Inovace obvykle přinášejí rizika, ale také příslib nových možností.

Inovace obvykle přinášejí rizika, ale také příslib nových možností. | foto: Profimedia.cz

Dvacet unikátních vynálezů roku 2008 přináší i fotoaparát pro nevidomé

  • 38
Digitální kontaktní čočky mohou uživateli promítnou třeba mapu města, kde se právě pohybuje. Takové a ještě další technické nápady a vynálezy přinesl rok 2008. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější.

Je mnoho způsobů, jak se ohlédnout za minulým rokem. Zajímavý pohled nabízí seznam 50 nejdůležitějších a nejzajímavějších vynálezů roku 2008, sestavovaný každoročně redaktory časopisu TIME. "Líbí se mi, že skrze výčet vynálezů a inovací, které se v tom roce objevily, vlastně vyprávíte příběh celého roku. Ne z pohledu válek, kandidátů a krizí, ale z pohledu vynálezů, vychytávek a lidských nápadů," uvádí seznam redaktor Lev Grossman. Vyzdvihuje například elektrická auta.

Z padesátky vynálezů a desítek dalších zařízení a přístrojů jsme pro vás vybrali 20 nejzajímavějších. Takových, díky kterým budeme možná na rok 2008 vzpomínat, a o kterých nejspíš v tomto a příštích letech ještě uslyšíme.

1. Osobní test DNA

Přestože testování DNA není žádnou novinkou, možnost objednat si test DNA také není revoluční. Společnost 23andMe ovšem tuto možnost zlevnila na 399 dolarů a zpřístupnila ji tak téměř každému. Kalifornská společnost vám pošle sadu pro získání vzorku DNA (trubičku, do které plivnete) a následně vaši šroubovici otestuje na asi 90 známých dispozicí a nemocí, včetně sklonu k nim. Výsledky můžete procházet prostřednictvím šifrovaného připojení přímo u sebe doma skrze prohlížeč.

DNA

Přestože se zatím jedná o relativně mladou službu, do budoucna se dá předpokládat stále širší zahrnutí genetických testů do běžného života. Mnohé z těchto aplikací mohou být kontroverzní: máte platit vyšší zdravotní pojištění, protože máte zvýšené riziko Parkinsonovy choroby? Může si vás zaměstnavatel otestovat, aby ověřil, zda nemáte sklony k plešatosti nebo kleptomanii? Tyto otázky můžeme začít řešit, protože do pár let budou realitou. Společnost 23andMe je provázaná se společností Google, a tak lze předpokládat další rozvoj této technologie a jejích aplikací.

TIME: 1. The retail DNA test

2. Obří urychlovač - LHC

Z pohledu médií, s gustem informujících o "možném armagedonu", je LHC jistě jednou z vědeckých událostí roku. Z pohledu vědců, kteří si od tohoto monstrózního zařízení slibují výzkum odpovídající na otázky ohledně podstaty hmoty a prostoru, také. Přestože se tato událost kvůli poruše posouvá, na důležitosti jí to neubírá. Na armagedon stojí za to ještě chvíli počkat.

LHC

Více o LHC v naší reportáži

TIME: 5. The Large Hadron Collider

3. Meziplanetární internet

O tom, že upravený protokol TCP/IP by se dal použít pro komunikaci na meziplanetární úrovni, jsme se bavili s Vintonem Cerfem už v dubnu 2007. Letos v září proběhly první úspěšné testy. Největším problémem jsou velká zpoždění způsobená omezenou rychlostí světla a velkými vzdálenostmi, což si vyžádalo mnoho úprav. Výsledek ale může posloužit k navázání spolehlivějšího a efektivnějšího spojení se sondami na Marsu nebo třeba s lunárními základnami.

Vinton Cerf

Vinton Cerf

TIME: 9. The Orbital Internet

4. Světová banka semínek

V originále Svalbard Global Seed Vault, takže zapomeňte na dvojsmysly. Jde o unikátní projekt snažící se o uchování dostatečného množství semen rostlin potřebných pro naši obživu. V případě ekologické či jiné katastrofy by tak lidstvo mělo k dispozici "záložní kopii" důležitých rostlin. Podobné banky existují všude po světě, ale takto velká a chráněná (za polárním kruhem) je jen ta na Špicberkách.

