Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Duel na ostří nože: UMAX 575T a Gericom Hummer (recenze)

  0:10
Dvě levné sestavy do 30 tisíc Kč, s výkonnými procesory a solidním vybavením, se předvedly v dvojjakém světle. Na levných noteboocích lze nalézt hodně dobrého - a nespočet záporů. Velký Gericom s 15palcovým displejem a menší UMAX s širokou škálou rozhraní, jak vypadají ve srovnání? Přečtěte si v naší podrobné recenzi.

Srovnání dvou velmi levných notebooků: UMAX ActionBook 575T a Gericom Hummer

Dva notebooky, které zachycují stav nejnižší třídy v ČR - kolik lze nakoupit výkonu a vybavení, když je málo peněz. A co už si dovolit nelze. Pro srovnání jsme vybrali notebook ActionBook 575T značky UMAX a model Hummer z dílen společnosti Gericom. Oběma je společná velmi nízká cena (Gericom - 28.990 Kč bez DPH, UMAX - 29.990 Kč bez DPH), přijatelná rychlost a na svou cenu již dostačující vybavení. (Z důvodů identičnosti modelů se vlastnosti notebooku UMAX až na výjimky velmi podobají námi dříve testovanému notebooku za podobnou cenu, který byl do ČR uveden pod značkou Premio. Do jisté míry se tak jedná o recenzi tří notebooků...)

Cena v této kategorii je nízká, ne však ta úplně nejnižší - vybírali jsme do testu akceptovatelné sestavy, ne ty zcela "na kost" holé: klíčovým kritériem zde byla přítomnost DVD/CD-RW mechaniky a vybavení dostatečné pro provoz Windows XP (256 MB a rychlý procesor). V dnešním díle hodnotíme vybavení obou modelů, jak si který vede v kategoriích jako je kvalita konstrukce, velikost a hmotnost, vybavení a rychlost komponent. V zítřejším dokončení pak zjistíme, jak jsou na tom oba modely po stránce výkonu v testovacích programech a jak si vedou v pohodlnosti používání, a pokusíme se zformulovat doporučení, pro jakého uživatele je vhodný který z těchto konkurentů či pro které oblasti je nelze doporučit vůbec.

Duel UMAX versus Gericom: Gericom Hummer

Co lze očekávat od této třídy notebooků? A co ne?!

Na obou noteboocích je zjevný rozdíl oproti vyšší třídě: plastové provedení obalů, absence jakýchkoliv kvalitnějších slitin, které zpevňují konstrukci, použití nejlevnějších stolních procesorů Celeron a pomalých čipových sad s integrovaným grafickým jádrem. Nepřehlédnutelná je i značná váha a velikost, vyšší hlučnost při provozu, krátká doba nezávislého provozu. Ve zkratce, těmto notebookům chybí vše, co dělá notebook "sexy". Na druhé straně je zde nemálo argumentů, které mohou všechny dříve jmenované převážit. Na prvním místě je to zcela jistě cena, která se pohybuje na úrovni toho nejlevnějšího možného, za co lze nový notebook ještě pořídit - a přitom v solidní výbavě a s plnou zárukou. Tyto notebooky dokáží vypalovat CD a stejně dobře přehrávat filmová DVD či přistupovat ke gigabajtům dat na datových DVD, nabízí velké klávesnice, dostatečnou úhlopříčku displeje srovnatelnou se stolními monitory (14,1 palce u UMAXu, dokonce 15palců v případě modelu Gericom), a kdo nepotřebuje hrát či využívat svůj notebook na hraně možného, tomu bude výkon těchto modelů více než dostačovat. Přeci jen, nakonec často dojde na to, kolik po nákupu zbude v pěněžence - a na co skutečně je notebook určen.

