DSP: Standard pro přímý tisk z digitálního fotoaparátu

  • 1
Mnoho firem nabízí přímý tisk z jejich digitálního fotopřístroje. Nyní byl ale přijat standard, který má umožnit spolupráci libovolného „digiťáku“ a jakékoliv tiskárny. Zajímá vás, kdo všechno nový standard podporuje a jak vlastně funguje?
Je to až dojemné, jak se o nás, uživatele, starají firmy vyrábějící tiskárny a digitální fotoaparáty. V současných modelech zařízení sloužících pro domácí či firemní tisk digitálních fotografií tak nalezneme například čtečky několika druhů paměťových flash karet. U některých modelů dokonce i malý minilab, kde si na malém LCD displeji, který je integrovaný na tiskárně, můžete pomocí několika funkcí pořízený snímek ještě poupravit před výsledným vytištěním. Stále častěji se také v jejich vybavení objevuje USB port pro přímou komunikaci s digitálním fotopřístrojem, který tak umožňuje zcela vynechat počítač z celého procesu tištění fotografií. Má to - nebo lépe řečeno mělo to jeden háček. Nenašli byste tiskárnu, která by podporovala většinu digitálních fotoaparátů na trhu, a naopak ani jeden digitální fotopřístroj nedokáže spolupracovat s většinou tiskáren.

A to byl patrně jeden z hlavních motivů, který vedl společnosti jako Canon, Epson, Fujifilm, Hewlett-Packard, Olympus a Sony k tomu, aby se dohodly na jednotném formátu, který by umožňoval z kteréhokoliv jejich digitálního fotopřístroje přímo tisknout na jakoukoliv jejich tiskárnu. Tento formát se jmenuje DPS (Direct Print Standard).

DPS, PTP, DPOF

Původně byl tento standard vyvíjen společnostmi Canon, HP, Epson a Sony. Posléze se připojil Fujifilm a Olympus. Včera pak všechny společnosti ohlásily DPS verzi 0.9, kterou má formálně v blízké době doplnit 1.0 verze. DSP je přitom vytvořeno tak, aby tento standard nebyl přímo závislý na určitém rozhraní, ale mohl se postupně adaptovat na další, neboť rozhraní se mohou do budoucna měnit, ale komunikace mezi tiskárnou a digitálním fotoaparátem by měla probíhat stejným způsobem. DSP 0.9 přitom zatím podporuje rozhraní USB a jako komunikační protokol pro přenos dat bude využit PTP (Picture Transfer Protocol).

Z digitálního fotoaparátu se díky DSP stane malý počítač, na němž bude možno nastavovat specifika tisku, který bude posléze proveden na tiskárně s podporou DSP.

Proto se například na jeho displeji budeme moci setkat s hláškami jako „Printer error (chyba tiskárny)“, „Establishing of DPS connection (probíhá spojování pomocí DPS)“, nebo například „Printing progress (probíhá tisk)“.

V nastavení tisku budeme moci pomocí digitálního fotopřístroje například zadat, kolik kopií jednoho obrázku se má vytisknout, tisk s datem, nastavit velikost tisku nebo vybrat část snímku pro tisk.

Všeobecně pak DSP dovolí tisk seznamu všech fotografií, vytištění aktuálně zobrazeného snímku na LCD fotoaparátu, rychlý tisk všech obrázků nebo automatické vytištění všech snímků pomocí Digital Printer Order Format (DPOF). DPOF je systém, který dokáže určit, které ze souborů na vložené flash paměťové kartě jsou vhodné pro tisk, a umožňuje nastavit počet kopií.

Standard s velkým potenciálem

Standard DPS je prosazovaný velice silnými společnostmi. To z něj dělá jasného favorita před případnými rivaly. Záležet bude samozřejmě i na licenční politice, ale dá se předpokládat, že zanedlouho budou mít systémy bez podpory DPS, s nějakým systémem pro přímý tisk avšak s menší působností, poněkud slabší pozici na trhu.