proto nelze tento digitál použít pro focení detailů z dálky.

sony dsc-f77

Focení

Co nás asi překvapilo nejvíce, byla rychlost DSC-F77, spuštění trvá zhruba vteřinu a focení je také bleskové. S namáčknutou spouští se pohybuje v setinách sekundy, reakce je téměř okamžitá – 0,1 až 0,2 sekundy. Bez namáčknuté 0,35 sekundy. Kvalita fotografií je skoro úžasná, zvláště když se podíváme na rozměry přístroje. Při nejvyšším rozlišení jsou fotky čisté a jemné, automatický režim občas nezvládne nastavení expozice úplně podle vašich představ, a proto je potřeba ji poupravit manuálně. Baterka vydrží při zapnutém LCD nějakých 60 až 70 minut, což není doba nijak závratná, ale opět si musíme uvědomit rozměry přístroje – na větší akumulátor už prostě není místo.

sony dsc-f77

Resumé

Zhodnotit tento z řady vybočující Cyber.-shot není jednoduché. DSC-F77 sice fotí krásné obrázky, ale jeho blesk a digitální zoom odradí kdekoho. Pokud budete k foťáku přistupovat jako ke kompaktnímu přístroji, který se ztratí v každé kapse a může být stále při ruce, koupí nebudete zklamáni. V případě, že potřebujete 4 MP přístroj pro pořádné focení, DSC-F77 pro vás rozhodně není. I když si nás aparát opravdu získal a fotky dělá krásné, zmiňované dva nedostatky v podobě blesku a zoomu, jsou pádnými argumenty, proč ho nekoupit. Prapodivný DSC-F77, který disponuje 4 MP čipem a nemá optický zoom, vypadá jako jakýsi hybrid mezi drahým vyspělým digitálem a levným foťáčkem do kapsy. Jedná se o kompromis, který však nenáročného uživatele plně uspokojí. Na jeho cenovce naleznete číslo 18490, které je přijatelné a v oblasti výrobků Sony i rozumné.

K testu zapůjčila společnost Elvia Pro.

Lubor JarkovskýLubor Jarkovský