Tyto notebooky jsou ideální na kancelářskou práci, na sledování filmů, zvládnou i paralelní práci na dvou monitorech či kooperaci s televizí. Jsou přenosné, vydrží alespoň hodinu i více nezávisle na zásuvce, což při cestách po malé ČR může stačit - a nepřitíží natolik, aby si je uživatel nemohl vzít s sebou přes rameno na víkend. Kdo však chce pracovat několik hodin bez akumulátoru, požaduje nejvyšší možný výkon, má zálibu v akčních hrách nebo touží po kompletně vybaveném notebooku včetně posledních výkřiků technologie, ten ať hledá dál - a tyto notebooky bere nanejvýš jako inspiraci, co mu nabídnout nemohou.

Design obou přiměřený: menší UMAX, větší displej Gericomu

Oba notebooky jsou poměrně masivní, Gericom Hummer v této kategorii (žel) vede. 345 x 282 x 39 milimetrů, prakticky ve všech směrech Hummer konkurenta poněkud přerostl. Ale ani UMAX není nejmenší, přesto, rozdíl je zde citelný. ActionBook 575T je plochou menší, na výšku téměř identický - 308 (šířka) x 254 (hloubka) x 37.5 (výška) milimetrů. Gericom kombinuje šedou, černou a stříbrnou, z obou notebooků je tato kombinace mírně atraktivnější (což je pouze subjektivní dojem). V šedém provedení, v kombinaci s trochou stříbrné - UMAX patří doslova k šedému průměru, co se vzhledu týče. Upoutá na něm víko se sympatickou linií uprostřed pole šedé a stříbrné. Po otevření víka je zřejmé, že zde se zbytečně neplýtvá místem: okraje jsou pouze nezbytně nutné šířky, o moc menší už víko displeje s úhlopříčkou 14,1 palce býti nemůže. Jeho kvalita odpovídá průměru třídy - je měkčí, prohýbá se i při menším tlaku - na více se pouze plastové vyztužení nevzmůže. Čtyřbodové uchycení je displeji ke cti, v zavřeném stavu se nepohne ani o kousek.

U Gericomu přesahují okraje víka displej o více než centimetr a půl, zde se projevuje jak větší úhlopříčka displeje (což je pozitivní), tak méně efektivní návrh obalu (negativní), spojeno dohromady je Gericom jak v šířce i délce o dost větší oproti konkurentovi. Příjemný je poněkud zvednutý okraj víka, spolu s lehce zkosenou základnou, což zabraňuje poškození vnitřností notebooku v zavřeném stavu. Podobně jako u UMAXu, displej je pouze plastový a nijak výrazně odolný. Oba stroje jsou jen typickými zástupci levné třídy, v plastovém a masivním provedení. UMAX je menší, Gericom o něco lépe barevně provedený, ale v ani jednom případě to není nic "extra" - na druhé straně, za ani jeden se nemusí jeho vlastník stydět.

Specifikace dostatečné. Nebo ne?

Jak Gericom, tak UMAX se mohou pochlubit procesorem Celeron. Oba pracují na frekvenci 2,4 GHz. Zatímco UMAX spoléhá na čipovou sadu SiS 650, Gericom si zde vypomáhá renomovanější sadou Intel 82845GL. Oba nabízí shodně 256MB paměti DDR, pevný disk se 4200 otáčkami s kapacitou 40 GB. Kombomechanika DVD-ROM a CD-R/RW, Windows XP Home Edition a disketová mechanika patří ke standardu u modelu UMAX, Gericom byl ochuzen o dobrodiní disketové mechaniky, což zvláště při jeho značné velikosti překvapí. UMAX nabízí možnost koupě notebooku bez operačního systému, což může být při použití alternativních operačních systémů značnou (finanční) výhodou. Rozdíl obnáší cca 2.500 Kč. Nabídka obou firem rozhodně není špatná, přinejmenším papírově oba tyto notebooky patří ke slušně vybaveným, vzhledem ke své ceně.