TIME: 6. Svalbard Global Seed Vault

5.-6. Ekologická auta

Že musíme přehodnotit náš přístup ke spalování fosilních paliv, je snad zřejmé i těm, kteří jsou ropou odkojeni. Zatím se ale žádné elektrické auto nestalo prodejním hitem. Tesla Roadster si však svým designem a výkonem získal srdce mnoha milionářů a celebrit, kteří na něj trpělivě čekali již od roku 2003. Bondovskému vzhledu a maximální rychlosti 200 km/h odpovídá i cena - 100 tisíc dolarů. Přestože výrobce, Tesla Motors, byl údajně zasažen ekonomickou krizí a je nucen pozastavit vývoj, druhou příčku v seznamu TIME už mu nikdo neodpáře.

To elektrické auto Aptera tak akčně nevypadá, vlastně vůbec nevypadá jako auto, ale zato dokáže na jedno nabití ujet téměř 200 kilometrů, a hybridní model pak dokonce 483 km. Přesně to může hrát pro další rozvoj elektrických aut velkou roli.

7. Memristor

Přestože koncept memristoru byl teoreticky znám od roku 1971, trvalo celých 37 let, než se tato vysněná součástka představila vědecké veřejnosti. Memristor ("memory resistor") může v budoucnu umožnit například konstrukci rychlé operační paměti, která si data uchová i po přerušení napájení, takže by skončilo zdlouhavé bootování operačního systému z disku. Inženýři z HP Labs, kteří memristor zkonstruovali, jistě něco vymyslí.

TIME: 13. Memristor

8. Bionická ruka

Za peníze si zdraví nekoupíte. Ale ruku už ano. Společnost Touch Bionics vyvinula protetickou pomůcku iLimb, umožňující i relativně jemné pohyby, přičemž každý z prstů má svůj vlastní motůrek. Umělou ruku už používá několik set lidí po celém světě.

TIME: 14. The Bionic Hand

9. Fotoaparát pro slepé

Digitální fotoaparát s jednoduchou myšlenkou může znamenat revoluci pro lidi bez zbytků zraku. Snímaný obraz převádí na mřížku bodů na zadní straně fotoaparátu, ne nepodobnou čtečce Brailova písma. Nevidomí tak mohou vnímat své okolí prostřednictvím vizuálních informací zprostředkovaných hmatem.

Touch Sight Touch Sight

TIME: 50. A Camera For the Blind

10. Einsteinova lednička

Albert EinsteinPřestože Alberta Einsteina, asi nejznámějšího génia 20. století, si spojujeme především s obecnou a speciální teorií relativity (nebo elektrizovaným účesem a vyplazeným jazykem), možná bude jméno Einstein do budoucna spojováno i s něčím mnohem běžnějším a představitelnějším. Oxfordští vědci oprášili Einsteinův patent z roku 1930 a tvrdí, že výsledkem by mohla být konkurenceschopná ekologická lednička.

TIME: 31. Einstein's Fridge

Více o vynálezu a principu ledničky

11. Veřejný cyklistický systém

Zdravější dopravní prostředek než kolo bychom těžko hledali. Zodpovědná města proto hledají způsoby, jak svým občanům i návštěvníkům nabídnout tento prostředek osobní dopravy co nejpohodlněji a nejlevněji. Po celém světě je mnoho podobných systémů, TIME vybral jako ukázku ten v Montrealu. RFID čip, webové rezervace, zatavené součástky a solární napájení jsou jen některé technologie, které usnadňují používání systému a zabraňují vandalismu.

TIME: 19. Montreal's Public Bike System

12. Digitální kontaktní čočky

Když jsem byl malý, přemýšlel jsem, s kým že jsou kontaktní čočky v kontaktu. U nových čoček, vynalezených Babakem Parvizem, už to není tak směšná myšlenka. Čočky velikostí se nelišící od těch dnešních jsou vybaveny rádiovým přijímačem a především drobounkým displejem. Tvoří jej malé LED diody a nositel čoček si může nechat do svého zorného pole promítnout třeba mapu, informace, obrázky či jiná data. Čočka je napájená solárními články, pohled do sluníčka ale stejně nedoporučujeme... Nepřítomný pohled však v budoucnu nebude muset znamenat závislost na drogách a také "jiskra v oku" dostane nový význam.

TIME: 24. Bionic Contacts

13. Webový muzikál Dr. Horrible

Trochu netradiční "vynález" poukazuje spíše na měnící se trendy v kultuře. Joss Whedon vymyslel a sestavil muzikál "Dr. Horrible's Sing-Along Blog" během stávky amerických scénáristů. Pravděpodobně žádné studio by takovému podivnému, nekomerčnímu projektu nedalo zelenou. Ale web odměňuje originalitu a muzikál si získal obrovskou popularitu. Jistě k tomu přispělo i obsazení hlavní role, ve které zazářil Neil Patrick Harris, u nás známý asi spíše jako představitel "legendárního" Barneyho z How I Met Your Mother).

