Vysílač Praha Žižkov, odkud je šířeno experimentální vysílání

Vysílač Praha Žižkov, odkud je šířeno experimentální vysílání | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V Česku se spouští živé vysílání budoucnosti. Set-top boxy zatím neměňte

  • 60
Formát DVB-T2 a kódování obrazu s označením HEVC je nejpravděpodobnější kandidát na pozemní televizní vysílání, které by se do reálného provozu mohlo dostat ke konci tohoto desetiletí. České radiokomunikace nyní spouštějí test, který bude zahrnovat živé vysílání tří televizních stanic.

Tři měsíce již v Česku běží test DVB-T2 vysílání s kódováním HEVC pro standardní SD a vysoké HD rozlišení s předem připraveným obsahem. Nyní, jako první ve střední Evropě, však České radiokomunikace (ČRa) pustí v tomto nastavení i živé vysílání. Konkrétně stanic ČT Sport HD, TV Nova a TV Prima. Již dříve firma s tímto kódováním testovala 4K/UltraHD rozlišení.

Testovací vysílání začíná ve středu 3. června od 10:00 ze Žižkovského vysílače na kanálu č. 50 a končit bude 28. února 2016.

HEVC

HEVC (případně H.265) je standard videoformátu schválený Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) v lednu 2013. Formát snižuje datový tok při zachování porovnatelné obrazové kvality v porovnání s předchůdcem H.264. Předpokládá se jeho nasazení do UHDV/UHDTV, kde se počítá s rozlišením až 8K (7 680 × 4 320). Za vývojem HEVC stojí společnosti ISO/IEC Moving Picture Experts Group (MPEG) a ITU-T Video Coding Experts Group (VCEG). Kodek podporuje Ultra HD rozlišení na nejnovějších televizních přijímačích, tabletech a mobilních telefonech.

„Pilotní testy jsou nutné pro ověření optimálních vysílacích parametrů pro vysílání v nástupnickém standardu DVB-T2 s využitím kodeku HEVC,“ vysvětluje Petra Miterová z tiskové zastoupení ČRa. „DVB-T2 s kodekem HEVC se postupně stává standardní součástí nově uváděných modelů televizních přijímačů na českém trhu. Ověřování kompatibility vysílání s televizními přijímači je také součástí nynějšího testování,“ doplňuje Miterová.

Kdo bude chtít novinku vyzkoušet, bude muset mít patřičně vybavený televizor, případně set-top box, který kompresní formát HVEC a DVB-T2 podporuje.

Zatím není třeba se bát nějakého hromadného přezbrojování vaší domácí televizní výbavy. Komerční spuštění vysílání v DVB-T2 se očekává později v tomto desetiletí. Záležet bude na Českém telekomunikačním úřadu a evropské koordinaci radiového spektra. Radiokomunikace slibují, že plný přechod ze současného DVB-T na DVB-T2 bude pro diváky probíhat postupně, aby je nezatížil investicí do nových zařízení. Souběžné vysílání v obou standardech bude trvat až do okamžiku, kdy většina diváků bude vybavena přijímači DVB-T2 cestou přirozeného cyklu obnovy přijímačů.