Široká škála rozhraní: UMAX vede

Gericom nabízí 16bitový zvuk, mikrofonní vstup a stereo výstup, linkový vstup chybí, velkou předností je hned pět rozhraní USB ve verzi 2.0, paralelní port, 10/100 síť a faxmodem, VGA výstup a k tomu pro nejlevnější notebook ne zcela standardní S-video výstup na televizi. Tím však také veškeré přednosti končí. Sériové rozhraní zde nenajdeme, infračervené též ne, bezdrátové sítě jsou přístupné pouze přes USB a dodatečné adaptéry. Mimo to, notebook je skutečně úsporným modelem - snad jako jediný na českém trhu zcela postrádá slot PCMCIA, takže vysoké množství rychlých rozhraní USB je do značné míry vykoupeno absencí tohoto velmi podstatného slotu.

Co se vybavení UMAXu týče, není na tom po stránce rozhraní rozhodně špatně: dvě USB 2.0, jeden PCMCIA slot s podporou CardBus, paralelní port, externí VGA port, PS/2, Line-Out výstup pro externí reproduktory, Mic-In mikrofonní vstup/SPDIF výstup, RJ-45 konektor pro LAN, RJ-11 konektor pro telefonní linku, IEEE 1394 (FireWire), infračervený IrDA port s podporou FastIR (4 MBit/s), S-Video TV výstup 4 pin, a nezbytný napájecí konektor. Celkem shrnuto, až na sériové rozhraní UMAX obsahuje vše nezbytně nutné, s bonusem v podobě audiovizuálního FireWire, výstupu na televizi S-Video a vysokorychlostního USB 2.0 (dřívější model nabízel jen USB 1.1, díky za toto citelné vylepšení!). Infračervené rozhraní v nejlevnějších noteboocích také nepatří zcela ke standardu.

Duel UMAX versus Gericom: UMAX ActionBook 575T

Integrovaná grafika + levný procesor = nízký výkon?

Jak bylo řečeno v úvodu, oba notebooky spoléhají na stolní komponenty a pomalé integrované čipové sady. U procesorů to znamená použití energeticky poměrně náročných procesorů Celeron 2,4 GHz, které vzhledem ke svému výkonu mají výrazně vyšší nároky na příkon nežli například procesory Mobile Athlon XP či rovnou Intel Pentium M. Tyto procesory přetěžují akumulátory a z mobilní práce pak zůstává spíš jen sen o ní - přes dvě hodiny se lze dostat u těchto notebooků jen za cenu výrazných omezení, pokud vůbec. Další daní je i vyšší hlučnost a zahřívání se notebooku - stolní příkon se projevuje ve vyšších emisích tepla, které se musí odvést. A vyzáří se buďto přes skelet notebooku nebo prostřednictvím často se spínajících ventilátorů.

U integrovaných sad je problém poněkud jinde. Jejich příkon není tak výrazný, žel výkon také neomráčí. Jak se zcela zřejmě ukáže v zítřejším díle při srování výkonu, tyto sady trpí nejen nízkým výkonem v 3D grafice, ale i při běžné práci zpomaluje počítač, protože operativní data a instrukce si musí sdílet sběrnici s videodaty - zatímco u dražších notebooků tato data běží po nezávislé sběrnici AGP a do dedikované videopaměti, zde zatěžují cestu mezi čipovou sadou a pamětí. Ta je pak vlivem tohoto sdílení přetěžována - i u dobře vybavených sestav výkon procesoru stále více omezuje pomalá komunikace s pamětí, u levných sestav je pak již samo o sobě tak dost úzké hrdlo ještě více zúženo kvůli množství videodat, která by mohla putovat po úplně jiné cestě - nebýt úspory nákladů.

Optické kombomechaniky zjevnou předností

Naštěstí se tato omezení netýkají optických periferií. Ty jsou naopak jedním z nejsilnějších argumentů pro tuto třídu. Kombinace čtečky DVD disků a přepisovačky CD-R/RW médií je v této cenové kategorii ideálním řešením. Sice lze ušetřit ještě nějakou tu korunu navíc, pokud uživatel oželí možnost zapisování CD-R/RW nebo se spokojí jen se zcela obyčejnou mechanikou CD-ROM, to však není příliš doporučeníhodné: obecně je poměrně problém, jak z notebooku přenášet větší objemy dat - a vypálení na CD je levnou a poměrně bezproblémovou variantou, prakticky jedinou, pokud nemá uživatel připojení na počítačovou síť. Už jen z důvodu zálohování dat je kombomechanika takřka nezbytností.

