Ani údaj DVB-T2 HEVC není stoprocentní jistotou, že je televizor na budoucí vysílání připraven.

Ani údaj DVB-T2 HEVC není stoprocentní jistotou, že je televizor na budoucí vysílání připraven. | foto: koláž iDNES.czProfimedia.cz

Chcete si koupit televizor? Teď není ta nejvhodnější chvíle

  • 275
Přechod na nový vysílací standard se blíží. Avšak ani televizory, které papírově splňují kritéria pro příjem televizního vysílání DVB-T2 HEVC, si s budoucím příjmem nemusejí poradit. Stoprocentní jistotu bude mít zákazník jen u certifikovaných přístrojů, takové však zatím neexistují.

Konference Televizní digitalizace 2.0, kterou spolupořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu, odhalila jednu poněkud nepříjemnou skutečnost. Do chvíle, než započne proces certifikace televizních přijímačů na kompatibilitu s „českým DVB-T2“, nebude mít zákazník jistotu, že jím vybraný model bude schopný budoucí české pozemní digitální televizní vysílání přijmout.

Čtenářský servis

Proces certifikace započne nejspíše v září tohoto roku a podílet se na něm budou České radiokomunikace a blíže nespecifikovaná státní autorita. Výsledkem certifikace budou jednak loga, kterými výrobci označí způsobilé televizory, a především veřejně přístupný seznam, kde si zákazník bude moci tuto skutečnost ověřit.

Podle Marcela Procházky, ředitele regulace Českých Radiokomunikací, bude mnoho v současné době prodávaných televizorů s DVB-T2 HEVC tunerem pro budoucí vysílání vyhovující, nebo je bude možné opravit aktualizací firmware. Při tomto tvrzení vychází ze zkušenosti s televizory LG, Panasonic, Samsung a Sony během technických zkoušek při konfiguraci vysílací soustavy.

Trendy

S poměrně vysokou pravděpodobností budoucí funkčnosti současných DVB-T2 HEVC modelů souhlasí i vedoucí týmu produktových manažerů společnosti Samsung, Libor Bauer. Avšak jedním dechem doplňuje, že dokud nebude k dispozici finální specifikace vysílacích parametrů, nelze kompatibilitu televizorů slíbit a zaručit.

Proč tomu tak je? Ačkoli se ví, že se bude vysílat v H.265 HEVC, detailní nastavení tzv. headendu (zařízení, které signál připraví do formy, ve které „vyletí“ z vysílače směrem k divákům) se stále ladí a upravuje. A ne všechny televizory si poradí se všemi možnými variantami tohoto nastavení.

Pravděpodobnost budoucí kompatibility se zvyšuje u vyšších modelových řad s operačním systémem a připojením na internet - u nich je pravděpodobnost softwarové aktualizace nejvyšší.

Nouzovým řešením budou opět set-top-boxy

Všechny televizory, které nebudou mít kompatibilní přijímače, přestanou nejpozději v roce 2020, kdy současné DVB-T vysílání podle plánu nadobro utichne, přijímat pozemní televizní vysílání a jediným řešením bude připojení externího přijímače, tedy set-top-boxu.

Ty budou podle Tomáše Krátkého, vedoucího obchodního oddělení spotřební elektroniky Euronics, k dostání během čtvrtého čtvrtletí letošního roku, v cenách od 600 Kč výše, podle výbavy a provedení.

Set-top-box v luxusnějším provedení s podporou UHD rozlišení.

DVB-T2 set-top-boxy se vizuálně od DVB-T předchůdců lišit nebudou.

DVB-T2 půjde sledovat i na starých televizorech bez HDMI.

Set-top-boxy s sebou samozřejmě přinášejí uživatelský diskomfort v podobě dalšího dálkového ovladače a nejednotného uživatelského rozhraní.

Pokud patříte mezi 40 procent českých domácností, které využívají výhradně satelitní, kabelový nebo IP příjem televizního vysílání, pak vás schopnost televizoru přijmout DVB-T2 nemusí zajímat a ve výběru nového televizoru se nemusíte omezovat.