ProtonMail nabízí zdarma bezpečnou e-mailovou službu.

ProtonMail nabízí zdarma bezpečnou e-mailovou službu. | foto: ProtonMail, Technet.cz

Vědci z CERNu vyvíjejí ProtonMail. Zprávy z něj nepůjde šmírovat

  • 33
Zejména v poslední době je bezpečnost soukromých dat a zpráv na prvním místě nejen pro řadu institucí. Špehování konverzací soukromými i vládními agenturami už nepatří jen do filmů o špionech. ProtonMail v této situaci představuje naději pro bezpečnou poštu.

Skupina softwarových vývojářů a vědců z výzkumného střediska CERN ve švýcarské Ženevě pracuje na bezpečném e-mailovém systému. ProtonMail by měl být v základní verzi zdarma pro všechny uživatele. Hlavním tahákem služby je šifrování zpráv, které probíhá už před přijetím zprávy na server. Poptávku po takovémto systému zvýšil i konec služby Lavabit, o kterém jsme psali dříve.

„Zvládli jsme první krok a vytvořili architekturu s nulovým přístupem. To znamená, že ani my si nemůžeme přečíst žádné zprávy na našem serveru. Tím plníme jeden z našich cílů, tedy vytvořit systém, ve kterém nemusíte věřit ani nám, jakožto jeho správcům,“ vysvětlil pro server Techcrunch jeden ze zakladatelů služby Andy Yen.

V základu nabízí ProtonMail 100 MB místa.

ProtonMail už na serveru Indiegogo získal za minulý měsíc od zájemců přes 400 tisíc dolarů, což je čtyřikrát tolik, kolik bylo původně k vývoji potřeba. Za tyto peníze už nyní dokáže zvýšit úložný prostor pro vaše zprávy a také registrovat vlastní e-mailové domény. V plánu jsou i mobilní aplikace pro Android a iOS.

Proč zrovna Švýcarsko?

Pro sídlo služby si vývojáři vybrali Švýcarsko zcela záměrně. Zaprvé proto, že tento stát se nachází zcela mimo pravomoci Evropské Unie a Spojených států. Některé předpisy Spojených států týkající se sledování soukromých zpráv mají totiž svoje protějšky i v zemích Evropské unie. Například v Německu se vám podle tvůrců dostane ještě méně ochrany soukromých dat než v USA.

Švýcarsko má ovšem zcela vlastní právní předpisy ohledně soukromí dat. V zemích EU a USA jsou možné případy, kdy vám příslušné orgány nemusí dát vědět, že jste vyšetřováni či sledováni. Ale ve Švýcarsku mají žalobci povinnost upozornit cíl sledování co nejdříve a dotyčný má možnost odvolat se k soudu.

Interface služby ProtonMail je jednoduchý a přehledný.

Téměř každá země na světě má určitý soubor zákonů ohledně zachycování elektronické komunikace. Ve Švýcarsku se však tyto zákony vztahují pouze na poskytovatele internetového připojení. ProtonMail, jakožto pouze poskytovatel internetové aplikace, však do této kategorie nespadá. Ani s pomocí švýcarských zákonů tedy není možné najít způsob, jak obejít bezpečnostní pravidla této služby.

I kdyby byli vlastnící ProtonMailu jakkoliv jinak nuceni obrátit se proti vlastním uživatelům, nebude to nic platné. Klíče k dešifrování zpráv totiž nemají k dispozici ani oni. Uživatelská data tak budou v každém případě plně chráněna.

V jednu chvíli projektu nevěřil ani PayPal

Na začátku července se vývojáři museli potýkat s velkým problémem. Jejich PayPal účet, kam směřovaly všechny příspěvky na financování projektu, byl neočekávaně uzavřen. Správcům této platební služby se totiž nezdála legálnost projektu ProtonMail a žádali jeho „vládní schválení“. Ve chvíli zmrazení účtu na něm bylo 270 tisíc dolarů a vládla nejistota, zda se jednání pohnou tím správným směrem.

Ani samotní majitelé ProtonMailu si nebyli jisti, kterou vládu má vlastně PayPal na mysli. „Dokonce i čtvrtý dodatek ústavy Spojených států zajišťuje bezpečí osob a jejich majetku proti bezdůvodnému prohledávání a zadržování,“ znělo oficiální vyjádření ProtonMailu.

Volnou registraci do účtů je možné očekávat v průběhu července a srpna.

O několik hodin později už bylo naštěstí opět možné účet používat. PayPal uvedl jako důvod „technické problémy v důsledku změn pravidel ohledně crowdfundingových projektů“ a omluvil se za způsobené nepříjemnosti.

Přednostní prodej účtů a přístup ke službě

Projekt se nachází ve stavu otevřené betaverze a v současnosti probíhá prodej přístupu do bety přes server Indiegogo. Okamžitý přístup ke službě, respektive zřízení schránky do pěti dnů, stojí v tuto chvíli 37 dolarů a je omezen na prvních 2 500 zájemců. Za 149 dolarů dostanete na rok službu ProtonMail+, která přidává navrch další 1GB úložného prostoru. Základní účet má k dispozici 100 MB.

Pokud službě přispějete 17 dolarů, bude váš účet vytvořen přednostně do týdne po skončení Indiegogo kampaně. Zbytek čekajících registrací bezplatných účtů bude vyřízeno poté, co vývojáři navýší kapacity serverů a vyřídí ostatní přednostní požadavky.