Šéf Českých radiokomunikací Martin Gebauer a  náměstek Ministerstva průmyslu a...

Šéf Českých radiokomunikací Martin Gebauer a náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu ČR mačkají virtuální tlačítko zapínající DVB-T2 síť (březen 2017). | foto: Technet.cz

Nová televizní síť začala vysílat bez Novy. DVB-T2 bude do roka všude

  • 254
Oficiální start nového pozemního televizního vysílání začal symbolicky stisknutím virtuálního tlačítka ve věži žižkovského vysílače. Signál DVB-T2 tím dosáhl pokrytí 25,9 procent populace Česka.

Ve výšce 93 metrů nad přízemím Žižkovské televizní věže bylo v jedné z vyhlídkových observatoří ve středu oficiálně spuštěno televizní vysílání ve formátu DVB-T2. Předcházelo tomu ukončení experimentálního vysílání v tomto formátu, které skončilo s poslední únorovou sekundou. Na něm si České radiokomunikace, které vysílání provozovaly, vyzkoušely vysoké i ultravysoké rozlišení a podporu řady dalších možností nového formátu.

Pokrytí signálem Přechodového multiplexu DVB-T2 k 1. březnu 2017

Nové vysílání DVB-T2 se začíná šířit z vysílačů Praha - Žižkov a Cukrák. Jen tyto dva vysílače dokážou pokrýt více než čtvrtinu populace České republiky. Jak se bude tzv. přechodová síť šířit, závisí na tom, jak se dohodneme s okolními státy na tzv. koordinaci frekvencí. Tedy na tom, aby naše spuštěné DVB-T2 vysílání nerušilo nějakou síť v zahraničí. Jednání jsou však hladká, a tak by se zhruba do roka mělo DVB-T2 rozšířit do všech regionů. Dá se očekávat, že jako u přechodu z analogového na digitální vysílání před deseti lety, se také nejdříve pokryjí velké aglomerace jako Brno nebo Ostrava.

Oblasti, kde současná DVB-T síť využívá frekvenci 700 MHz. Právě kvůli jejímu uvolnění pro mobilní sítě páté generace se přechází na nový formát televizního vysílání.

Zatím také není známo, kdy přesně se začne vypínat digitální síť první generace. Předběžný plán počítá s rokem 2020, nejpozději pak se začátkem roku 2021. Evropská unie přitom chce mít uvolněné 700MHz pásmo do poloviny roku 2020.

Zatím se tedy ani neví, které vysílače budou vypnuty jako první. Pokud bychom si vzali příklad ze situace z předchozího přechodu, pak by se jako první DVB-T vysílač měl odmlčet ten z Vraního vrchu na Domažlicku.

Přesný plán vypínání vysílačů bude součástí Technického plánu přechodu, který se bude připravovat v následujících měsících, aby byl hotov zhruba do konce tohoto roku.

Časová osa přechodu na DVB-T2

Jasné je, že přechod na DVB-T2 skončí v roce 2021. Konkrétní termín je zatím nastaven na 1. únor, ale to se může ještě změnit. Znamená to, že k tomuto dni budou současné DVB-T vysílače již vypnuty a místo nich ze stejných vysílacích věží poběží DVB-T2.

Předpokládá se, že v konečném součtu by po roce 2021 mohlo být v provozu 5 - 6 celoplošných multiplexů oproti současným čtyřem. Ale televizní stanice o ně musí mít zájem. Jeden multiplex přitom zvládne pojmout podle technických parametrů vysílání 15 - 20 televizních programů v SD kvalitě.

Plán pokrytí Přechodového multiplexu DVB-T2 v 1. čtvrtletí 2018

Zatím bez TV Nova a České televize

V multiplexu, který je vysílán na 31. kanále je zatím jedenáct stanic. Najdeme mezi nimi všechny kanály TV Prima, TV Barrandov, Óčka a Šlágr TV. Pokud máte správně vybavený přijímač a naladíte si je, objeví se vám v seznamu s klasickými názvy, jen na konci budou mít text „T2“.

Seznam programů v Přechodového multiplexu DVB-T2 k 1. březnu 2017

Zatím marně byste však v tomto multiplexu hledali programy České televize, která se účastnila již experimentálního vysílání. Ta bude mít samostatný multiplex.

Graf sledovanosti jednotlivých platforem pro šíření televizního vysílání podle analýzy Asociace televizních organizací

Jiná je situace u programů ze skupiny TV Nova. „Dostali stejnou nabídku jako ostatní, ale zatím na ni nereagovali,“ uvedl na tiskové konferenci šéf Českých radiokomunikací Martin Gebauer. Neznamená to, že by skupina TV Nova opustila pozemní vysílání. To je velice nepravděpodobné, už jen proto, že je to dominantní způsob příjmu televizního vysílání v Česku.

Programy v HD zatím nečekejte

I když se v experimentálním vysílání zkoušela i smyčka s obsahem v rozlišení 4K/UHD, minimálně v tomto přechodovém multiplexu nelze počítat ani s šířením vysílání v HD kvalitě. Jednak mají komerční televize pro šíření takového obsahu jiný obchodní model a také prostor v multiplexu není neomezený.

Vše, co jste chtěli vědět o DVB-T2

„DVB-T2 síť má kapacitu asi sedmi HD programů, takže bychom jedenáct programů, které nyní začínají vysílat, neměli šanci do sítě dát,“ popisuje problematiku Marcel Procházka z Českých radiokomunikací.

Prostor pro HD by však mohla mít Česká televize ve svém multiplexu, ostatně již nyní v HD vysílá.

Přijímače již má 10 % diváků

Procházka také zmínil, že asi deset procent diváků je již nyní vybaveno přijímačem, který je schopný přijímat DVB-T2. Ti nemusí v podstatě nic dělat, pokud nepatří mezi asi 40 procent diváků pozemního vysílání, kteří využívají společnou anténu (STA). Tam bude potřeba zásah odborníků, aby doplnili novou vložku, která umožní příjem nového multiplexu.