Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidstvo znovu hledá signály od mimozemšťanů. Zaplatili to soukromníci

Po dlouhé odmlce opět začalo pátrání po signálech mimozemských civilizací. A pokračuje i hledání pozemšťanů, kteří by výzkum sponzorovali.

Antény v institutu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) | foto: SETI Institute

Loni na jaře došly Kalifornské univerzitě v Berkeley peníze, a tak jí nezbylo než vypnout soustavu dvaačtyřiceti radioteleskopů, které od roku 2007 zachycovaly rádiové signály z vesmíru s cílem zjistit, jestli některé náhodou nepocházejí od vzdálené kosmické civilizace (psali jsme zde).

Astronomové tedy začali hledat nové sponzory. Mezitím získali čtvrt milionu dolarů od různých dárců, takže radioteleskopy, umístěné poblíž kalifornského městečka Hat Creek, začaly opět pracovat. Tato suma jim ovšem vystačí jen asi na dva měsíce provozu. Mezitím tedy vědci musí najít další dárce. A jednají i s vojenským letectvem. Pokud by jim vojáci poskytli finanční podporu, mohli by za to dostávat z těchto teleskopů údaje nikoli o mimozemšťanech, ale o družicích oblétávajících Zemi.

Nespočet domovů pro mimozemšťany

Astronomové začali teprve v 90. letech objevovat první planety ležící mimo naši sluneční soustavu, i když jejich existenci dávno předpokládali. Říká se jim extrasolární planety či prostě exoplanety. Dodnes je jich známo téměř osm set.

Není možné je pozorovat přímo, protože světlo jejich mateřské hvězdy je přesvítí. Proto astrofyzikové vycházejí z pozorování hvězd: pokud ji obíhá planeta, svou gravitační silou jí jakoby "cloumá".

Další možnost pozorování nabízí okamžik, kdy exoplaneta z pohledu pozorovatele na Zemi přechází před svou hvězdou. Tím se jasnost hvězdy sníží, což dnešní dalekohledy zjistí.

Těmito metodami se zatím nejlépe objevují exoplanety velmi hmotné a obíhající v těsné blízkosti své hvězdy. Tam život, jak si jej představujeme, není možný kvůli spalujícímu žáru a drtivé gravitaci. Méně často se podaří objevit exoplanetu, na níž by měl život příznivější podmínky. Dá se však předpokládat, že i takových je ve vesmíru bezpočet.

Možná na některé z nich teď čte místní obyvatel v tamních novinách ve svém jazyce: "Je vysoce pravděpodobné, že ve vesmíru existuje inteligentní život podobný tomu našemu. Jenom jsme ho ještě nenašli."

"Radioastronomové a armáda si v minulosti často vzájemně vypomáhali," vysvětluje vyjednávání Jill Tarterová, jedna z vedoucích pracovnic amerického ústavu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence - Hledání mimozemské inteligence). Institut SETI se přitom dlouhá léta snažil, aby se mohl soustředit na svůj vlastní výzkum a nemusel jej kvůli závislosti na státních zdrojích drobit ještě na vedlejší cíle.

Dívají se mimozemšťané na televizi?

V rádiovém šumu vesmíru se může skrývat vysílání mimozemšťanů, které půjde rozpoznat, usoudil v roce 1960 astronom Frank Drake a začal je hledat v záznamech radioteleskopů neboli směrových antén, které zachycují rádiové vlny.

Kdo před lety viděl americký film Contact (natočený v roce 1997), ví, jak se to dělá: parabolické antény teleskopů chytají rádiové šumy vesmíru a zjišťují, jestli jde o jevy přirozené, anebo se v nich třeba skrývá poselství mimozemské civilizace. Mimochodem, hlavní hrdinka filmu byla "střižena" podle již zmíněné Jill Tarterové a její hlavní představitelka Jodie Fosterová se s doktorkou Tarterovou scházela, když se na roli připravovala.

Potíž je v tom, že vesmír je rádiových vln plný. Dnes astronomové vědí, že na mikrovlnném pozadí, což je zbytek radiace, která se uvolnila během vzniku vesmíru, jsou slyšet rádiové signály, jejichž zdrojem jsou celé galaxie, kvazary, pulzary, výbuchy supernov a další kosmické jevy.