Oproti stolním mechanikám zde ani jeden z notebooků nemá šanci nabídnout rychlosti jako 52x zápis, či 32x přepis, nicméně i s podstatně pomalejším zápisem 24násobnou rychlostí a přepisem s 8násobkem rychlosti běžného zvukového CD se lze spokojit. Vypálení CD trvá na obou noteboocích něco kolem sedmi minut, přepis zabere zhruba dvojnásobek času. Vypalovací software je u obou notebooků přibalen. Specialitou obou značek je nabídka přepisovací DVD mechaniky, ta je však již záležitostí vyšší cenové třídy nežli té námi uvažované. Přesto, kdo chce vypalovat DVD, má za příplatek u Gericomu i Umaxu možnost.

Výkon a ergonomie notebooků v zítřejším dokončení

Jaké překvapení lze zítra očekávat? Především to bude souboj dvou čipových sad proti sobě - Intel a SIS, dvou kvalitních a časem prověřených konkurentů, které ve spojení s poměrně rychlým procesorem mohou zastat hodně práce. V hrubém výkonu procesorů je vzhledem k identickým modelům takřka lupou nutno hledat detaily, podstatně více zde bude záležet na podpůrných komponentech obou sestav. Neméně důležité bude i zhodnocení použitelnosti obou modelů v běžném životě, co se jejich provozních vlastností a chování týče, stejně jako chyb a detailů, jež mohou rušit či naopak zpříjemnit práci s těmito notebooky. Zůstaňte s námi - a pokud máte zájem dozvědět se něco více, co jsme v této recenzi nezmínili, nebo se chcete podělit o zkušenosti z provozu těchto notebooků, prosím, sdělte nám to v připojené diskuzi.

Specifikace obou modelů (dle stránek dodavatelů):

Gericom Hummer: Intel Celeron až do 2,6 GHz, Intel Pentium 4 až do 3,06 GHz, chipset Intel 82845GL+ Intel 82801DB (ICH4), sdílená grafika, HDD až do 80 GB, RAM až do 1024 MB, 16 bit SoundBlaster Pro-compatible, vestavěný mikrofon a 2 interní stereo reproduktory, klávesnice a touchpad, 2x HotKey, 5x USB 2.0, VGA-Out, TV-Out, Line-Out, Mic-In, paralelní port, PS/2, interní modem 56K, síťová karta 10/100 Mbit, baterie Li-Ion Smart, rozměry 345x282x39mm, hmotnost 3,5kg, záruka 2 roky

UMAX ActionBook 575T: Procesor Intel Celeron 2,4 GHz, Cache L2 128 kB, Chipset SIS 650, RAM 256 MB DDR (max. 1 GB DDR), Video RAM sdílená až 64 MB, HDD 40 GB/ 5400 ot. nebo vyšší, Audio Ano, mikrofon, 2xreproduktor, Displej 14,1“ TFT (1024x768), FDD Ano (interní), DVD/CDRW Ano (Interní), Faxmodem Ano (homologovaný), LAN 10/100 Ano, 1xP, VGA Ano, PS/2 Ano, Infra port Ano, USB 2x USB 2.0, IEEE1394 Ano, TV-výstup Ano, PCMCIA Ano (typ II), Baterie LiIon (4000 mAh), Brašna Ano, Rozměry 308x254x37,5 mm, Hmotnos 2,9 kg, Záruka 2 roky, OS Win XP, 2000 (volitelně) -Win 98 a ME nejsou podporovány

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 139 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi je 1 příspěvek

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 15 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...