VIDEO: Vyzkoušeli jsme novou funkci zrcadlovky Canon EOS 5D

  • 21
Nová zrcadlovka Canon EOS 5D Mark IV se oproti své předchůdkyni zlepšila ve všech parametrech. Řadu fotografů zaujala především jedna nová funkce: možnost dodatečného doladění záběru díky zdvojeným pixelům.

Společnost Canon v Praze novinářům 30. srpna představila testovací vzorek nové profesionální zrcadlovky Canon 5D Mark IV (o novince jsme psali zde). Zrcadlovka je ve všech ohledech vylepšená oproti předchozímu modelu. Nás zajímala hlavně nová funkce, která umožní využít duálního snímání pixelů k dodatečné změně ostření snímku.

K dodatečné editaci lze zatím použít jen klasický nástroj od Canonu nazvaný Digital Photo Professional a jeho nástroje „Dual Pixel Raw Optimizer“. V budoucnosti by ale podobné úpravy prý mohly podporovat i jiné programy, například Lightroom od Adobe.

Dual Pixel CMOS

V úplné premiéře pro zrcadlovky Canon EOS má nový fotoaparát RAW využívající tzv. „dvojité pixely“ (s Dual Pixel CMOS přišla již EOS 70D). Canon tuto funkci popisuje následovně:

„Každý z 30 milionů pixelů digitální zrcadlovky EOS 5D Mark IV se skládá ze dvou fotodiod, které může elektronika fotoaparátu využívat společně, nebo každou samostatně. Tato technologie umožňuje vytvářet soubory ve formátu RAW s dvojitými pixely, které obsahují dvojici snímků pořízených ze dvou mírně odlišných úhlů pohledu. A při zpracování snímků pomocí softwaru Digital Photo Professional mohou fotografové díky této technologii aplikovat na zdrojová data jeden ze tří typů jedinečných úprav. První z nich, mikronastavení obrazu (Image Microadjustment), umožňuje přizpůsobení roviny zaostření, a tedy i dosažení maximální ostrosti výsledného snímku.“

To znamená, že dodávaný software dokáže při editaci RAW souborů zpětně doostřit část fotky pomocí dat, která by nebyla k dispozici v datech z běžného snímače. Fotografové prý také mohou tuto funkci použít pro redukci odlesků a dalších artefaktů. Jsme zvědaví, jak bude taková funkce v praxi vypadat a zda bude použitelná hromadně, nebo pouze u individuálních fotografií.

Fotoaparát v jeden okamžik zachytí dvě nepatrně odlišné verze stejného snímku, což lze využít k jemnému doladění zaostření nebo odstranění vad v obraze. Například u snímku veverky vidíme, že v jedné verzi snímku je ostrá srst na krku, zatímco ve druhé verzi téhož snímku je zaostření mírně upraveno a ostrý je veverčin čumáček.

Snímek veverky při doostření dopředu (Dual Pixel Image Microadjustment)

Snímek veverky při doostření dozadu (Dual Pixel Image Microadjustment)

U pilky je pak rozdíl ještě jemnější:

Snímek pilky při doostření dozadu (Dual Pixel Image Microadjustment)

Snímek pilky při doostření dopředu (Dual Pixel Image Microadjustment)

Canon technologii duálních pixelů využívá už od roku 2013 k rychlejšímu zaostřování snímku, ale nyní poprvé ukázal, jak jinak lze tato technologická zajímavost také využít k úpravě fotky. Je však dobré dodat, že jde pouze o jemné doladění, které fotografové budou používat spíše ve specifických případech.

Aktualizace: Doplnili jsme informace o editorech fotografií.