Jak poznat ten, který není přirozený? "Umělé signály, jak je vytváříme na Zemi, jsou ohraničené ostřeji než ty přirozené," vysvětluje profesor Leonid Gurvits, hlavní vědecký pracovník evropského astronomického ústavu JIVE se sídlem v nizozemském městečku Dwingeloo. "Podle toho by se měly dát rozpoznat i uměle vytvořené signály, které by přišly z vesmíru," dodává, ovšem s tím, že v jejich ústavu se tím nikdo nezabývá.

Signály cizí civilizace mohou být vyslány záměrně, ale i zcela bezděčně. Klasickým příkladem je televizní vysílání. To se rychlostí světla šíří i do vesmíru. Protože na Zemi začalo pravidelné televizní vysílání koncem čtyřicátých let 20. století, tehdy vysílané programy nyní putují asi šedesát světelných let daleko od Země. Pokud tam někdo má citlivý přijímač, zachytí je a dozví se o naší existenci. A naopak, jestliže se na televizi dívají i mimozemšťané, je šance, že jejich programy najdeme my.

Kdo to bude platit?

Hledání podezřelých signálů začínalo s využitím dat, která poskytli provozovatelé běžných teleskopů. Podporovala je americká kosmická agentura NASA. Avšak tak to vydrželo jen do roku 1993, pak se americké úřady rozhodly, že projekt je příliš nejistý, a přestaly cokoli platit.

Dopisovat ano, ale na návštěvu to je daleko

Nejbližší objekt, na který se soustřeďují astronomové při hledání mimozemských civilizací, je hvězda označovaná Beta Cvn, vzdálená 26 světelných let od Země.

Tak dlouho odtud letí světlo i rádiové signály. Kdyby tedy lidé nějaké zachytili, věděli by, že byly vyslány před čtvrtstoletím. Případná odpověď ze Země by putovala zpět rovněž čtvrtstoletí. To by umožnilo určitou komunikaci. Nikoli však vzájemnou návštěvu.

Pro srovnání: nejvzdálenějším lidmi vyrobeným objektem je sonda Voyager 1. Odstartovala v roce 1977 a dnes je od Země tak daleko, že by světlo překonalo tuto vzdálenost za šestnáct a půl hodiny. Kdyby stejnou rychlostí letěla kosmická loď na návštěvu ke hvězdě Beta Cvn, trvala by jí cesta nepředstavitelných téměř půl milionu roků.

Fyzikální zákony, tak jak je známe, neumožňují přímé setkání civilizací oddělených velkými vesmírnými vzdálenostmi.

Další výzkum tedy zůstal na univerzitách a soukromých iniciativách. Už v roce 1984 vznikl ústav SETI a začal usilovat o to, aby měl vlastní radioteleskopy, jež by mohl zamířit do míst, která by vědci považovali za nejslibnější. Namísto toho, aby jako doposud zpracovávali nahrávky získané jako "vedlejší produkt" jiných pozorování nebo měli k dispozici jen omezený čas zaplacený na jiných teleskopech.

Pomoc nabídl Paul Allen, jeden ze zakladatelů Microsoftu. Jako dárek poskytl 25 milionů dolarů a budování soustavy teleskopů začalo. Podle původních představ se jich mělo postavit 350, každý s průměrem antény asi šest metrů. Právě tím, že se výsledky všech přístrojů kombinují a doplňují, dávají celková data jako z teleskopu mnohonásobně většího. Plánovaná soustava by měla být schopna projet během jediné noci celou oblohu.

Jenže peníze Paula Allena stačily jenom na zřízení soustavy ze 42 teleskopů, které společně spravují ústav SETI a Kalifornská univerzita v Berkeley. Další příspěvky, mimo jiné od firem jako Dell a Intel, pak zajistily provoz až do loňského jara.

Následná odmlka umožnila nastřádat peníze a teleskopy znovu spustit. Astronomové mají stále velké cíle. A to i docela přízemní: doufají, že najdou někoho, kdo jim zaplatí dostavění celé původně plánované soustavy teleskopů. Nyní by jim prý na to stačilo 55 milionů dolarů.

"V případě hledání inteligentního života počítáme jeden - dva -nekonečno. A číslo dva je nesmírně důležité," vysvětluje Jill Tarterová. Je jí 67 let a je stejně energická, jako když podle ní vytvářela Jodie Fosterová postavu mladé astronomky ve filmu Contact. Pevně věří, že se jí ještě podaří najít druhý případ inteligentní civilizace ve vesmíru kromě té, kterou už známe na Zemi: "Když najdeme druhou civilizaci, víme prakticky s jistotou, že jich ve vesmíru musí být nespočitatelně mnoho."

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...