Dr. Horrible

TIME: 15. The Direct-to-Web Supervillain Musical

14. Plavky z vesmíru

Osm zlatých medailí v rychlostním plavání, to už je slušná reklama. Alespoň odlesk ze slávy jejich držitele náleží také plavkám Speedo LZR Racer, na jejichž vývoji se podíleli i experti z NASA. Jde spíše o jakousi druhou kůži - zabudovaný korzet pomáhá vztlaku, komprese zase chrání svaly před vibracemi. Povrch je dokonale hladký, švy jsou spojeny ultrazvukem. Ať už to znamená cokoli.

Speciální plavky LZR Racer

TIME: 26. The Speedo LZR Racer

15. Supertenké solární články

Dokud nebudou solární články ekonomicky výhodnější než tradiční zdroje energie, nebude zde motivace k jejich nasazení do ostrého provozu. Dalším významným krokem proto může být tenký solární článek od firmy Nanosolar. Tenoučkou fólii lze produkovat doslova na běžícím pásu, čímž klesají náklady na výrobu.

TIME: 25. Thin-Film Solar Panels

16. Plovoucí datacentrum

V roce 2006 si datacentra, úložiště toho obrovského množství informací na internetu, vyžádala celé procento a půl z celkové americké spotřeby elektřiny. Disková pole potřebují obrovské množství energie mj. i na chlazení. Google, který má pravděpodobně jedno z největších diskových polí, přišel s nápadem "plovoucího datacentra". Vítr a vlny poskytnou generátorům dostatek energie, oceán pak chlad nutný pro bezproblémový běh. Nemluvě o nízkém nájmu v mezinárodních vodách...

TIME: 47. Google's Floating Data Center

17. Setřít otisky prstů nestačí

Bond. John Bond. Tak se jmenuje britský fyzik, jehož vynález možná usvědčí dosud unikající zločince a pošle je za mříže, kam patří. Jeho technologie založená na elektrickém náboji přitahujícím jemný uhlíkový prášek umožní najít otisky prstů na kovových plochách i tam, odkud byly mechanicky setřeny.

TIME: 39. Enhanced Fingerprints

18. Nejrychlejší počítač na světě

26. května 2008 se vědcům podařilo překonat další rychlostní bariéru. Tentokrát ne ve vesmíru nebo na solném jezeře, ale v laboratoři. Superpočítač přezdívaný Rouadrunner zdolal "petaflopovou" bariéru: za sekundu zvládl vykonat více než biliardu operací (1015). Vědci zatím nevědí, co s ním, tak na něm hrají Hledání min. (Oprava: počítač je využíván k simulaci dopadů stárnutí na nukleární arzenál.)

TIME: 10. The World's Fastest Computer

19. Létající větrné elektrárny

Nahoře to víc fouká. Společnost Sky Windpower tohoto známého faktu hodlá využít. Konstruuje létající větrné turbíny, které by operovaly ve velkých výškách a umožnily by tak efektivnější získávání elektrické energie ze vzdušného proudění.

TIME: 35. Airborne Wind Power

20. Odsamohláskování

Dkžt přčst tnt txt? Není to jednoduché, že? To proto, že z něj zmizely všechny samohlásky. Tato nevinná věta posloužila jako odstrašující příklad - to samé potká všechny nežádoucí komentáře v internetových diskusích. Je to alespoň jeden ze zajímavých trendů, který se v poslední době objevil. Umožňuje znehodnotit nevhodný příspěvek v moderované diskuzi, aniž by došlo k jeho úplnému vymazání. Techniku využívá mnoho blogů, včetně známého Boing Boing. Technologie je však i kritizována, například Nm Chn z Nw rk Tms ji považuje za nevhodnou pro otevřené diskuse. Každopádně jde o nejlevnější "objev" v našem seznamu, který zároveň ukazuje, že ne všechny jednoduché věci jsou už vynalezeny.

TIME: 42. Disemvoweling

A co nás čeká v roce 2009? Čtení myšlenek, automatické tagování fotografií, dokonalý exoskeleton nebo amatérské lety do vesmíru? Nudit se jistě nebudeme...

Odkazy: